Sağlık 18 Mayıs 2021 - 08:50:44

Beyin Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Beyin kanseri; hafıza bozukluğu, baş ağrısı ya da birtakım davranışların değişikliği gibi belirtiler ile kendini gösteren hastalıktır.

Beyin Kanseri Nedir, Ne Demek?

Ölümcül sonuçlar meyana getirebilen beyin kanseri; beyin dokusundaki hücrelerin anormal bir şekilde çoğalması sonucunda oluşan tümöre verilen isimdir. Beyin tümörleri; kaynaklanmış olduğu hücreye göre, oluşmuş ve yerleşmiş olduğu yere göre, derecesine göre çeşitlendirilmektedir. Bazı tümörler yavaş, düzgün ve sınırlı büyürken bazıları hızlı, agresif, yaygın bir şekilde büyüyebilmektedir. Yani tümörler iyi huylu ve kötü huylu olarak nitelendirilmektedir.

Beyinde meydana gelen kanser hastalığı, beyin dokusunun kendisi, beynin içinde bulunan sinirler, beyni çevreleyen kafa tası, beyindeki zarlardan ya da kafa tasını çevreleyen kas dokularından meydana gelebilmektedir. Bunun yanı sıra vücuttaki herhangi bir organda meydana gelerek beyine de sıçrayabilmektedir.

Genel olarak normal bir insan vücudunda hücre doğar, gelişi ve ölür. Tümör oluşumu hücrenin yapım ve yıkım işleminin farklı seyretmesi dahilinde meydana gelmektedir. Vücut ihtiyaç duyulmadığı halde hücre üretmeye başlar ve bu hücreler ölmediği için gereksiz bir birikim meydana gelir. Bu durum tümör oluşumuna neden olur. Tümörler iyi huylu ya da kötü huylu olabilir. Beyin kanseri tam olarak tümör oluşumu ile meydana gelmektedir.

Beyin Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Bu rahatsızlık birtakım genel belirtiler ile kendini göstermektedir. Baş ağrısı sıklıkla görülmektedir. Beyin kanserinin belirtileri dahlinde baktığımız zaman genelde geceleri baş ağrısının görüldüğü gözlemlenmektedir. Bulantı, kusma, çift görme, bulanık görme sık sık rastlanılan belirtilerdendir. Bunun yanı sıra kişide bayılma ya da sara nöbetleri meydana gelebilir. Beyin bu süreçte hasar görmeye başladığı için yürüme bozukluğu ve dengesizlik meydana gelebilir. Zaman içerisinde kollarda ve bacaklar karıncalanma, hissizlik ve güç kaybı meydana gelebilir. Kişilik bozukluğu, unutkanlık ve konuşma bozukları diğer önemli ve genel belirtiler arasında yer almaktadır.

Beyin Kanseri Teşhisi ve Tanısı

Gelişen teknolojiye bağlı olarak günümüzde beyin kanseri tanısı çok kolay bir şekilde koyulmaktadır. Nörolojik muayene bunlardan biridir. Kişide görülen belirtiler neticesinde birtakım muayeneler yapılır ve böylece tanı koyulabilir. Bunun yanı sıra beyin tomografisi, beyin manyetik rezonans görüntüleme tetkikleri beyin tümörünün büyüklüğü, cinsi ve yerleşimi hakkında kesin bilgiler vermektedir. Tümör teşhis edildikten sonra biyopsi ile net bilgiler elde edilmektedir. Daha sonra da hastalığın tedavisine yönelik adımlar atılmaktadır.

Beyin Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genel olarka beyin kanseri tedavi işlemleri tümörün yapısına göre değişmektedir. Radyoterapi, kemoterapi ve cerrahi birtakım işlemler uygulanabilmektedir. Cerrahi işlemler sonrasında radyoterapi ya da kemoterapi ek tedavi olarak da uygulanabilmektedir. Cerrahi işlemler genel olarak iyi huylu tümörlerde tercih edilmektedir. Kötü huylu olanlar genelde ameliyat sonrasında ek bir tedavi de gerektirebilmektedir. Tümörün oluşturduğu ödem azaltmak için kortizon ve nöbetleri önlemek amacı ile birtakım ilaçlar verilebilmektedir. Fakat bu konuda en etkili ve doğru yöntemi doktorlar belirlemektedir.

  • beyin kanseri
  • beyin kanseri nedir
  • beyin kanseri teşhisi
  • beyin kanseri tanısı
  • beyin kanseri tedavisi
  • beyin kanserinin belirtileri
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Vanilya Nedir? Ne İşe Yarar? Nereden Elde Edilir? Vanilyanın Faydaları ve Zararları