Sağlık 13 Mayıs 2021 - 14:50:45

Kanola Yağı Nedir? Helal mi? Zararlımı? Faydaları ve Zararları

Kanola Yağı Nedir? Helal mi? Zararlımı? Faydaları ve Zararları

Kanola bitkisi asıl kolza bitkinin tohumları ıslah edilerek üretilmeye başlanan bitkilerden biridir. Kolza bitkisinin tohumlarının genetik yapısı değiştirilip daha sonra elde edilen kanola bitkisinin tohumlardan el edilen yağ türü de kanola yağıdır.

Kanola Yağı Nedir? Helal mi?

Kanada bölgesinde yetiştirilerek ülkemize gelen kanola tohumları yurdumuzun birçok yerinde de yetiştirilmektedir. Kolza bitkisi zehirli bitkisel bir yağa sahiptir. İnsan sağlığını olumsuz yönde etkilediği gibi ayrıca hayvaanlarında tüketmemesi gereken bitkiler arasında yer alır. Bu nedenle tohumlar ıslah edilip kanola yağı elde edilmektedir. Birçok alanda kullanılan kanola yağının içeriğinin insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde üretilmesi gerekmektedir.

Kanola Yağının Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

  • Kanola yağının doymuş yağ oranı oldukça düşüktür. Bu yüzden sofralara bile gelebilen kanola yağı insan sağlığına olumsuz etki etmemektedir. Kanola yağı içerisinde omega 3 yağ asitleri de yer almaktadır. Bu sayede kişinin beyin sağlığını korumaya yardımcı olmaktadır.
  • Yararlı birçok yağ asidi barındırması insan sağlığı için olumlu etkilerin alınmasını sağlar. Bu sayede tüm vücut için kolesterolü dengeleyici etkiye sahiptir. Kötü kolesterolün düşmesini sağlamaktadır.
  • Mutfaklarda genel olarak kızartma yağı olarak tercih edilen kanola yağı yüksek ısıya karşı dayanıklıdır. İnce bir yapıda olmadığı için çok yüksek ısıda tazeliğini koruyabilmektedir. Bunun yanı ay çiçek yağı ya da zeytin yağı ilk kızartma da bile zararlı toksin maddeler içermesine rağmen kanola yağında böyle bir durum söz konusu değildir.

Kanola Yağı Kullanım Alanları Nelerdir?

Kanola yağı uygun fiyatından dolayı birçok alanda tercih edilmektedir. Aslında karşımıza her yerde çıkabilmektedir. Ekmeklerde ve bazı margarinlerde kanola yağı kullanılarak fazla doymuş yağ vücuda alınmasına engel olur. Margarinlerin içerisine dahil edilerek margarindeki doymuş yağ miktarının azaltılmasını sağlar. Bu yağın içeriğinde insan sağlığını koruyucu yağ asitlerinin bulunması sağlıklı beslenmek isteyenler içinde idealdir.

Kanola Yağının Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Kanola yağı kolza bitkisinin tohumlarının ıslah edilmesi ile elde edildiğinden aslında insan ve hayvan sağlığına zararlı olan yönü kolza bitkisinin tohumlarıdır. Dolayısıyla bitkinin gelişimi ve yağı ile ilgili mutlaka bilgisi olan biri tarafından üretilmesi gerekmektedir. Kolza bitkisi içerisindeki zararlı maddeler insan ve hayvan sağlığını olumsuz yönde etkileyerek öldürücü olabilmektedir. Kolza bitkisi insanlarda kalp sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. İnsanlarda olduğu gibi hayvanlarda da kansızlık, anfizem ve kabızlık gibi şikayetlerin oluşmasına neden olur. Bu nedenle kolza bitkisi tohumları mutlaka ıslah edilmesi gerekmektedir. Kanola yağının ise yoğunluk olarak kızartma yağı olarak tercih edilmesinin en büyük sebebi yüksek ısıya karşı yağın dayanıklılık göstermesidir. Bu sayede kızartmalarda kullanılma oranı daha yüksektir. İnsan sağlığını olumsuz yönde etkileyen kolza bitkisi tohumlarından elde edilen bir yağın kullanılması insanda direk olarak kalp hastalıklarının oluşmasına neden olur. Kalıcı hasarlar verdiğinden kullanılmaması gereken bir bitkidir.

  • kanola yağı nedir
  • kanola yağının faydaları
  • kanola yağıın zararları
Yorumlar
Deniz Börekçi Kanola tohumu yağını satın almak istiyorum. Zararları var mı acaba? Kullanan kişiler var mı acaba bana yardımcı olabilir mi? Nerelerde kullanabilirim? Bide her yerde satılıyor mu? Sipariş vermek için ne yapmak lazım? cevapla
yorum yaz
Tuzsuz Şampuan Nedir? Ne İşe Yarar? Önerileri ve Kullananlar