Eozinofil nedir? Düşüklüğü neyi gösterir? Tedavisi nasıl yapılır?
Sağlık

Eozinofil Nedir? Düşüklüğü Neyi Gösterir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

01 Eylül 2018 - 21:02:57

Savunma sisteminde görev yapan eozinofil akyuvar çeşitlerinden biri olarak tanımlanmaktadır.

Eozinofil Nedir, Ne Demek?

Kısaltması eos olarak ifade edilir. Eozinofil kemik iliğinde üretilmektedirler. Parazit rahatsızlıkları ve alerjik reaksiyonlarda kanda bulunan sayıları artış gösterir. Savunmadan sorumlu olan hücrelere akyuvar denir. Akyuvarlar mikroplar ile savaşmakta ve vücudu bakterilerden koruma özelliği vardır. Akyuvarın görevleri ve türleri bulunur. Akyuvar çeşitlerinden biri nötrofildir. Kanda sıklıkla yer alan nötrofil savunma sistemindeki en önemli hücredir. Kan oranında düşüklük olduğu zaman vücut enfeksiyonlara açık halde bulunur.

Eozinofil Nasıl Ortaya Çıkar? Nasıl Anlaşılır?

Eozinofil ismindeki tür alerjik reaksiyonlarda kendini belli eder. Parazitler karşısında çoğalmakta olan savunma hücrelerine denir. Tahmini olarak dokuz ila on iki mikron çapında olduğu söylenebilir. Bazı özelliklerinden dolayı parazitleri yok edebilmektedir. Kanda az seviyede bulunan bazofil adındaki akyuvar çeşidi kemik iliğini tutan rahatsızlıklarda yükselme gösterir. Savunma ve bağışıklık durumundan sorumlu olan akyuvarın ismi ise lenfosittir.

Eozinofil Düşüklüğü Neyi Gösterir?

Eozinofil hücreleri dolaşımda bulunan beyaz kan hücrelerinin tahmini olarak yüzde yedisini oluşturmaktadır. Bağışıklık sistemine özel olan bu hücrelerin görevleri arasında alerjik etkenlerin ve parazitlerin yol açtığı iltihaplanmalar karşısında bedeni korumak vardır. Kanın içinde normal değerden fazla eozinofil olduğunda beden parazit ve alerjik etkenlere tepki verir. Eozinofil düşüklüğü de stres duruma işaret edebilir. Alkol kullanmak nedenler arasında yer alır. Alkol üretme esnasında bakteri kullanıldığı için düşüklük yaşanır. Bira mayalama yöntemi ile yapılır. Maya içerisinde yararlı bakteriler vardır. Eos' da bakteri ve alkolde olan toksinleri düşman şeklinde algılar. Dolayısı ile düşman olarak algıladığı etkenleri yok etmektedir. Alkol kullanımının fazla olması halinde Eos yenik düşmektedir.

Eozinofil Düşüklüğü Nelere Yol Açar?

Ciddi rahatsızlık olarak tanımlanan cushing rahatsızlığının belirtisi eos düşüklüğüdür. Cushing rahatsızlığında vücut ACHT hormonunu aşırı oranda üretmektedir. Bu durumun olması ise tümörün oluşmasına neden olur. Diğer neden de vücuttaki EOS değerinin değişmesidir. Geceleyin vücut üretme sürecine girmektedir. Bu süreç içinde eos ciddi oranda düşüşe geçmektedir. Bu değerler sabah saatlerinde çok düşük çıkarken akşama doğru yükselmektedir.

Eozinofil Yüksekliğinin Nedenleri Nelerdir?

Parazitler eos oranını yükseltmektedir. Alerjik kaşıntı, saman nezlesi, astım kan ve dokudaki oranı arttırır. Ciltte kaşıntıların olması, şişlik ve kızarıklar yükseklik nedenlerindendir. Bunların dışında kan hastalığı, ilaç alerjisi, zatürre, mantar hastalığı, bağışıklık sisteminin bozuk olması, romatizma hastalıkları ve benzeri rahatsızlıklar yüksek olma nedenleri arasında bulunur.

Eozinofil Tedavisi Nasıl Olur?

Tehlikeli olarak görülmeyen bu hastalıkla ilgili doktora muayene olunması gerekir. Bunun haricinde cushin rahatsızlığıyla ilgili olduğu zaman tedavi edilmesi gereken bir hastalık haline gelir. İlk olarak cushing rahatsızlığı için tedavi uygulaması yapılır. Eozinofil düşüklüğü hakkında hekimle görüşülmelidir.

Yorumlar
Gamze Gök 01 Eylül 2018 - 21:12:57 Eozinofil neden düşüyor ya da yükseliyor bilmiyorum. Mutlak değerlerinin hangi aralıklarda olması gerektiği konusunda araştırma yapıyorum. Bu değer neye göre yüksek ya da düşük olarak kabul görüyor? Dengelenmesi için doğal yöntemler uygulamak yeterli olabilir diye düşünüyorum. cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: