Sağlık

Deve Dikeni Tohumu Nedir? Nasıl Toplanır? Faydaları ve Zararları

13 Mayıs 2018 - 23:20:53
Deve dikeni tohumu nedir? nasıl toplanır? Faydaları ve zararları

Papatya ailesinin bir çeşidi olan deve dikeni kendine has yapısı ve görüntüsü ile insan sağlığı açısından da büyük öneme sahip bitkilerden biridir. Açtığı zaman mor renkte olan bu bitki iğne yapraklarından dolayı deve dikeni adını almıştır. Bohça görünümündeki görüntüsü ile tam bir sağlık deposu olarak bilinir.

Deve Dikeni Tohumu Nedir?

Deve dikeni tohumu çiçekleri açtığında toplanıp kurutularak bitki çayı şeklinde hazırlanıp tüketilebilmektedir. Yüksek miktarda antioksidan içerdiğinden karaciğer dostu olarak bilinir. İnsan sağlığını koruyan ve vücudu yenileyebilen etkisi bu bitkinin birçok sağlık sorunun da kullanılmasını sağlamaktadır.

Deve Dikeni Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Karaciğerin yenilenmesi ve vücudun toksinlerden arındırılması için kullanılan deve dikeni tohumu yağ yakımına da yardımcı olduğu bilinmektedir. Özellikle karaciğer yağlanmasını engelleyen yapısı çok fazla kilolu kişilerde zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Toksinlerin vücuttan atılarak doğal yollar ile vücudu yenileyebilen bir yapıya sahiptir. Çeşitli kanser türlerinin tedavisinde tedaviye yardımcı olan bitkilerden biri olarak bilinir. Vücutta enfeksiyon oluşumunu engeller. Özellikle mantar enfeksiyonlarının yayılmasını engelleyerek tedaviye destek sağlayabilmektedir. İlaçların yan etkilerini en aza indiren bu bitki yaşlılıkta şeker hastalığının etkilerini azaltabilme özelliğine sahiptir.

Deve Dikeni Tohumu Çayı Ne İşe Yarar?

Deve dikeni tohumu çayı yaşlanma etkilerinin en aza indirilmesini sağlamaktadır. Vücut bu bitki çayı sayesinde sürekli yenilendiğinden yaş ilerledikçe yaşa bağlı faktörler meydana gelmektedir. Serbest radikallere karşı vücudun korunmasını sağlamaktadır. Kolesterolün dengelenmesi için kullanılabilmektedir. Özellikle yükse kolesterolü düşürme özelliği bulunmaktadır. Bunun yanı sıra böbreklerin sağlıklı çalışmasına yardımcı olmaktadır. Kalp sağlığının güçlenmesini sağlayan deve dikeni tohumu omega 3 yağ asitleri içerdiğinden kalp krizi riskini de en aza indirmektedir. Ağrı giderici etkisi ile beraber vücutta meydana gelen kas ağrılarının azalmasında etki gösterir. Kanser önleyici etkisi vücutta kanserli hücrelerin azalmasına yardımcı olur. Aile geçmişinde kanser hastalığı olan kişilerde düzenli kullanımda kanser riskini oldukça fazla azaltır.

Deve Dikeni Tohumunun Zararları Nelerdir?

Bitkiler bitki çayı olarak tüketildiğinde önerilen miktar kadar tüketilmelidir. Bu durumda kişinin kullanması gereken miktardan fazla tüketilmemesi önerilmektedir. Deve dikeni tohumunun fazla tüketilmesi nadir görülse de mide sorunlarına neden olabilmektedir. Midede şişlik ve doluluk yarattığından dolayı bazı durumlarda mide kramplarına da sebep olabilmektedir. Bu bitkinin yüksek miktarda tüketilmesi baş ağrısına sebep olabilir. Ayrıca alerji durumu olan kişilerde deride gözle görülür bir şekilde alerjiye sebep olabilmektedir. Kızarıklık, kaşıntı ve egzama şeklinde deri yüzeyinde görülebilmektedir. Eklem ağrılarına sebep olabilir. Bunun yanı sıra halsizlik ve uykusuzluk gibi de yan etkileri mevcuttur. Kişinin vücudunun yorgun olmasına neden olabilir. Deve dikeni tohumu bitki çayı olarak tüketildiğinde yüksek miktarda tüketilmemesi tavsiye edilmektedir. Yan etkiler meydana geldiğinde mutlaka bırakılması gerekmektedir. Özellikle deri de meydana gelen yan etkiler daha sonra kalıcı olabilmektedir.

Yorumlar
Irmak Özdemir 13 Mayıs 2018 - 23:30:53 Deve dikeni tohumu yağı ne işe yarar? Faydaları nelerdir? Satın almak için nereden sipariş verebilirim? Saç bakımı için iyi geliyor mu? Nasıl toplanır? Aslında kendim toplamak istiyorum ama nerede yetişir ya da nasıl yetiştirilir bilmiyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: