Sağlık

Al Dante Makarna Nedir? Nasıl Yapılır? Nasıl Hazırlanır?

12 Aralık 2018 - 13:41:14
Al dante makarna nedir? Nasıl yapılır? Nasıl hazırlanır?

Makarnanın ana vatanı olan İtalya'da kullanılan Al Dante tabiri dilimize de girmeye başlamıştır. Bu söz grubu, dişe gelen anlamı taşımaktadır ve çok fazla pişirilmeyen, diri kalmış olan makarnalar için kullanılır.

Al Dante Makarna Nedir?

Dünya üzerinde yemek kültürü gelişmiş olan ülkelerin ürünleri tüm dünyaya hızlı bir şekilde yayılır. Bu yayılış ile birlikte yemekler kendi orijinal hallerini kaybetmeye başlarken farklı ürünler ile bir araya geldiği gibi farklı şekillerde de pişirilebilirler. Bu aşamada makarna, ülkemizde de çok fazla tüketilen bir ürün olarak farklı şekillerde hazırlanabilmektedir. Yaygın olarak makarnanın iyi pişmiş şekli tercih ediliyor olsa da İtalya'da biraz daha az pişirilen ve dişe biraz daha sert bir yapıda gelen makarnalar tercih edilir. Bu makarnalar da Al dante makarna olarak isimlendirilmektedir. Tüm makarnaların bu şekilde pişirilmesi gibi bir şart bulunmaz. Bu söz grubu, et pişirirken az pişmiş ya da orta pişmiş gibi farklı kıvamları makarna üzerinde kullanmak adına ortaya çıkarılmıştır.

Al Dante Makarna Nasıl Yapılır?

Makarnayı bu tarzda pişirmek isteyen kişilerin ilk olarak makarna, tuz ve su oranını iyi ayarlaması gerekmektedir. 10, 100 ve 1000 oranı bu yemek hazırlanırken geçerli olur. 10 gram tuz, 100 gram makarna ve 1000 gram su beraber pişirilmelidir. Makarna miktarı tüketecek insan sayısına göre değişiklik gösterdiğinde diğer ürünlerin de miktarının değişmesi gerekir. Bu orana sadık kalınarak derin bir tencere içerisinde pişirilen makarnanın ateşte 8 dakika kadar durması yeterli olmaktadır. Bu süre makarnanın türüne göre değişebilirken birkaç kez denendiğinde ya da makarna paketindeki bilgiler dikkate alındığında doğru süre tespit edilebilir. Yapılan makarna sonrasında süzülürken tüm suyunun süzülmemesi gerekmektedir. Suyunun bir kısmı süzülür ve süzülen sudan bir miktarı alınarak sosuna tat vermesi için kullanılır.

Al Dante Makarna Yararları Nelerdir?

İnsanların makarnayı Al dante usulüyle pişirmesi, vücuda oldukça yararlı olabilir. Birçok kişi makarnayı sadece açlığını gidermek için tüketiyor olsa da makarna bir yandan ciddi bir enerji kaynağıdır. Al Dante şeklinde pişirilen makarnalar insanları daha uzun süre tok tutma özelliğinin yanı sıra daha uzun süre enerji sağlamaya devam edecektir. Bu sebeple de gün içerisindeki yoğun tempoya daha iyi dayanmayı sağlamaktadır.

Al Dante Makarna Nasıl Servis Edilir?

Bu tarz bir makarna pişirirken sos kullanımı çok büyük önem arz eder. Haşlama yöntemi ile pişirildiğinden kendi lezzeti çok üst düzeylerde olmayacaktır. Ancak çok lezzetli bir sos yapılırsa muhteşem bir yemek ortaya çıkabilir. Ülkemizin damak tadına uygun olan soslar genel olarak bol baharatlı olduğundan bu yönde bir karar verilirse insanlar tarafından daha fazla beğenilecektir. Makarna pişirirken muhteşem bir kıvam ve lezzet elde etmek isteyen kişiler Al dante makarna ile amaçlarına ulaşacaklardır.

Yorumlar
Sevgi Çakmak 12 Aralık 2018 - 13:51:14 Makarnayı çok seven birisi olarak al dante makarnayı da çok yaparım ve severek yerim. Genelde insanlar kaç dakikada yapılır ve nasıl hazırlanır diye merak ediyorlar. Aslında normal makarnadan çok da bir farkı yok pişirme konusunda. Servis ederken sos önemli ama.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: