Yaşam 13 Mayıs 2021 - 17:40:47

Karaçam Tohumu Nedir? Nasıl Ekilir? Nasıl Sulanır? Nasıl Yetiştirilir?

Karaçam Tohumu Nedir? Nasıl Ekilir? Nasıl Sulanır? Nasıl Yetiştirilir?

Çam türlerinden biri olan karaçam soğuğa dayanıklı bir bitki olduğundan genel olarak bahçe süslemelerinde sıkça tercih edilmektedir

Karaçam Tohumu Nedir? Neye Yarar?

Bu tohumlar ilk yıllarında piramit şeklinde uzamaya başlar. Daha sonra ağacın yaş alması ile beraber dağınık bir halde boyu uzamaktadır. Hava kirliliğine karşı önlem almak için yetiştirilebilen bu ağaç özellikle büyük şehirlerde sıkça tercih edilir. Ormanlık alanlarda bulunan bu ağaçlar boyları oldukça uzundur. 50 metreye kadar boylarının uzadığı görülmektedir. Karaçam ağacı ekildikten 2 yıl sonra kozalakları olgunlaşır ve sürekli olarak iki yıl arayla da kozalaklar olgunlaşmaya devam eder.

Karaçam Tohumu Nasıl Ekilir?

Karaçam ağacı tohum ve aşılama yöntemi kullanılan ağaçlardan biridir. Tohumlar ağaçlardan alındıktan sonra ilk bahar aylarında toprağa ekilir. Ağacın fidesi 10 cm boyuna ulaştıktan sonra yer değişikliği yapılabilir. Bu ağacın düzenli olarak uzaması halinde sürekli olarak yerinin değiştirilmesi gerekir. Karaçamlar fideleri 10 cm olduktan sonra yeri değiştirildiğinden her 15 cm' de bir mutlaka yerinin değiştirilmesi gerekmektedir. Ağaca aşılar ilk fide halinde yapılır. Aşırı soğuklara karşı dayanıklı olan bu ağaç kış aylarında bile yeşil kalabilmektedir.

Karaçam Ağacı Nasıl Sulanır?

Doğada ekilen fideler genel olarak yağmur suları ile sulanmaktadır. Soğuya karşı dayanıklı olduğundan özellikle kar sularının toprak tarafından emilmesi ağacın su ihtiyacını da karşılamaktadır. Rüzgar ve soğuğa karşı dayanıklılığı güçlü kök yapısından kaynaklanmaktadır. Karaçam fidelerinin sulanması ise belirli aralıklar ile yapılmalıdır. Çok fazla su isteği olmasa da doğal olarak sulanan ve topraktaki suyu emebilen bir yapıya sahiptir.

Karaçam Ağacı Nasıl Yetiştirilir?

Çam ağaçları uzun süre yeşil kalabilen ve hava şartlarına karşı dayanıklı olan ağaçlardır. Karaçamda diğer çam çeşitleri gibi dayanıklı ağaçlardan biridir. Bu tohumdan elde edilen fideler ile bakımı yapılarak yetiştirilebilen ağaçlardan biri olarak bilinir. Karaçam ilkbahar aylarında toplanan tohumları toprağa ekilir. Toprakta olgunlaşan tohum fide şeklinde uzamaya başlar. Ağacın büyüme gösterirken sık sık yerinin değiştirilmesi gerekmektedir. Uzun süre tek bir bölgede tutularak yetiştirilememektedir. Bu yüzden boyu uzamaya başladıkça yerinde değişiklik yapılır. Şaşırtma yöndeki denilen bu yetiştirme yöntemine en uygun ağaç karaçamdır.

Karaçam Kozalakları Ne Zaman Olgunlaşır?

Çam ağaçları kozalakları her yıl farklı miktarda toplanabilmektedir. Karaçam kozalakları ise her yılda bir olgunlaşır. Kozalaklar tohum olarak da kullanılmaktadır. Aşılama yöntemi yapılan karaçam mutlaka budanması gereken ağaçlar arasında da yer alır. Özellikle yaşlı karaçamlar çok dağınık bir şekilde uzama gösterdiğinden ve dalları etrafa yayıldığından budanması ağacın gelişimini de olumlu yönde etkilemektedir. Çam ağaçlarının genelinde rüzgar ve soğuya karşı dayanıklılık mevcut olduğu gibi hava kirliliğinin önlenmesi için çok sık dikilmesi gereken ağaçlardan biridir. Yüksek orman alanlarında sık ekilen bu ağaçlar hatıra ormanları şeklinde de kurulan alanlarda tercih edilmektedir.

  • karaçam tohumu
  • karaçam tohumu nedir
  • karaçam ağacı
  • karaçam kozalakları
Yorumlar
Fatih Özkan Karaçam tohumu nasıl dikilir? Ne zaman filizlenir? Fiyatı ne kadar acaba? Ekim hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum. Yetiştiriciliği nasıl yapılıyor? Hangi aylarda daha çok filizlenmeye başlıyor? Bakımını nasıl yapmak gerekir? cevapla
yorum yaz
Düşük Göz Kapağı Nedir? Tedavisi, Ameliyatı ve Fiyatları