Sağlık 04 Mayıs 2021 - 08:50:25

Laktozsuz Süt Ne Demek? Kalorisi, Faydaları ve Zararları

Laktozsuz Süt Ne Demek? Kalorisi, Faydaları ve Zararları

Laktozsuz süt; normal sütlerin mide ve bağırsakta meydana getirdiği ağrı, gaz ve şişkinlik problemlerinin oluşmasına engel olarak sağlıklı bir şekilde sindirilmesi anlamına gelen ve bu şekilde bir etki yaratan besindir. Özellikle laktoz intoleransı olan kişiler için tercih edilmektedir.

Laktozsuz Süt Ne Demek?

Süt tüketimi sonrasında mide ve bağırsaklarda rahatsız edici birtakım problemlerin oluşmasını önlemek için üretile laktozsuz süt, bağırsaklarda parçalanırken birtakım sindirim sistemi problemleri meydana getiren süt şekerinin olmaması anlamına gelmektedir. Bazı insanların laktoz intoleransı bulunmaktadır. Doğuştan olabilen bu alerjik durumu gidermek için süt içmeyi bırakmak yerine laktoz içermeyen sütlerin tercih edilmesi sağlanmaktadır.

Ülkemizde ve dünya üzerinde laktoz duyarlılığı sık rastlanılan bir durumdur. Laktozsuz süt, normal sütleri tüketemeyen kişiler için üretilmiş süt ürünüdür. Bu sütlerin içerisinde normal sütten farklı olarak laktaz enzimi bulunmaktadır. Bu enzim sayesinde laktoz henüz bağırsaklara ulaşmadan parçalanmaktadır. Laktozsuz sütün içerisinde organik olan laktaz vardır. Bu sayede laktoz glikoz ve galaktoza dönüşür.

Laktozsuz Süt Kalorisi Ne Kadar?

1 su bardağı kadar laktozsuz süt kalorisi 90 kcaldır. Laktozsuz süt kalori farkı diğer sütler ile hemen hemen ayndır. Fakat normal sütün kalorisi biraz daha fazladır. İçerisinde yer alan yağ nedeniyle aşırı içilmesi kilo alımına neden olabilir. Kalorisinin düşük olması diyet programlarını desteklediği anlamına da gelmemektedir. Fakat iştahı kontrol altına aldığı için zayıflama sürecinde faydalı olabilmektedir.

Laktozsuz Süt Faydaları Nelerdir?

Laktozun parçalanmasını sağlayan laktaz enzimi barındıran laktozsuz süt, laktoz alerjisi olan kişilerde görülen mide bulantısı, gaz, şişkinlik, ishal ve gaz problemlerinin giderilmesi için etkili olan bir besindir. Diğer sütler ile aynı besin değerine sahip olan fakat sindirimi daha kolay olan bir süttür. Laktozsuz süt ne işe yarar diye bakacak olursak:

 • İçeriğinde bulunan kalsiyum ve D vitamini sayesinde kemike ve diş gelişiminde etkili olmaktadır. Ayrıca kemik erimesine karşı da koruyucudur.
 • Vücudu enfeksiyonlara karşı korumaktadır.
 • Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur.
 • Vücutta enerji meydana getirmektedir. Sinir hücrelerinin büyümesi, gelişmesi, çalışması için etkilidir.
 • Vitamin ve mineral açısından zengin olan laktozsuz süt aynı zamanda bol miktarda antioksidan barındırmaktadır. Bu etkileri sayesinde cilde besler, nem dengesini korur ve yaşlanma etkilerini giderir.
 • Yüksek tansiyon ilaçları ile kullanılınca ilaçların yan etkilerini giderir.

Laktozsuz sütü kimler içmeli sorusunu cevaplayacak olursak; normal süt içtikten sonra mide bulantısı, hazımsızlık gibi problemler yaşayan kişiler tüketmelidir. Laktoz intoleransı olanlar normal süt yerine bunu tüketmelidir. Normal süt içtiğinizde midenizde kramp, dolgunluk hissi meydana geliyorsa laktozsuz olanları tercih etmelisiniz.

Laktozsuz Süt Zararları Nelerdir?

Normal süte göre biraz daha tatlı bir tat olarak algılanan laktozsuz süt zararlı mı diye sıklıkla sorulmaktadır. Bu sütü tüketmek için laktoz intoleransınızın olmasına gerek yoktur. Normal süt yerine bu sütü ve süt ürünlerini tüketebilirsiniz. Süt ürünlerinin tüketimine bağlı olarak gelişen karın şişkinliği, gaz ve kabızlık da bu sayede önlenmektedir. Laktozsuz süt alerji yapar mı diye baktığımızda eğer ki sütün içerisindeki bazı proteinlere karşı alerjiniz varsa bu sütü içince de süt alerjisi meydana gelebilir. Laktozsuz süt sadece laktoza karşıdır. Tadı normal süte göre biraz daha tatlı algılandığı için şeker hastaları laktozsuz süt içebilir mi diye merak edilmektedir. Laktoz yavaş bir şekilde kan şekerine dönüşür ve glisemik indeksi düşüktür. Fakat insülini etkilediği için doktorlar çok önermemektedir.

 • laktozsuz süt
 • laktozsuz süt ne demek
 • laktozsuz süt kalorisi
 • laktozsuz süt kalori farkı
 • laktozsuz süt faydaları
 • laktozsuz süt ne işe yarar
 • laktozsuz sütü kimler içmeli
 • laktozsuz süt zararları
 • laktozsuz süt zararlı mı
 • laktozsuz süt alerji yapar mı
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Hafızanın Güçlenmesi İçin Ne Yapmalı?