Sağlık

B6 Vitamini Nedir? Faydaları Nelerdir? Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

28 Ağustos 2020 - 01:45:43
B6 vitamini nedir? Faydaları nelerdir? Eksikliğinin belirtileri nelerdir?

B6 vitamini, piridoksin ismi ile tanınan B kompleks ailesindeki vitamin çeşitleri arasında olan vitamin türüdür.

B6 Vitamini Nedir? Ne İşe Yarar?

Psikolojik, fiziksel görevler üzerinde önemli bir etkisi olan B vitaminleri cilt sağlığı üzerinde de etkilidir. Enerji seviyesini arttırır. Birbirinden farklı türleri olan bu vitamin biyolojik fonksiyonlar hakkında önemli bileşiklerden olduğu söylenebilir. Vitaminin görevleri arasında enerji harcaması, hareket etme, kan akışı, bellek işlevleri vardır. B6 vitamini vücut tarafından günlük kullanılması gereken bir vitamindir. Dolayısı ile vitaminin eksik olması halinde çeşitli semptom ortaya çıkabilmektedir. Sinir sistemini koruyan vitamin hemoglobin yapar. Hemoglobin kırmızı kan hücrelerinde bulunan oksijeni taşımaktadır. Tüketilen besinlerden enerji sağlar ve ruh halinin yükselmesine yardım eder. Vücut için oldukça önem taşıyan bu vitaminin eksikliğinin önlenmesi için bazı yollar izlenebilir. Tabi bunun yanında doktora danışmak da önem taşır.

B6 Vitamini Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

B6 vitaminin eksikliği çok fazla görülen bir problem değildir. Fakat yapılan araştırma sonuçlarında bazı semptom ve bozuklukların bu vitamin eksikliğiyle ilişkilendirildiği ortaya çıkmıştır. Ortaya çıkan belirtilerden biri duygu durum bozukluğudur. Duygu durum bozukluğu haricinde depresyon, sinirli hal ve anksiyete görülür. Kas ağrısı, zihinsel bulanıklık, enerjinin düşük olması, karışıklık, yorgunluk, aneminin kötü hale gelmesi gibi etkenler de belirtiler arasındadır.

B6 Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir?

Çoğu kişi gün içinde vücudun ihtiyacı olan kaloriyi alır ve iyi beslenir. Buna rağmen bazı gelişmiş ülkelerde bu eksiklik nadir de olsa görülebilmektedir. Elli yaşında olan bir kişinin ihtiyacı olan vitamin oranı 1,3 miligram olarak açıklanabilir. Gün içindeki beslenme şekli ile bu miktar alınabilir. Bunun dışında elli yaşın üstünde olan kişiler gün içinde 1,7 miligrama çıkabilir. Vitamin ihtiyacı yaşın artması ile artar. Dolayısı ile yetişkinler yeteri kadar bu vitamini vücuda almazlar ise eksikliğin meydana gelmesi kaçınılmaz hale gelir.

B6 Vitamini Eksikliği Nelere Yol Açar?

Sinir fonksiyonu için önem teşkil eden vitaminin eksik olması, migren, depresyon, vitamin eksikliği nöbeti ve kronik ağrıların ortaya çıkması ile ilişkilendirilmektedir. Başka bir araştırmaya göre eksikliğin olması yaşlı insanlarda daha sık rastlanan bir problem olduğunu ortaya çıkmıştır. Bunama, Alzheimer gibi rahatsızlıklar yaşın artmasıyla artış gösterir. Bu durum B6 vitamini oranının düşmesiyle ilişkilendirilmiştir. Yaşlı kişiler bu vitaminin eksik olmasından şüphelendikleri zaman doktora gitmelidir. İştah kaybı olmaz, az seviyede yiyip içmek ve kilo kaybetmek bu soruna işaret edebilir.

B6 Vitamini Nelerde Bulunur?

Kurutulmuş olan baharat ve bitkilerin içerisinde vardır. Kurumuş nane bu vitaminin yüzde üçünü karşılamaktadır. Mercanköşk, kekik, zerdeçal, tarhun, adaçayı, defne yaprağında da bulunduğu söylenebilir. Yüz gram Antep fıstığı gün içinde ihtiyaç duyulan B6 vitamininin yüzde seksen beşini karşılamaktadır. B6 vitamini olan besinler; balık, ciğer, susam, Ay çekirdeği ve fındıktır.

Yorumlar
Ebru Seçer B6 vitamini ne işe yarar? Eksikliğinin belirtileri nelerdir? Tablet şeklinde satılan b vitaminlerinin fiyatı ne kadar? Eczanelerde satılır mı? Bu vitaminin eksikliğinin belirtileri nelerdir? Neler meydana gelir? cevapla
yorum yaz