Çiğ fındık kilo yapar mı? Kaç kalori? Faydaları nelerdir?
Sağlık

Çiğ Fındık Kilo Yapar mı? Kaç Kalori? Faydaları Nelerdir?

22 Aralık 2017 - 16:08:44

Herkes tarafından sevilen kuruyemişlerden biri olan çiğ fındık içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde tüketen kişilerde enerji ve birçok rahatsızlıkta da önleyici etki sağlamaktadır.

Çiğ Fındık Kilo Yapar mı? Kaç Kaloridir?

Çiğ fındık içerdiği amino asitler ve diğer yağlar ile vücudun ihtiyacı olan tüm besin değerlerini karşılayabilecek yapıdadır. Kuruyemişler arasında en çok tercih edilen bir meyve olarak da kabul edilmektedir. Bu fındık E vitamini ve B vitaminleri bakımından da zengin olduğu için cilt sağlığında da ilk tercih edilen bir kuruyemiştir. Çiğ fındığın besin değerinin yüksek olması özellikle gün içerisinde tüketildiğinde kalori alımını arttırabilir. Bu sebeple zayıflamak isteyenlerde ölçülü bir şekilde tüketilebilir. Bunun yanı sıra düzenli egzersiz yapanlar için tam bir enerji kaynağı olarak bilinir. Lif kaynağı bakımından zengin oluşu da kilo vermek isteyenlerde etkili bir formül olacaktır. Hem yağ bakımından zengin olan ve kalorisi yüksek olan bir kuruyemişin aynı zamanda kilo vermeye yardımcı olması lif kaynağının yüksek miktar olmasından kaynaklanmaktadır.

Çiğ Fındık Nasıl Tüketilmeli? Nasıl Yenir?

Sağlıklı beslenme koşullarının içerisinde yer alan çiğ fındık herhangi bir işleme tabi tutulmadan tüketilmesi gerekir. Ülkemizde bulunan bu fındık besin değeri en yüksek fındık türlerindendir. Bağırsakların çalışmasında etkili olan lif kaynağı diyet yapan kişilerde çiğ fındığın kilo vermeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra kalp ve damar sağlığının korunması için her gün düzenli olarak tüketilmesi gerekir.

Çiğ Fındık Zayıflatırmı? Kilo Verdirir mi?

Amino asitler ve lif sayesinde kişinin metabolizması hızlanmaktadır. İçerisinde yer alan amino asitler vücudun ihtiyacı olan miktarı karşılar ve lif sayesinde bağırsakların çalışması sağlanır. Diyet yapan ya da zayıflamaya çalışan kişilerde meydana gelen kabızlık sorununun ortadan kaldırılması için tüketilebilmektedir. Kabızlığın yanı sıra kişinin diyet esnasında meydana gelen halsizlik ve yorgunluk hissi ortadan kalkar. İşlenmemiş olarak tüketildiğinde daha sağlıklı beslenme şekli oluşturulmaktadır. Genel olarak ara öğünlerde birkaç adet tüketilerek kişinin vücut sağlığını destekler. Böylece kilo vermeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Çiğ Fındık Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Doğal bir lif kaynağı olan bu fındık düzenli tüketildiği takdirde bağırsakların çalışmasını sağlar. Bunun yanı sıra uzun süre tokluk hissi verir. Tokluk hissinden dolayı çok fazla yemek yeme ihtiyacını gidererek hızlı kilo kaybı yaratabilir. İçeriğindeki E ve B vitaminleri cildin yaşlanmasında ve kırışıklıkların meydana gelmesine de engel olmaktadır. Birçok cilt bakım ürününde çiğ fındık yağı kullanılabilmektedir. Fakat çiğ fındığın tüketilmesi de içten dışa doğru sağlıklı bir cilde sahip olmayı sağlar. Düzenli kullanım sayesinde kişinin tüm vücut sağlığında etkili olarak daha uzun bir yaşam yaşanmasına yardımcı olur.

Yorumlar
Arzu Yangın 22 Aralık 2017 - 16:18:44 Çiğ fındık kaç kalori bilen var mı? Kilo aldırmadığını hatta zayıflattığını duymuştum. Günde ne kadar tüketmek gerekiyor? Fazlası zarar olması diye uygun bir kullanım istiyorum. Daha önce yemiştim tadını çok beğenmiştim. Şimdi zayıflamak için yemek istiyorum.cevapla
Serpil Yenidoğan 13 Ekim 2018 - 12:47:06 Çiğ fındık besin değeri oldukça yüksek diye biliyorum. Tat olarak kavrulmuş fındıktan bence daha güzel. Köyümüzde oluyor genelde gittiğimde hep yerim. Sindirime de yardımcı olduğu için vücuda oldukça faydalı.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: