Sağlık 10 Kasım 2021 - 10:40:33

Çok Çay İçmenin Cilde, Mideye Zararları ve Yan Etkileri

Çok Çay İçmenin Cilde, Mideye Zararları ve Yan Etkileri

Çay; işlenmiş bitki yapraklarının kaynatılması veya suyun içerisinde haşlanmasıyla elde edilen, çok farklı çeşitleri olan bir içecektir. Çay tüketmek faydalı olduğu gibi, çok çay içmenin zararları da gözardı edilmemelidir.

Çok Çay İçmenin Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi çay tüketiminde aşırıya kaçmak da zararlıdır. Çok çay içmenin yan etkilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Fazla çay tüketimi sıklıkla idrara çıkmaya sebep olur. Çayın içerisinde kafein olduğu için mesaneye baskı yapar ve bu baskı sonucunda sıkça tuvalete çıkma ihtiyacına sebep olur.
 • Çayın içerisinde bulunan kafein maddesi alınması gereken miktardan fazla alındığında, sindirim sisteminin uyarılmasını sağlayarak ishale neden olur.
 • Fazla tüketildiğinde, içerisindeki kafeinden dolayı uykusuzluğa yol açar. Fiziksel ve zihinsel uyarılar meydana gelir.
 • Böbrek rahatsızlıklarının en önemli sebeplerinden biri fazla çay tüketimidir. Kafeinin uyarıda bulunması vücuda zarar verir.
 • Dişlerin sararmasına ve dişlerde lekeler oluşmasına sebep olur.

Çok Çay İçmenin Mideye ve Cilde Zararları

Çay aşırı tüketildiğinde ve özellikle demli içildiğinde mide bulantısına neden olmaktadır. Aç karnına fazla tüketilen çay şişkinliği artırır ve mide ağrısına da sebep olabilir. Çayın cilde herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Çay içerisinde antioksidan ve antibakteriyel maddeler bulunduğundan, cilt bakımında en çok tercih edilen malzemeler arasında yer almaktadır. Ciltteki enfeksiyonları yok ederek yaşlanmaya karşı koruyucu etki gösterir. Cilde canlılık katar ve cildin onarılmasına yardımcı olur.

Çay İçmenin Faydaları Nelerdir?

Her içecek ve besin gibi fazla tüketildiğinde çay da vücuda zarar verir. Fakat günlük ihtiyacınızı karşılayacak kadar içtiğinizde çay oldukça faydalı bir içecektir.

 • Diğer içeceklere nazaran çayın içerisinde daha az miktarda bulunan kafein oranı kan akışına yardımcı olurken beyin fonksiyonlarını da güçlendirmektedir.
 • Kalp krizi riskini azaltır.
 • İçeriğindeki antijenler sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.
 • Gün içerisinde tüketilen 2-3 fincan çay , stres hormonu seviyelerinin düşmesini sağlar.
 • Diyabet hastalığı riskini azaltır.
 • Harvard'ta yapılan bir çalışma kalp krizi riskini %44 oranında azalttığını göstermiştir.
 • Kanser hastalığına karşı koruyucu etkiye sahiptir. Günde 2-3 fincan çay içen kadınlarda yumurtalık ve meme kanseri riskinin azaldığı gözlemlenmiştir.
Siyah Çay İçmek Zayıflatır mı?

En çok merak edilen sorulardan birisi de "çok çay içmek zayıflatır mı?" konusudur. Çayın içeriğinde bulunan kafein uyarıcı etkide bulunarak metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar. Açık çaydaki kafein oranı, demli çaydaki kafein oranından daha azdır. Demli çay içtiğinizde içerisindeki kafein vücudumuzdaki hücrelere daha çok oksijen taşıyarak, kas hücrelerinin daha çok yağ yakmasına sebep olur. Çaydaki kafein ve polifenoller tok tutucu etkiye sahiptir. Ana öğünlere yakın saatlerde çay tüketmek iştahınızın azalmasına da yardımcı olur. Çok çay içmenin kilo vermeye yardımcı olduğu söylense de, zararları da göz önünde bulundurularak günlük ihtiyacı karşılayacak kadar tüketilmesi gerekir.

 • çok çay içmenin zararları
 • Çok çay içmenin yan etkileri
 • çay tüketimi
Yorumlar
Aysel Gültepe Çok çay içmek kabızlık yapıyor mu bilen var mı? Ben çok içtiğim gün halsiz oluyorum başım ağrıyor bide kabızlık olabiliyor. Çayın böyle etkileri var mı yoksa beni başka bir sağlık problemim mi var onu öğrenmek istiyorum. cevapla
okeyrayhme Çok içince sanki midede kazınma hissediyorum ama her zaman içmediğim için fazla sorun olmuyor ama kabızlık yapar mı bilemem çay içince öyle bir etkisini görmedim. Aksine kafi miktarda içince mideye zarar vermek yerine rahatlatıcı etkisi var ve kabızlık yapmaktansa bağırsak fonksiyonlarının da çalışmasında faydalı. cevapla
yorum yaz
Hiperseksüel Nedir? Hiperseksüel Ne Demek? Kimlere Hiperseksüel Denir?