Burun tıkanıklığı sebepleri nelerdir? Nasıl açılır?
Sağlık

Burun Tıkanıklığı Sebepleri Nelerdir? Nasıl Açılır?

22 Ekim 2017 - 08:32:46

Burun tıkanıklığı; burnun yapısı, alerjik fonksiyonlar, tahriş gibi birçok neden bağlı olarak gelişebilen ve kişiyi rahatsız eden bir durumdur.

Burun Tıkanıklığı Neden Olur?

Vücudumuzun solunum organlarının başında burun geliyor. Burnun iç yapısı havayı direkt olarak solumazken birçok farklı görevini de yerine getiriyor. Burundan alınan havanın nemlendirilmesi, ısıtılması ve mikroplardan arındırılması tamamen burnun iç yapısı sayesinde gerçekleşiyor. Bu iç yapıda yaşanan rahatsızlıklar etlerin genişlemesine sebep olabilirken bu durum kişilerin burun tıkanıklığı sorununa sebep oluyor. Bu durumda kişiler burunlarından nefes alamazken ağızlarından nefes almaya devam ediyorlar. Ancak bu durumun da olumsuz sonuçları ortaya çıkabiliyor. Özellikle ağız kuruluğu, mikroplardan arınmayan havanın alınması sebebiyle hastalıklara yakalanma durumu, ağız kokusu ya da dişlerin zarar görmesi gibi olumsuz etkiler sıklıkla görülüyor.

Burun Tıkanıklığının Sebepleri Nelerdir?

Tıkanıklığın sebeplerinin ilk sırasında yapısal sebepler gelmektedir. Burnun yapısı herhangi bir alana çarpmaya ya da zarar görmeye oldukça müsaittir. Bu sebeple de buruna herhangi bir sebeple alınan darbe burun kemiğinin şeklinin düşük oranda da olsa bozulmasına sebep olabilir. Bu durum da dolaylı olarak tıkanıklığın önünü açmaktadır. Bebeklerin %7'sinde doğum esnasında burun zedelenmesi yaşanmaktadır. Bu durum da tıkanıklığa sebep verebilir.

Üşütme Sonucu Nefes Darlığı ve Burun Tıkanıklığı

Enfeksiyon ve üşütme tıkanıklığın nedeni olarak gösterilmektedir. İnsanlar genel olarak yılda 1-2 defa soğuk algınlığı geçirmektedir. Bu durumda da burunda tıkanıklık başlar ve birkaç rahatsızlığı da peşinde getirir. Bu rahatsızlığın bulaşması sonrasında burun zarlarında genişlemeler meydana gelir. Bu genişleme burnu tıkarken bir yandan da özel bir yapının salgılanmasına sebep olur. Bu da ülkemizde burun akıntısı olarak isimlendirilmektedir. Bu sebeplerin yanında tıkanıklığa sebep olan en önemli etmen burun etidir. Burun içerisinde havanın nemlendirilmesini ve ısıtılmasını sağlayan yapı etsi bir yapıdadır. Bu yapının normalden daha büyük ebatlarda olması kişilerin burun tıkanıklığı problemi yaşamasına sebep olabilir.

Burun Nasıl Açılır? Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Burun tıkanıklığının tedavisi sebebine göre değişiklik göstermektedir. İlk sebep olarak sunulan yapısal nedenlerden dolayı bir burun tıkanıklığı varsa cerrahi müdahale ile birlikte bu sorun ortadan kaldırılacaktır. Burun kemiğinde yer alan bozukluk kısa süreli bir müdahale ile düzeltilebilir. Bu aşamada istenirse burnun şekli de düzeltilebilmektedir. Eğer kişilerde enfeksiyon sebebiyle oluşan bir burun tıkanıklığı yer alıyorsa bu durumda enfeksiyonun ortadan kaldırılması tıkanıklığı da geçirecektir.

Burun Tıkanıklığı Tedavisi Nasıl Olur?

Genel olarak burun tıkanıklığı antibiyotik kullanımına olumlu yanıt vermektedir. Son dönemde antibiyotik kullanımının zararları konuşuluyor olsa da kişiler antibiyotik ile kısa süre içerisinde burun tıkanıklığına sebep olan enfeksiyonu vücutlarından uzaklaştırabilirler. Burun eti sorunu yaşayan kişiler için ilk etapta ilaç tedavisi gereklidir. İlaç tedavisi ile bu etlerin küçültülmesine çalışılır. Eğer düzenli olarak kullanılan bu ilaç burun etlerinin küçülmesini sağlayamazsa bu durumda da ameliyat gerekmektedir. Ancak bu ameliyat da son derece acısız ve kolay geçen bir ameliyattır ve sonrasında çok büyük oranda rahatlama sağlamaktadır.

Yorumlar
Burçin Özyurt 14 Ekim 2017 - 13:24:08 Burun tıkanıklığı ameliyatı olmayı düşünüyorum Gerçekten nefes almakta çok zorlanıyorum. Ameliyatın bir zararı olur mu sonradan?cevapla
Döndü köse 05 Eylül 2018 - 12:05:24 Burun tıkanıklığına doğal çözüm yolları uyguladım ama bunlar geçici olarak işe yarıyor. Sanırım burnumda yapısal bir sorun var ve tıkanıklık bu yüzden kaynaklanıyor. Görüntü olarak burnum düzgün ama iç taraflarda tıkanıklığa neden olan birşeyler var sanırım.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: