Sağlık 29 Kasım 2021 - 18:40:58

Deve Kuşu Yumurtası Faydaları, Fiyatı ve Özellikleri

Deve Kuşu Yumurtası Faydaları, Fiyatı ve Özellikleri

Tavuk yumurtası ile benzer vitamin ve mineral değerlerine sahip olan, bol miktarda kalsiyum ve protein barındıran deve kuşu yumurtası, oldukça serttir ve sağlam bir yapıya sahiptir. Bu yumurtalar döllük, yemeklik, örümceklik ve boş deve kuşu yumurtası olmak üzere farklı amaçlarla kullanılmaktadır.

Deve Kuşu Yumurtası Faydaları Nelerdir?

Dünyanın en pahalı yumurtası olarak bilinen, besin değerlerin oldukça yüksek olan deve kuşu yumurtası, oldukça ağırdır ve tavuk yumurtası ile benzer içeriğe sahiptir. Eski zamanlarda bu yumrutalar örümcek ağını önlemek amacı ile evlerin tavanlarına ve bazı yerlere sürülmekteydi. Ayrıca birtakım haşerelerden korunmak için de kullanılmaktaydı. Oldukça sert bir yapıya sahip olması bazı ülkelerde tabak, çanak ve saklama kabı olarak kullanılmasına fırsat vermiştir. Kadınlar ise takı ve süs eşyası için kullanmışlardır. Günümüzde de aynı şekilde dekoratif anlamda kullanımı yaygınlık göstermektedir.

Oldukça sert bir yapıya sahip olan deve kuşu yumurtasının kırılması için testere ya da çekiç gibi aletlere ihtiyaç vardır. Protein bakımından oldukça zengin olan bu yumurta eski zamanlarda insanla yola çıkmadan önce verilirmiş. Bu şekilde uzun süre tok ve dinç kalınması sağlanırmış. İçerisinde kolesterol barındırmayan bu yumurta, kalp ve damar sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca damar tıkanıklığının önlenmesine destek olmaktadır.

Sodyum barındırmayan ve tansiyonu etkilemeyen taze deve kuşu yumurtası, hücrelerin dengesiz çoğalmasını da önlemektedir. Antioksidan açısından oldukça zengindir ve böylece vücutta arındırıcı etki meydana getirmektedir. Bununla birlikte ağır ve diş sağlığının korunmasını, ağız içerisindeki bakterilerin etkisiz hale gelmesini sağlamaktadır.

Deve Kuşu Yumurtasının Özellikleri ve Besin Değeri

Kalsiyum bakımından oldukça zengin olan bu doğal yumurta kemik sağlığının iyileşmesini ve korunmasını sağlamaktadır. Büyüme çağındaki çocukların ve hamile kadınların tüketmesi gerektiği vurgulanmaktadır. İleri yaşlarda meydana gelebilecek kemik erimesi gibi semptomların önlenmesine yardımcı olmaktadır. İçerisinde doymamış yağ asitlerinin olması sayesinde kalp krizi gibi rahatsızlıkların önlenmesine destek olmaktadır.

Deve kuşu yumurtası örümcek ve haşere gibi istenmeyen canlıların uzaklaştırılması için doğal bir yöntemdir. Eski zamanlarda ve günümüzde bu amaçla kullanılabilmektedir. Ülkemizde pek çok ilimizde bulunmaktadır. Dekorasyon amacı ile kullanılmaktadır. Kabuğunun oldukça sert olması onun benzersiz özelliğidir.

Deve Kuşu Yumurtası Fiyatı Ne Kadar?

Ülkemizde deve kuşu yumurtası fiyatı 50-200 lira arasında değişkenlik göstermektedir. Yumurtanın taze olması, büyüklüğü bu durumu etkilemektedir. Deve kuşu yetiştirmek isteyen kiiler döllü yumurtaları tercih etmektedirler. Yemek amacı ile tüketilen yumurtalar ise genel olarak 150 lira gibi ortalama fiyatlardan alıcı bulmaktadır.

Deve Kuşu Yumurtası Yenir mi? Nasıl Pişirilir?

Bir adet deve kuşu yumurtası yaklaşık olarak 1.5-2 kilo aralığındadır. Bundan dolayı yetişkin bir bireyin tek başına yemesi oldukça zordur. Kabuğunu delip bir kaba boşaltarak muhafaza edilebilmektedir. Yaklaşık olarak 4 gün tazeliğini koryabilmektedir. Kahvaltılarda omlet olarak, kek, kurabiye, çörek, börek yapımında kullanılabilir. Bu yumurta ile yapılan hamurişleri uzun süre taze kalabilmektedir.

  • deve kuşu yumurtası
  • deve kuşu yumurtası faydaları
  • deve kuşu yumurtasının kırılması
  • deve kuşu yumurtasının özellikleri
  • deve kuşu yumurtası örümcek
  • taze deve kuşu yumurtası
  • deve kuşu yumurtası yenir mi
  • deve kuşu yumurtası fiyatı
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Atık Pillerin Zararları Nelerdir? Nasıl Yok Edilir? Toprağa Gömülür mü?