Sağlık 04 Mayıs 2021 - 14:41:04

Hangi Ot Hangi Hastalığa İyi Gelir?

Hangi Ot Hangi Hastalığa İyi Gelir?

Hem geleneksel hem de modern tıpta şifalı içerikleri sayesinde tercih edilen bitkiler, iyileştirici etkiye sahiptirler. Heme yüzyıllık geleneklerimizde hem de tarihimizde bitki çeşitleri önemli bir yere sahiptir. Hangi ot hangi hastalığa iyi gelir sorusuna yanıt bulacağımız bu yazımızda aynı zamanda şifalı bitkiler hakkında da bilgilere yer vereceğiz.

Hangi Ot Neye İyi Gelir?

Her bitkinin içeriğinde farklı vitaminler ve bileşenler yer almaktadır. Bu açıdan pek çok faydalı etkiyi barındırmaktadırlar. Ot Çeşitleri ve faydalarına baktığımızda şu şekilde bir liste yapabiliriz:

Karayılan otu: Ateş basması ve menopoz tedavisi için kullanılan bir bitkidir. Özellikle menopoz döneminde kadınlarda meydana gelen bunalmaları gidermektedir.

Yabani yer elması: Östrojen hormonunun salgılanmasına etki eden bir bitki türüdür. Hormon tedavileri için şifalı etkileri bulunmaktadır.

Aslan kuyruğu: Sakinleştirici etkisi bulunan bu bitki vücudu rahatlatmaktadır. Vücutta uyuşma sağlar ve depresyon tedavileri için etkilidir.

Adaçayı: Cilde olan faydaları sayesinde kozmetik ürünlerin içeriğinde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra kötü enerjilerin giderilmesi için yakılıp dumanı yayılmaktadır. Enfeksiyon giderici etkisi bulunmaktadır. Bu etki sayesinde boğaz ağrısı gibi durumları giderir.

Mavi mine çiçeği: Yenileyici ve iyileştirici etkisi sayesinde karaciğer başta olmak üzere birçok organın yenilenmesini ağlar. Ayrıca fonksiyonlarında düzenleme oluşturur.

Ginseng: Yaşlanma karşıtı etkisi sayesinde pek çok ilaçta ve kozmetik üründe kullanılan bu bitki, merkezi sinir sistemi hastalıkları için kullanılabilmektedir.

Alıç: Kolesterol dengeleyici özelliği bulunan bu bitki, kalp hastalıklarına karşı etkilidir. Ayrıca kalp ritim bozukluğu giderici etkisi de bulunmaktadır. Gülgiller familyasına aittir ve şifalı bir bitkidir.

Karahindiba: Enfeksiyon hastalıklarına karşı etkili olan bu ot, aynı zamanda kansere karşı etkili bir bitki çeşididir. İçerisinde bol miktarda beta-karoten barındırmaktadır.

Yukarıda faydalı bitkiler listesinden sadece belli bir kısmı sizler için sunmuş bulunmaktayız. Doğada yer alan her bitkinin insan sağlığı için farklı bir şifası bulunmaktadır.

Hangi Ot Neye İyi Gelir?

Hangi Bitki Hangi Hastalığa İyi Gelir?

Doğada yer alan bitki çeşitlerinin farklı hastalıklar için etkileri bulunmaktadır. Dünya üzerinde o kadar çok ot vardır ki bilinmeyen şifalı bitkiler bile bulunmaktadır. Sizlere bazı bitkilerin etkilerinden şu şekilde bahsedebiliriz:

Hayıt: Kansızlık, kısırlık, adet düzensizliği, prostat gibi pek çok hastalığa şifa olan bir içeriğe sahiptir. Minegiller familyasına ait bir bitkidir.

Zencefil: Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini sağlayan zencefil aynı zamanda üst solunum yolu hastalıkları için birebirdir. Dünya üzerinde pek çok ülkede modern tıptan bağımsız olarak kullanımı sağlanmaktadır.

Isırgan Otu: Dolaşım sistemini dengeleyen bu bitki aynı zamanda cilt rahatsızlıkları için de etkilidir. Doğada kendiliğinden yetişmektedir. Özellikle saçların bakımı ve gürleşmesi için faydalı olduğu belirtilmektedir.

Kekik: İçeriğinde yer alan yüksek oranda vitamin ve mineral sayesinde kansere karşı koruyan kekik aynı zamanda çay olarak tüketildiği zaman adet dönemi sancılarını azaltır. Sindirim sistemi için de etkilidir. Hem çayı hem de suyu içilmektedir.

Aslanpençesi: Ameliyat sonrasında kapanması güç olan dokular ve kasları kuvvetlendirmek için kullanılırken pek çok kadın hastalığı için de etkili olduğu belirtilmektedir.

Çörek otu: Bilinen en şifalı bitkiler arasında yer alır. Faydaları kanıtlanmış olan bu bitki tüketildiği zaman vücuttaki pek çok hastalığın iyileşmesi için etkili olmaktadır.

Anason: Mide ağrısı ve mide ekşimesine iyi gelen bu bitki, damar tıkanıklığını giderir ve vücut için rahatlatıcı etkisi bulunmaktadır.

Deve tabanı: Vücuda kuvvet veren bu bitkinin çiçeklerinin haşlanıp içilmesi ağrıların giderilmesi için etkili olmaktadır.

Diş otu: Koyu yeşil yaprakları olan diş otu, diş ağrılarını azaltma ve aynı zamanda dildeki yaraları iyileştirme konusunda faydalıdır.

Hastalıklar her ne kadar çok olsa da onlar için faydalı ve etkili olan bitkiler de bulunmaktadır. Nörolojik hastalıklara iyi gelen bitkiler merak edilmektedir. Bunlara baktığımızda kediotu, papatya, yabangülü, fesleğen ve nane sayılabilir. Bunların çayını yaparak günde 2 defa tüketebilirsiniz.

Hangi Bitki Hangi Hastalığa İyi Gelir?

En Faydalı Bitki Çayı Hangisidir?

Bitkilerin pek çoğu çay şeklinde tüketilmektedir. Zayıflatan bitki çayları, dinçleştiren bitki çayları gibi pek çok çeşit bulunmaktadır. Sizler için şifalı bitki çaylarından bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Ihlamur: Vücuttan toksin atmayı sağlayan bu bitki çayı grip, nezle gibi hastalıkların iyileşmesi ve öksürüğün giderilmesi için etkili olmaktadır. Sinüzit ve migrene bağlı olarak gelişen baş ağrılarını gidermektedir. Karaciğer rahatsızlıkları ve damar sertliği için birebirdir. Ayrıca sindirim sistemi rahatsızlıkları için de etkili olmaktadır.

Kış çayı: Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan bu çay grip ve nezleye karşı koruyucudur. Ayrıca bu tarz hastalıkların daha kısa sürede iyileşmesini sağlar. Bağırsakları düzene sokarak, gaz problemlerini gidermektedir. Halsizlik, yorgunluk, unutkanlık gibi durumları engeller.

Rezene çayı: Mide spazmını ve kasılmalarını engelleyen rezene vücutta safra üretimi destekler. Ayrıca anne sütünün artmasına etkisi vardır. Libidoyu yükseltir. İştah açar ve rahim kasılmalarını önler. Bağırsakların temizlenmesine destek olur.

Papatya çayı: Apse tedavisi için kullanılan bu bitki çayının kramp giderici etkisi bulunmaktadır. Gastrit ve boğaz ağrısına iyi gelir. Ayrıca bağırsak hareketlerini artırır ve sindirim sistemini destekler. Uyku bozukluğunu giderir. Romatizmal hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır.

Lavanta çayı: Uykusuzluğa iyi gelen lavanta çayı, sakinleştirici etkiye sahiptir. Depresyona iyi gelir ve ateşin düşmesine yardımcı olur. Ağız kokusunu giderme, migren ağrılarını iyileştirme gibi etkiler vardır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için de faydalıdır.

Yeşil çay: Kansere karşı koruyucu olan bu bitki çayı, kilo vermeye de yardımcı olmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve kalp sağlığı için faydalıdır. Ayrıca güçlü bir antioksidandır.

En faydalı ve en lezzetli bitki çayları için liste daha da uzayabilmektedir. Genel olarak sık içilen ve kullanılan çaylardan bazıları bu şekildedir.

En Faydalı Bitki Çayı Hangisidir?

Hangi Bitki Çayı Zayıflatır?

Pek çok hastalık için şifa olan bitki çayları aynı zamanda zayıflama ve kilo verme konusunda da etkilidir. En hızlı kilo verdiren bitki çayı için önerilerimiz şu şekildedir:

Biberiye çayı: Yemekten sonra hazımsızlığın giderilmesi ve sindirimin rahatlaması için etkili olmaktadır. Kabızlığa iyi gelirken aynı zamanda toksin atımına da yardımcı olur.

Kuşburnu çayı: Obezite problemi olan kişiler için karın yağlarının yakılmasına destek olur. Ayrıca C vitamini açısından zengindir.

Isırgan otu çayı: Vücuttaki ödemin atılmasını sağlar. Vücutta biriken şişkinliği azaltırken aynı zamanda kilo vermeyi de destekler. Zayıflamak için kullanılabilir.

Hem faydalı hem de aşırı zayıflatan bitkiler arasında olan yeşil çay da kilo vermek için sıklıkla tercih edilmektedir. Vücudumuzun sağlıklı olması için doğal bitkiler destekleyicidir. Fakat hastalık söz konusu olduğu zaman öncelikle doktora gidilmesi gerekmektedir. Tok tutan, şekeri dengeleyen pek çok bitki bulunmaktadır. Fakat her hastalık için öncesinde uzman doktora gidilmesi gerekir.

  • hangi ot hangi hastalığa iyi gelir
  • ot çeşitleri ve faydaları
  • faydalı bitkiler listesi
  • hangi bitki hangi hastalığa iyi gelir
  • bilinmeyen şifalı bitkiler
  • en şifalı bitkiler
  • nörolojik hastalıklara iyi gelen bitkiler
  • en faydalı bitki çayı
  • dinçleştiren bitki çayları
  • en lezzetli bitki çayları
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Saç Kıran Nasıl Başlar? Ne İyi Gelir? Kesin Çözümü Nedir?