Beyaz macun nedir? Ne işe yarar? Faydaları ve fiyatı
Yaşam

Beyaz Macun Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Fiyatı

28 Ağustos 2018 - 05:36:02

Beyaz macun, genel itibari ile beyaz tutkalı andıran ve beyaz renkli olan işe yarar malzemelerden biridir.

Beyaz Macun Nedir? Nasıl Olur?

İngilizce ismi thermal paste olan maddenin Türkçeye çevrilmesi zor olabilir. Beyaz macun olarak tanımlanan maddeye çoğu kişi yapıştırıcı ya da soğutucu jel ismini demektedir. Isıyı çok çabuk iletme özelliği vardır silikon bazlıdır. Bu yüzden iletken olmadığı söylenebilir. Bir nebze yapıştırıcı etkisi bulunur. Dolayısı ile maddele sürüldüğünde birbirlerinde kolay bir şekilde ayrılmasını önlemektedir. Fakat tek başına yapıştırma gücü yoktur. Katılaşmayan bu madde akıcı özelliğe sahip değildir.

Beyaz Macun Ne İşe Yarar?

Kullanım amacı işlemci ve fanın metal heatsink aralığına sürülmektedir. İki maddenin ısı iletimini kolaylaştırma görevi vardır. Heatsink-fan işlemcinin üst kısmına takılır. Beyaz macun işlemci sıcaklığının düşmesi için kullanılır. İşlemci ısısı heatsink'e geçmekte ve heatsink'in üst kısmındaki fan heatsinke hava üfler bu sayede heatsink üzerindeki ısı dağıtılır. Heatsinkle işlemci arasındaki iletimin iyi olmasına göre işlemci sıcaklığı kolay bir şekilde düşürülmektedir.

Beyaz Macun Nerede Bulunur?

Tutkala andıran bu maddenin kokusu aynı şekilde tutkala benzer. Yapıştırma özelliği olan macun maddelerin ayrılmasını önleyerek işe yarar hale gelir. Beyaz macunun bulunması o kadar kolay değildir. Fakat bu günlerde macun eskiye göre daha kolay bulunabilir. Termal macun kullanımının arttığı söylenebilir. Elektronik malzeme satan yerlerde olan macun bilgisayar firmalarında da bulunabilmektedir. Elektronik malzemesi satan mağazalarda soğutucu macun, ısı ileticisi ya da soğutucu isimleriyle bu maddeyi bulabilirsiniz. İsmi satış yapan kişiye garip gelebilir, fakat bunun için maddenin özelliklerini, görevini, şeklini anlatmak yeterli olacaktır. Bilgisayar parçası satan yerlerde uygun fiyatlara bulmak mümkündür. Kavanoza ya da tüpe paketlenmiş olabilmektedir. İstanbul bölgesinde genel olarak şeffaf kavanozlarda satışa sunulmaktadır.

Beyaz Macunun Faydaları Nelerdir?

İşlemcilerin sıcaklığının düşmesine fayda sağlar. Bunun yanı sıra overclock yapanların yanında bütün kullanıcılar bu macunu kullanabilir. Soğuk işlemci bilgisayarın daha uzun ömürlü olması ve stabil sistem anlamına gelir.

Beyaz Macun Nasıl Sürülür? Nasıl Kullanılır?

Maddenin ince ve az sürülmesi tavsiye edilir. Fazla sürüldüğü zaman, işlemciyle heatsink arasında normalden daha kalın katman oluşacağı için sonuçlar olumsuz olabilir. Fakat heatsinkle işlemci aralığındaki boşluğu doldurması için oranında sürülür. İlk olarak heatsink alınır, kare biçimde olacak şekilde alana sürülmelidir. Sonrasında heatsink işlemcinin üzerine sıkı takılmalıdır. Macun elektriksel iletken özelliği taşımamaktadır. Fakat macunun kenar kısımlara taşırılmaması önerilir. Duron, Athlon, AMD ismindeki işlemciler için macun işlemcilerin üst kısmındaki kontaklara bulaştırılmamalıdır. Sıcaklık düşmediği zaman macununun ince ve az sürüldüğünden emin olunmalıdır. İşlemci sıcaklığı eski derecesinde olduğunda işlemcinin normal teknikler ile soğutulmadığı anlaşılabilir. İşlemcinin sıcaklığı arttığındaysa bu durum macunun çok fazla sürüldüğü anlamına gelir. Beyaz macun temizlenir ve ince olacak şekilde yeniden sürülmelidir.

Yorumlar
Emre Mercan 28 Ağustos 2018 - 05:46:02 Beyaz macun ne işe yarar? Silikon olarak kullanılıyor mu? Bu macun genel olarak hangi alanlarda kullanılıyor? Ne işe yarar? Fiyatı ne kadar? Bunu kullanmak özel bir aleti var mı nasıl hazırlanıyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: