Hayıt tohumu nedir? Nasıl demlenir? Ne işe yarar? Faydaları ve zararları
Sağlık

Hayıt Tohumu Nedir? Nasıl Demlenir? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

13 Mayıs 2018 - 20:30:50

Mine çiçeği ailesinden olan hayıt çiçeği Anadolu' da yetiştirilen çiçeklerden biridir. Haziran ve temmuz aylarında mor çiçekler açan bu çiçek görüntüsü ile de oldukça güzel bir ağaçtır.

Hayıt Tohumu Nedir? Ne İşe Yarar?

Anadolu' da dağ kenarlarında kendiliğinden yetişebilen bu bitki çiçekleri açtıktan sonra tohumlarını toprağa sermektedir. Bir sonraki yıl ağacın etrafında tekrar ağaç fideleri oluşmaktadır. Çiçekler kuruyup tohumlar alındıktan sonra farklı bölgelerde de yetiştirilebilmektedir. Her bitkide olduğu gibi hayıt tohumları da insan sağlığında olumlu etkilere sahiptir. Bitki çayı olarak da tüketilen bu bitki tohumları düzenli olarak içildiğinde birçok hastalığın tedavisinde destekleyici olmaktadır. Bunun yanı sıra çiçeklerinde uçucu yağ ve tanen maddesi bulunan bu bitki sağlığı koruyucu etkiye sahiptir.

Hayıt Tohumunun Faydaları Nelerdir?

  • Hayıt tohumu özellikle kadınların kullanması gereken bitki tohumlarından biridir. Adet düzensizliği yaşayan kişilerde adet düzenleyici olarak tercih edilir. Adet sancıları için de tercih edilen hayıt tohumu bu dönemde ödem söktürücü ve gaz giderici olarak da tercih edilebilmektedir.
  • İdrar söktürücü özelliği sayesinde vücutta su birikmesine engel olur. Şişliklerin giderilmesi için tercih edilebilmektedir. Karın ağrısı ve ishal giderici olarak da tercih edilen tohumun bitki çayı olarak tüketilmesi önerilmektedir.
  • Genel olarak kadınlarda kadınlık hormonunu dengeleyici etkiye sahiptir. Hormonların dengelenerek doğurganlığı da arttırdığı bilinir. Emziren annelerde süt arttırıcı olarak tüketilebilmektedir. Doğal bir süt arttırıcı olduğundan sütün besin değerinin de artmasını sağlar. Hipofiz bezlerinin düzenli çalışmasına yardımcı olur.
  • Bitki çayı olarak tüketildiğinde cinsel gücü arttırıcı özelliğe de sahiptir. Özellikle kadınlarda yaşanan cinsel sorunların giderilmesi için kullanılabilmektedir.
  • Hayıt tohumu birçok kadın hastalıklarında ve kadınsal sorunlarda tedaviye yardımcı olan bitki tohumlarından biridir. Uzun süre ya da kısa süreli olan adet dönemlerinin düzenlenmesi için doğal bir yöntem olarak kullanılabilmektedir.

Hayıt Tohumunun Zararları Nelerdir?

Bitki tohumlarından yapılan bitki çayları ve karışımlar fazla tüketildiğinde etkisi çok fazla olduğundan yan etki yapabilmektedir. Bu nedenlerden dolayı günlük kullanım miktarından fazla tüketilmemesi önerilir. Cinsel isteği arttırmasına rağmen çok fazla tüketildiğinde cinsel isteksizlik meydana gelebilmektedir. Bunun yanı sıra ishal durumunda çok tüketildiğinde kabızlığa neden olabilir. Kısırlık tedavisinde kullanılan hayıt tohumu uzman tarafında tavsiye edildiğinde kullanılmalıdır. Bitki çayı tüketilirken mutlaka doktor tavsiyesinin olması gerekmektedir. Menopoz döneminde kullanıldığında menopoz döneminde yaşanan sıkıntıları azaltır. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa tüketilmesi tavsiye edilir.

Hayıt Tohumu Ne Zaman ve Nasıl Toplanır?

Hayıt tohumu haziran ve temmuz aylarında çiçek açan kısımlarından toplanmaktadır. Düzenli olarak tüketilmesi kadınlar için son derece doğal ve sağlıklı bir doğal tedavi yöntemidir. Özellikle kadınlarda kadın sağlığını koruyucu bir etkiye sahip olduğu için düzenli kullanılmaya özen gösterilmelidir. Çok fazla tüketilmemesi önerilir.

Yorumlar
Cavide Öklü 13 Mayıs 2018 - 20:40:50 Hayıt tohumu kürü içenler var mı? Hapı ve yağı da varmış diye duymuştum. Ne işe yarıyor acaba tam olarak? Faydaları nelerdir? Ben denemeyi düşünüyorum fakat tansiyon hastasıyım yan etkisi olur mu?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: