Sağlık

Bozuk Süt İçmek Zehirler mi? Ne Zaman Zehirler? Kaynayınca Ne Olur?

22 Mart 2021 - 13:02:06
Bozuk Süt İçmek Zehirler mi? Ne Zaman Zehirler? Kaynayınca Ne Olur?

Aşırı koyulaşma ve neredeyse yoğurt kıvamına gelmesi ile kendini belli eden bozuk süt, tüketildiği zaman ciddi zehirlenme ve enfeksiyonlar meydana getirmektedir. Bağırsaklarda ağır enfeksiyonların oluşmasına neden olan bu durum, bakterilerin sütün içerisine çoğalması sonucunda meydana gelmektedir. Bozuk süt içmek zehirler mi ve kaç saatte etki eder gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız, sizler için araştırıp, derlediğimiz yazımızı okumaya devam ediniz.

Bozuk Süt İçmek Zehirler mi?

Bozulmuş sütün tüketilmesi gıda zehirlenmesi gibi durumların meydana gelmesinde oldukça etkilidir. Genel olarak sütün bozulmasına neden olan bakteriler; listeria, campylobacter ve e-coli gibidir. Tüketilmek istenen sütün rengi normal süte göre farklıysa bozulmuş olabilir. Bozulmuş süt tüketildiği zaman bağırsaklarda enfeksiyon oluşmasına neden olur. Bu da zehirlenme etkisi meydana getirir.

Süt çabuk bozulan bir gıdadır. Bundan dolayı süt zehirlenmeleri ile sık sık karşılaşılmaktadır. Sütün hangi bakteriden dolayı bozulmuş olduğu zehirlenmenin şiddetini ve belirtilerini göstermektedir. Direkt olarak içmenin yanı sıra dolaylı bir şekilde tüketilmesi bile zehirlenmeye yol açabilmektedir. Bundan dolayı oldukça sakıncalı bir durumdur.

Bozuk Süt Ne Zaman Zehirler?

Ağzı açılmış ve birkaç günden fazla beklemiş olan sütün bozulma ihtimali oldukça yüksektir. Genel olarak içildikten 2-3 saat sonrasında şikayetler görülmeye başlanmaktadır. Çoğunlukla kusma ve ishal ile kendini belli eden süt zehirlenmesi durumunda vücut kısa süre içerisinde zehiri vücuttan atmaya çalışır. Fakat tüketim miktarı ve bozulmaya neden olan bakteriden dolayı zehirlenmeler tehlikeli boyutlarda olabilmektedir. Bozuk süt kaç saatte etki eder diye baktığımızda belirtmiş olduğumuz sürede azalma da olabilir. Belirtiler Fark edildiği anda en yakın sağlık kuruluşundan destek alınmalıdır.

Bozuk Süt Kaynayınca Ne Olur?

Sütün kaynatmak bozulup bozulmadığını anlamak için etkili bir yöntemdir. Bozulmaya başlayan sütün kıvamı yoğun bir hal almaktadır. Kaynatmak için kısık ateşe koyduğunuz zamanda topaklandığını ve dibe çöktüğünü görürsünüz. Eğer ki böyle bir durum söz konusu ise sütü tüketmeyiniz. Bazı durumlarda kısık ateşte belli olmaz. Tam anlamak için sütü güzelce kaynatınız. Eğer ki topaklanıyorsa bu durumda bozulmuştur. Bozuk süt kaynayınca nasıl olur sorusunun cevabını bu şekilde cevaplandırabiliriz.

Bozuk Süt Nasıl Değerlendirilir? Bozuk Sütle Lor Peyniri Nasıl Yapılır?

Genel olarak bozuk sütten peynir yapmak en fazla uygulanan yöntemdir. Eğer kaynama sırasında sütün topaklandığını ve çöktüğünü görürseniz içerisine limon ve sirke ekleyiniz. Bu şekilde daha iyi kesilmesini sağlarsınız. Lor peyniri için süt kesiklerini toplayıp bir tülbentin içerisine koyunuz. Güzel bir şekilde süzüp sonrasında tuz ekleyiniz. Bu şekilde peynir yapabilirsiniz.

Bozuk sütü peynir olarak değerlendirebileceğiniz gibi farklı yöntemler de kullanabilirsiniz. Sütü kaynatırken kesildiyse eğer, ocaktan alınız. İçindeki tortuları süzdürünüz. Temiz bir kaba koyunuz. Çorbalarda kıvam ayarlamak ve lezzeti artırmak için bu sütten yararlanabilirsiniz. Bunun yanı sıra kırmızı et ve tavuk etinin yumuşak olması için kullanılabilir. Cilde sürülerek parlaması ve canlanması için kullanılabilir. Çürümeye yüz tutmuş olan bitkileri kesilmiş süte ile beslenmesini sağlayabilirsiniz.

Bozuk Süt İçme Belirtileri Nelerdir?

Farkında olmadan bozuk süt içtim diyorsanız eğer şu belirtileri yaşayabilirsiniz;

  • Baş ağrısı
  • Karın bölgesinde ağrı
  • Mide bulantısı ve kusma
  • Halsizlik, ateş ve buna bağlı olarak titreme
  • İshal, kabızlık ve dışkıda kan oluşması
  • Çok sık idrara çıkmak
  • Kalp ritminde bozulmaların olması
  • Depresyon

Eğer bu tarz belirtileri süt içtikten birkaç saat içerisinde yaşıyorsanız mutlaka uzman bir doktora gidiniz. Aksi durumda zehirlenme meydana gelmiş olabilir. Hamilelikte bozuk süt içmek bebeğe zarar verir mi diye birçok anne adayı merak etmektedir. Böylece bir durum gerçekleştiğinde doktora gidiniz. Uygun yöntemler ile tedavi gerçekleştirilecektir.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: