Sağlık 03 Ocak 2021 - 08:50:10

Burun İçi Kılları Nasıl Alınır?

Burun İçi Kılları Nasıl Alınır?

Burun kılları, nefes alma sırasında havadaki toz, polen gibi maddelerin vücuda alınmasını önleyen, adeta filtre görevi üstlenen bir yapıdır. Burun kıllarının alınması bazı kötü etkilere de neden olabilmektedir.

Burun İçi Kıllarından Kurtulma Yolları

Vücudun kendini koruma mekanizması olarak nitelendirilen burun içi kılları, kişilerin yaşadıkları çevreye göre çoğalabilmektedir. Çünkü havadaki zararlı madde oranları ne zaman artarsa vücut kendini korumak için burun kıllarının artmasına destek olmaktadır. Burun kılları havada uçuşan zararlı maddeleri mukus ile birlikte tutar. Böylece bu zararlı maddelerin solunum yoluna geçmesini önler. Bu etki sayesinde vücut birtakım hastalıklardan korunmuş olur. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak daha fazla görünür hale gelen bu durum erkeklerde genel olarak 30'lu yaşlardan sonra burun kıllarında uzama ve artma meydana gelir.

Burun kıllarını almak oldukça acı veren bir durumdur. Çünkü burun içi yapısı çok naziktir. Bazı insanlar burun kıllarını cımbızla çekmektedir. Bu durum çeşitli enfeksiyonların oluşmasına neden olmaktadır. Bu şekilde koparmak yerine burun makası ile bu kılları keserek kurtulabilirsiniz. Ya da ufak bir makas da bu konuda faydalı olacaktır. Bu alanda yapılan bazı uygulamalar burun içine zarar verebilmektedir. O yüzden bu konuda oldukça titiz davranılması gerekmektedir.

Burun İçi Kıllarını Ağda ile Almak Zararlı mı?

Günümüzde birçok kadın ve erkek burun kıllarının estetik kaygısından rahatsız olduğu için birtakım epilasyon yöntemleri denemektedirler. Bunlardan ilki ağdadır. Burun içerisine yapılan ağda ile kıllardan kurtulmak mümkündür. Fakat uzman hekimler ağda yönteminin dokuya zarar verebileceğini belirtmektedir. Bu nedenle ağda yöntemi önerilmemektedir.

Burnunuzdaki kıllardan rahatsız oluyorsanız ağda yapmak yerine ufak makasla kesebilirsiniz. Genel olarak uzman hekimler de bu yöntemi tavsiye etmektedir. Aralıklı zamanlarda kılların kesilmesinin faydalı olacağı belirtilmektedir. Burun kılları dışardan bir müdahale ile çekildiği zaman kılcal damarlarda çatlama ve buna bağlı olarak kanamalar meydana gelebilir. Burun kılları tamamen alındığında bakteriler vücuda kolayca girebilir ve bu durum beraberinde çeşitli enfeksiyonları da getirir.

Burun İçi Kılları Nasıl Yok Edilir?

Genel olarak erkeklerde burun kılları daha fazla olmaktadır. Bu nedenle almak için farklı yöntemler aranmaktadır. Vücudumuzu bakterilere karşı koruyan bu kılların asıl olarak estetik bir kaygı taşımaması gerekmektedir. Fakat bu konuda rahatsız olan kişilerin basit yöntemler uygulaması tavsiye edilir. Burun iç yapısına zarar vermeyen uygulamalar yapılmalıdır. Örneğin burun makası ile kesmek bu konuda en faydalı yöntem olarak nitelendirilir. Kişisel bakım düşüncesi altında vücut sağlığını tehlikeye atmak yerine uzayan ve dışardan belli olan kılların kesilmesi tavsiye edilmektedir.

Burun İçi Kıllarını Azaltma Yöntemi

Kişinin bulunduğu çevredeki hava kirliliğine ve alerjik etmenlere göre artış gösteren burun içi kıllarını azaltmak için geliştirilmiş olan bazı yöntemler vardır. Bunlardan bir tanesi tüy kesme makinesidir. Burnunuzdaki kılları azaltmak için bir ayna ve ışık yardımı ile bu makinelerle görünen yerleri temizleyebilirsiniz. Bunu aynı zamanda ufak bir makasla da gerçekleştirebilirsiniz.

  • burun içi kılları
  • burun içi kıllarından kurtulma yolları
  • burun kıllarının alınması
  • burun içi kıllarını ağda ile almak
  • burun içi kılları nasıl yok edilir
  • burun makası
  • burun içi kıllarını azaltma
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Kayısı Zayıflatırmı? Kilo Verdirir mi? Kayısının Faydaları ve Zararları Nelerdir?