Sağlık 12 Temmuz 2021 - 12:43:22

Burun Estetiğini Hangi Doktor Yapmalı?

Burun Estetiğini Hangi Doktor Yapmalı?

Burun estetiği, burnunda problem olan veya burun şeklinin daha güzel görünmesini isteyen insanların yaptırdığı estetiktir.

Rinoplasti Nedir, Nasıl Yapılır?

Burun estetiği ameliyatının tıbbi ismi rinoplasti'dir. Bu ameliyat ile burun uzunluğu kısaltılır veya uzatılır. Bunun dışında kenarları, şekli değişebilir ve kusurlar ortadan kaldırılabilir. Rinoplasti yaptırmak isteyen kişiler uzman bir cerrah ile görüşmelidir. Cerrah yüz yapısına uygun olan şekle karar vermektedir. Burundaki üst kısım kemikten alt taraf da kıkırdaktan meydana gelir. Estetik aracılığıyla kıkırdak ve kemiğe şekil verilmektedir. Estetik burun kemerini güçlendirir. Burun yapısının şekillenmesini sağlar, burun büyüklüğü istenilen ölçüye değiştirilir ve burunla dudak arasındaki açı değiştirilmektedir. Bu ameliyatla yaralanma sonrasında hasar gören burnun yapısı düzeltilmektedir. Hatta burnu eski haline getirmek mümkündür. Hangi nedenden dolayı olursa olsun doktor onay verdiği taktirde bu estetik yapılabilmektedir.

Burun Estetiğinin Riskleri Nelerdir?

Her ameliyat gibi burun estetiği ameliyatında da riskler bulunur. Oluşabilecek riskler enfeksiyon, kanama, anestezi komplikasyonlarıdır. Diğer riskler arasında tekrar eden burun kanamaları, tahmin edilenden daha kötü bir görüntü, yara izi, burundan nefes almakta zorlanma, uzun süren şişlikler, ağrılar, renk değişikliğinin olması, burun çevresinde his kayıplarının oluşması ve azalması gösterilebilir. Bahsi geçen komplikasyonların birçok kişide ortaya çıkmadığı söylenebilir. Riskler çok nadir görülmektedir. Fakat doktorun bu risklere göre önlem alması gerekir.

Burun Estetiğini Hangi Doktor Yapar?

Burun estetiği ameliyatları seneler boyunca devam eden tecrübe ve deneyimlerin sonucunda öğrenilmiştir. Ameliyatı gerçekleştiren alan plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahi uzmanıdır. Bunun dışında KBB hekimlerinin de bu estetiği yaptıkları belirtilmektedir. Burun bağ ve cilt dokularıyla örtülmektedir. Herhangi bir komplikasyonun gelişmesi halinde meydana gelen hasarı yalnızca plastik rekonstrüktif cerrah onarabilmektedir. Dolayısı ile güven içinde estetik yaptırmak isteyen kişiler bu uzmanlara başvurabilir.

Burun Estetiğinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Estetiği on sekiz yaşını doldurmuş olan kişiler yaptırabilir. On sekiz yaş büyüme çağını tamamlama anlamına gelir. Hastanın ne sebeple estetik olmak istediğini bilmesi gerekir. Beklentileri hayalperest olan veya herhangi birine benzemek için ameliyat yaptırmak isteyen kişiler ile detaylı bir biçimde konuşulması gereklidir. Hasta gerçek olan bir seviyeye indirilmelidir. Bunun dışında psikiyatrik problemi olan kişilerin ise operasyondan önce psikiyatri hekimi ile görüşmeleri önerilir. Kişiye ameliyat hakkında doğru ve gerçekçi bilgiler verilmelidir. Doktor ve kişinin beklentileri ortak bir noktada buluşmalıdır.

Burun Estetiği Öncesi Neler Yapılır?

Kişinin ilk olarak fotoğrafı çekilir ve çekilen fotoğraflarla istenen şekille ilgili anlaşma yapılır. Operasyondan önce hazırlık yapılır ve planlamalar hastaya özgü olmaktadır. Ameliyattan sonra oluşan şişliklerin bir ila iki ay içinde gerilediği ifade edilebilir. Burnun son halini alması için altı ay ila bir sene gibi bir süre geçmesi gerekir. Kişi belirli aralıklarda kontrole çağrılmaktadır. Burun estetiğini yapacak olan doktorun araştırılması ve profesyonel olması önerilmektedir.

  • burun estetiği
  • burun estetiği öncesi
  • estetik burun
Yorumlar
Şenay Polat Burun kemerimi yaptırmak istiyorum. Bunun için estetisyene mi başvurmalıyım? Sağlık olarak bir problemim yok fakat burnumdaki ufak çıkıntı çok hoşuma gitmiyor. Bunu düzelttirmek için ne yapmam gerekiyor? cevapla
yorum yaz
Ejder Meyvesi Nedir? Faydaları Nelerdir? Tadı Nasıldır?