Sağlık 11 Haziran 2021 - 21:18:39

Çiya Tohumu Ne İşe Yarar? Kalorisi, Kullanımı, Tarifi, Faydaları ve Zararları

Çiya Tohumu Ne İşe Yarar? Kalorisi, Kullanımı, Tarifi, Faydaları ve Zararları

İçerdiği omega yağ asitleri sayesinde besleyici bir tahıl olan çiya tohumu son zamanların en çok tercih edilen zayıflamaya yardımcı besinlerden biridir.

Çiya Tohumu Ne İşe Yarar?

Çiya tohumu özellikle omega 3 ve omega 6 yağ asitleri bakımından oldukça zengindir. Bu besinin düzenli kullanımı sayesinde istenmeyen kilolardan kurtulmak oldukça kolay olabilir. Fakat sadece zayıflamak için kullanılmaması gerekmektedir. Kalsiyum bakımından da zengin olan bu tahılın sütten daha fazla kalsiyum içermesi gün içerisinde ihtiyaç duyulan kalsiyum miktarının karşılanmasına yardımcı olur. Çiya tohumu tohumunun bilinçli kullanılması gereken tohumlardan biri olduğu unutulmamalıdır. Kan sulandırıcı etkisi kan basıncını düşürebilir. Ayrıca kanın sulanmasına sebep olduğundan kanamaların durdurulmasında sorun yaratabilmektedir. Sadece doktora danışılarak tüketilmesi tavsiye edilir.

Çiya Tohumunun Faydaları Nelerdir?

  • Çiya tohumunun içeriğinde gluten olmadığı için ve tahıl olmasına rağmen gluten içermemesi özellikle glutene alerjisi olan kişiler için besleyici bir tahıl haline gelmesini sağlamaktadır. Özellikle gluten alerjisi olan kişilerde buğday gibi tahılların tüketilmemesi gerektiği için ve bu tahıllardan alınması gereken vitamin ve mineraller çiya tohumu sayesinde vücuda alınabilmektedir.
  • Omega yağ asitleri sayesinde hafızayı güçlendirici ve dikkat dağınıklığını giderici etkiye sahiptir.
  • Vücutta hücre ve dokuların yenilenmesi için fosfor ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılamaktadır. Özellikle hücrelerde ve dokularda meydana gelen zedelenmeler çiya sayesinde daha kısa sürede iyileşme gösterir.

Çiya Tohumu Kalorisi ve Tarifi Nedir?

Lif bakımından zengin gıdalar arasında yer alması kabızlığı önlediği gibi vücutta geç sindirim sağlanır. Bu sayede özellikle sporcuların çiya tohumu kullanması kas dokusunun desteklenmesine yardımcı olur. Bu tohumun hamur işlerinde kullanılarak besinlerin lif miktarının arttırılması sağlanabilir. Böylece mide ve bağırsakların düzenli çalışması sağlanabilmektedir. Çiya tohumunun yoğurt, süt ya da çeşitli içecekler ile karıştırılarak içilmesi uzun süre tokluk hissi vermektedir. Özellikle su gibi sıvı içecekler içerisinde şişerek jel kıvamına gelen çiya tohumu düzenli olarak tüketildiğinde midede tokluk hissi yaratır.

Çiya Tohumu Nasıl Kullanılır?

Çiya tohumu gibi tohumların tadı olmadığından besinler ile karıştırılıp tüketilmesi daha kolay olmaktadır. Çiya tohumu ile tatlı ve tuzlu olarak farklı lezzetler denenerek tüketilebilmektedir. Bu tohumun yoğurt, süt ve farklı sıvı besinler ile karıştırılarak içilmesi oldukça kolaydır. Özellikle tatlı krizlerinde süt içerisine eklenen çiya tohumları jel kıvamına geldiğinde yoğun bir hal alır. Bu sayede şişen çiya tohumları midede uzun süre tokluk hissi yaratır. Çiya tohumu hamur işlerinde de sıkça tercih edilen tohumlardır. Özellikle ekmek ya da kek yaparken doyurucu olması için kullanılabilmektedir. Bu tohum günlük 2 yemek kaşığı şeklinde tüketilmelidir. Bunun için ağızda çiğnenerek de tüketilebilmektedir. Sağlık açısından oldukça faydalı olan çiya tohumunun mutlaka uzman tarafından önerilerek tüketilmesi tavsiye edilir. Tüketilmesi gereken miktardan fazla tüketilmemelidir.

  • çiya tohumu
  • çiya tohumunun faydaları
  • çiya tohumu ne işe yarar
  • çiya tohumu kalorisi
  • çiya tohumu nasıl kullanılır
Yorumlar
Arife Güneş Çiya tohumunun cilde faydaları nelerdir? Kalorisi çok yüksek mi? Kullanımı nasıl olur? Besin değeri oldukça yüksek diye biliyorum. Zayıflamak için de çok tercih ediliyor. Bende hazımsızlığımın gitmesi için kullanmak istiyorum. İşe yarar mı? cevapla
yorum yaz
Siyah Üzüm Faydaları ve Zararları Nelerdir? Çekirdeği, Suyu ve Kalorisi