Sağlık

Ökse Otu Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Türkiye'de Nerede Yetişir?

22 Mart 2021 - 18:53:24
Ökse Otu Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Türkiye'de Nerede Yetişir?

Tansiyon ve kanser hastalıkları başta olmak üzere pek çok rahatsızlık için etkili olan ökse otu, eski zamanlarda reçete olarak kullanıldığı belirtilen bir bitkidir.

Ökse Otu Faydaları Neledir?

Eski inanışlarda birçok hastalığın şifası olarak kullanılan ökse otu; diyabet, kanser, sinir sistemi, kan basıncı, anksiyete, inflamasyon, horlama, menstrüasyon gibi birçok hastalığa iyi gelir ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlar. Ökse otu faydalarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Kanser karşıtı etkilere sahip olan ökse otu, kemoterapi alan hastaların durumunu hafifletmek için etkilidir. Kanserli hücrelerin ölmesine yardımcı olan bu ot, bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudu korur.
  • Tansiyonun dengelenmesine destek olur. Hipertansiyon rahatsızlığı için oldukça etkili olmaktadır. Bu rahatsızlığı hafifleterek felç, kalp krizi, koroner kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olmaktadır. Tansiyonun hem yükselmesini hem de düşmesini önler
  • Eğer günde 2-3 bardak kadar ökse otu tüketilirse kan şekeri seviyesinde azalma meydana gelir. Bununla birlikte insülin seviyesinde de artış meydana getirmektedir.
  • Doğal bir anti inflamatuar özelliği bulunan ökse otu vücuttaki iltihaplanmaların giderilmesini sağlar. Eklem ağrısı ya da artrit gibi ağrılara sebep olan enflamasyonların giderilmesi için etkilidir. İltihap giderici etkisi sayesinde sindirim sisteminin düzenlenmesi ve mide ağrılarının hafiflemesi gibi etkiler meydana getirmektedir.
  • Öksürük, boğaz ağrısı, bronşit, göğüs sıkışması gibi solunum sisteminde meydana gelen rahatsızlıkların önlenmesine yardımcı olur.
  • Stres giderici etkisi bulunan ökse otu, uykusuzluk, anksiyete ve depresyon gibi rahatsızlıkları önler. Sinir sisteminde rahatlatıcı etki meydana getirdiği için uykusuzluk problemlerinin çözülmesi için de etkili olmaktadır.
  • Akciğer, burun ya da bağırsak kanaması mevcut ise hemostatik etkiye sahip olan bu bitki çay olarak tüketildiğinde bu ağrıların azalmasına yardımcı olur.
  • Regl dönemi ağrılı ve sancılı geçen kadınlar için kullanımı oldukça etkilidir. Regl döneminde ağrı ve gerginliği gidermektedir.

Ökse otunun faydaları oldukça fazladır. Fakat bunlardan dengeli bir şekilde yararlanmak istiyorsanız eğer, kullanımına dikkat etmeniz gerekmektedir. Ölçülü bir şekilde tüketilmesi ve yaprakları ile sap kısmının asla tüketilmemesi gerekmektedir. Ayrıca meyvelerinin çiğ bir şekilde tüketilmesi de sakıncalıdır. Zehirlenme meydana getirebilir.

Ökse Otu Nasıl Kullanılır?

Genellikle yaygın olarak çay şeklinde tüketilen ökse otu, çiğ olarak tüketilmemesi gereken bir bitkidir. Ökse otu çayı için kurutulmuş olan ökse otunu 1 fincan kaynar suyun içerisinde bekletiniz. Daha sonra süzerek çayını içiniz. Bir başka kullanım şekli olarak 1 fincan soğuk suyun içerisine ökse otunu ekleyiniz. Karışımı 1 gün boyunca oda sıcaklığında bekletiniz. Daha sonrasında ısıtarak tüketiniz. Genel anlamda kullanım bu şekildedir.

Ökse Otu Türkiye'de Nerede Yetişir?

Ülkemizde bol miktarda yetişen ökse otu, İlkbahar ve sonbahar mevsimlerinin ilk aylarında yani mart-nisan, eylül-ekim gibi tarihlerde toplanmaktadır. Daha çok Balkan kesimlerinde yetiştirilmektedir. Bu ota halk arasında farklı isimler de takılmaktadır. Gevele, gövelek, güvelek, çekem ve purç gibi isimlerle de bilinmektedir. Yaprakları 4 mevsim yeşil kalan ökse otu, oldukça faydalıdır.

Ökse Otu Fiyatı ve Zararları

Çok pahalı olmayan ökse otunun aşırı ve yanlış kullanımı birtakım yan etkiler meydana getirebilmektedir. Güvenli yerlerden temin ediniz. Çiğ ve taze olarak tüketmeyiniz. Ökse otu zararları aşırı tüketim sonucunda da meydana gelebilmektedir. İshal, bulantı, kusma gibi yan etkiler görülebilmektedir. Bundan ötürü günde 2 bardaktan fazla içilmemesi gerekmektedir. Hamileler tüketmemelidir. Emziren anneler için uygun değildir. Ayrıca kronik bir hastalık söz konusu ise tüketilmemelidir.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: