Cevz-i bevva (hint cevizi) nedir? Hint cevizi nasıl kullanılır?
Sağlık

Cevz-İ Bevva (Hint Cevizi) Nedir? Hint Cevizi Nasıl Kullanılır?

07 Nisan 2018 - 22:41:15

Hint kültüründen ülkemize gelen baharatlardan birisi de cevz-i bevva ya da diğer adıyla Hint cevizidir. Son dönemde bu ürün için muskat ismi de tercih edilebilmektedir.

Hint Cevizi Nedir? Cevz-İ Bevva Ne İşe Yarar?

Et yemeklerinin ülkemizdeki yerinin oldukça önemli olması baharat kullanımının da fazla olmasını tetiklemektedir. Bunun yanı sıra ülkemizdeki insanların baharatları genel olarak sevmesi, sebze yemeklerinde ya da çorbalarda da sıklıkla kullanımına sebep olmaktadır. Hint cevizi ya da muskat olarak isimlendirilen baharat da son dönemin en çok tercih edilen ürünlerinden birisidir. Boyutları zeytin kadar olan bu ürün, ceviz türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Hint cevizi, isim olarak ve şekil olarak bizim kullandığımız cevize ve Hindistan cevizine benzer ancak aralarında çok ciddi farklar bulunmaktadır. Tadının çok keskin olması diğer ceviz türleri gibi rahat kullanımına imkan tanımazken az miktarda kullanılarak tat vermesi amacıyla baharat şeklinde kullanımına sebep olmaktadır.

Hint Cevizi Nasıl Kullanılır? Cevz-İ Bevva Kullanımı ve Kullanım Şekli

Hint cevizi kullanımı son derece basit ve standarttır. Normal şartlarda taze meyvesinin direkt olarak kullanmak zordur ve çeşitli işlemlerden geçirilmesi gerekir. Rendelenerek taze meyvesi kullanılabilirken çok fazla tercih edilen bir yöntem olarak gösterilemez. Ülkemize çok nadir durumların dışında taze meyve halinde gelmemektedir. Ülkemize baharat olarak gelen cevz-i bevva bu amaçla kullanılır. Toz halinde olduğundan yemeklere katımı son derece kolaydır. Birkaç kullanım sonrasında tadına aşina olmaya başlayan kişiler, bu tadın yakışacağını düşündükleri tatlılarda ya da içeceklerde de cevz-i bevva kullanmaya başlayabilirler. Bu şekilde vücut için gösterdiği faydalar ortaya çıkacaktır.

Hint Cevizinin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Mide hastalığı denildiğinde ilk akla gelenlerden olan gastrit ya da ülser gibi rahatsızların tedavisinde yardımcı eleman olarak kullanılabilmektedir. Doktorlar tarafından verilen ilaçların gösterdiği etkiyi göstermesi çok mümkün olmasa da bu dönemde iyi bir destek ürünü olarak kullanılabilir. İçerisinde yer alan maddeler sebebiyle cinsel gücü arttırıcı bir etkisi de yer almaktadır. Ancak bu etkisini daha üst seviyelere çıkarmak adına yüksek miktarda kullanımı durumunda ekstra faydalar göstermez. Buna ek olarak yan etkileri ortaya çıkmaya başlayabilir. İştah açıcı etkisi de birçok kişi tarafından bilinirken yemeklerde kullanım amaçları arasında bu etkisi de gösterilebilmektedir.

Cevz-İ Bevvza Zararları Nelerdir?

Hint cevizi kullanımında zararların kendisini göstermesi için özel durumların oluşması gerekmektedir. Eğer bu ürün, sütün içerisine katılıp tüketilirse ciddi şekilde zararları ortaya çıkmaya başlar. Genel olarak insanlar, süt ile birlikte cevz-i bevva tüketirlerse halüsinasyon görmeye başlarlar. Bunun yanı sıra insanlarda çok ciddi kalp rahatsızlıklarına da sebep olabilmektedir. Bu sebeple süt ile birlikte kullanımı son derece yanlış bir tercih olacaktır. İçeriği sebebiyle son derece ağır bitkiler arasında gösterilen bu ceviz doğru kullanıldığı takdirde insana vücudu için oldukça faydalı bir ürün olacaktır.

Yorumlar
Aynur solak 07 Nisan 2018 - 22:51:15 Hint cevizi yağı nasıl kullanılır? hindistan cevizinin diğer adının cevz-i bevva olduğunu ilk defa duydum açıkçası:) bu ceviz bebeklerde nasıl kullanılır? Herhangi bir yan etkisi olur mu acaba? Gaz sancısı için kullanmak istiyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: