Sağlık

Kolesterole Ne İyi Gelir? İyi Gelen Bitkiler ve İçecekler

21 Mart 2021 - 08:50:37
Kolesterole Ne İyi Gelir? İyi Gelen Bitkiler ve İçecekler

İyi ve kötü kolesterol olarak çeşitleri bulunan kolesterol, vücutta çok yükseldiği zaman kalp sağlığı problemlerine neden olabilmektedir. Kolesterole ne iyi gelir öğrenmek istiyorsanız yazımızı okuyarak, gerekli ayrıntılara ulaşabilirsiniz.

Kolesterole Ne İyi Gelir?

Yüksek kolesterol sağlık için oldukça önemli bir değerdir. Kan testlerinde HDL ve LDL olmak üzere iki kolesterol çeşidi bulunmaktadır. LDL kolesterol yüksek olduğu zaman vücudumuz için oldukça sağlıksız bir durumdur. Beslenme düzenine dikkat ederek ve bazı besinlerin tüketimini sağlayarak kolesterolünüzü dengeleyebilirsiniz. En etkili kolesterol düşürücü yiyecekler şu şekilde listenebilmektedir:

Zeytinyağı: Antioksidan açısından oldukça zengin olan zeytinyağı, hem tansiyon hem de kolesterol dengeleyici özelliğe sahiptir. En doğal yağlar arasında gösterilen zeytinyağı salatalarda düzenli olarak kullanılarak tüketilebilir.

Fındık, badem gibi kuruyemişler: Doymamış yağ barındıran kuruyemişler, kötü kolesterolü değil iyi kolesterolü yükseltmektedir. Bu da kolesterolün dengelenmesine ve yüksek kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur. Fakat bunların işlem görmemiş olması gerekir.

Domates: İçerisinde bol miktarda likopen barındıran domates, hem yüksek tansiyonun hem de damar tıkanıklıklarının giderilmesini sağlar. Taze olarak tükettiğiniz zaman domates kolesterol için oldukça etkilidir. Domatesi taze taze tüketiniz ve pişirmeden yiyiniz.

Baklagiller: Besin lifi bakımından oldukça zengin olan baklagiller, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterolü engeller ve kan basıncını önemli ölçüde düşürür. Hazır olarak değil, kendiniz evde hazırladıklarınızı tüketiniz.

Balık: Omega-3 bakımından zenin olan balık, kolesterolün yükselmesini önlerken aynı zamanda yüksek kolesterolün dengelenmesine yardımcı olur. Sardalya, ton balığı ve somon tüketmeniz yararlı olacaktır.

Yulaf ezmesi: Lif bakımından zengin olan yulaf ezmesi, kalori ve yağ açısından düşük değerlere sahiptir. İçerisinde yer alan besin lifleri sayesinde düzenli olarak tüketildiği zaman kolesterol için olumlu etkiler meydana getirmektedir.

Kolesterolü ne düşürür diye baktığımızda beslenmenin önemi kadar egzersiz yapmak da önemlidir. Hareketsiz bir yaşam kötü kolesterolün yükselmesine neden olmaktadır. Hafif yürüyüşler yaparak egzersiz ile kolesterolü düşürebilirsiniz.

Kolesterole İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Kalp krizi başta olmak üzere birçok hastalığa neden olan kolesterol düşürücü bitkiler doğal bir tedavi etkisi meydana getirmektedir. Bu bitkiler şu şekildedir:

Zerdeçal: Kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olan zerdeçal, yapılan çalışmalar sonrasında etkisi kanıtlanmış olan bir bitkidir.

Çörekotu Tohumu Tozu: Günde yaklaşık olarak 2 gram kadar tüketilen bu bitki kandaki kolesterol ve trigliserid değerlerinin düşmesini, dengelenmesini sağlamaktadır.

Arı Sütü: Nikotin nedeniyle yükselen kolesterol seviyelerinin düşürülmesini sağlayan arı sütü, yükselmesini de engellemektedir.

Doğal bitkilerin birçoğu doymamış yağ içerdiği için kolesterolü dengelemektedir. Ayrıca yağsız süt, yağsız et tüketilmelidir. Haftada 3 kereden fazla ise yumurta yenmemelidir. Tam tahıl ürünlerinin yenmesi kolesterol emiliminden azalma sağlar. Kolesterol düşürücü maydanoz kürü de bitkisel çözümler arasında yer almaktadır.

Kolesterole İyi Gelen İçecekler Nelerdir?

Günde en az 2 litre su içmek kolesterole ne iyi gelir sorusunun yanıtlarından biridir. Bunun yanı sıra yeşil çay ve normal çay da aynı şekilde kolesterol için etkilidir. Antioksidan açısından zengin olan bu içeceklerde polifenolik bileşikler yer almaktadır. Düzenli olarak bu çaylar tüketildiği zaman etkili sonuçlar elde edilebilmektedir. Kolesterolün düşürülmesi kalp krizi gibi problemleri de önlemektedir.

Kolesterolün Sağlığımız Açısından Önemi Nedir?

Vücudumuzdaki her hücrede yer alan yağ olarak tanımlanan kolesterol; beyin, sinir, kalp, bağırsak, kas ve karaciğer gibi pek çok organda yer almaktadır. Vücut bu kolesterolü kullanarak hem hormon hem D vitamini hem de yağları sindiren safra asitlerini üretmeye yardımcı olmaktadır. Fakat kolesterol yüksek olduğunda damarlarda tıkanıklık gibi etkiler meydana getirerek kan basıncının yükselmesine neden olur. Bu da kalp sağlığını olumsuz yönde etkiler. Kolesterolün önemi bu açıdan değerlendirilebilir.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: