Sağlık 29 Kasım 2021 - 08:50:13

Sitokin Fırtınası Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sitokin Fırtınası Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bağışıklık sisteminin vücuda düşman olup, sağlıklı hücreleri yok etmek amacıyla saldırıya geçmesi anlamına gelen sitokin fırtınası, covid-19 vakalarında pek çok ölümün meydana gelmesine sebebiyet veren bir durum olarak nitelendirilmektedir.

Sitokin Fırtınası Nedir, Ne Demek?

Bağışıklık sisteminin vücudu virüslere karşı savunma gerekirken tam tersi bir etki meydana getirerek vücuda karşı saldırya geçmesi olarak tanımlanan sitokin fırtınası; vücutta yıkıcı hasarların oluşmasına ve bununla birlikte ölüm gibi sonuçların meydana gelmesine neden olan bir durumdur. Gerçekleştirilen tedaviye rağmen ateşin düşmemesi, laboratuvar değerlerindeki bozuklukların devam etmesi ve akciğer hasarındaki artışın büyümesi sitokin fırtınası olarak tanımlanmaktadır.

Daha çok viral enfeksiyonlar sonucunda gerçekleşen kontrolsüz bir şekilde ve aşırı salındığı zamanda etrafında ciddi bir tahribat meydana getiriyor. Bağışıklık sistemi kendi hücrelerini yok ederek sağlam hücrelerin ölmesine sebebiyet vermektedir. Genel olarak son zamanlarda tüm dünyayı etkisi altına alan ve pandemi olarak ifade edilen koronavirüs vakalarında bu durum sıklıkla gerçekleşmektedir. Bundan dolayı pek çok ölüm sonucunun alındığı belirtilmektedir.

Bağışıklık sisteminin vücut için bir tehdit oluşturması anlamına gelen sitokin fırtınası covid hastalarında meydana gelirken bunun nedeni henüz tam olarak bilinmemektedir. Fakat yapılan araştırmalar ve incelemeler sonucunda bu durumun nedeninin bulunması halinde tedavide olumlu sonuçların elde edilebileceği belirtilmiştir.

Sitokin Fırtınası Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vücudun iyileşmesine sorumlu olan sitokinlerin belli bir süre sonra yıkıcı tahribatla meydana getirerek vücuda karşı saldırıya geçmesi, sağlıklı hücrelerin ölmesi ve bunun sonucunda ölüme sebebiyet vere iltihaplanmaların oluşması durumu covid hastalarının iyileşememe sebepleri arasında yer almaktadır. Bundan dolayı sitokin fırtınası tedavisinin gerekli olduğu belirtilmektedir. Uygulanan yöntemler dahilinde uzmanlar ilaçların hedef alması gereken proteinleri saptadıklarını belirtmişlerdir. Yapılan incelemeler sonrasında korona vakalarında sitokin fırtınasının tek değil birden fazla sitokinin olduğunu ve birtakım eşleşmelerin hastaların ölmesine sebebiyet verdiği belirlenmiştir.

Hücrelerin ölmesine neden piroptoz, apoptoz ve nekroptoz şeklinde 3 aşamanın olduğu belirlenmiştir. Bunların sağlıklı hücreleri yok etmek için özel bir birleşim sağladığı gözlemlenmiştir. Uzmanlar yapmış olduklar araştırmaları ve yöntemler sayesinde bağışıklık sistemini düşmana çeviren iki sitokinin etkisiz hale gelmesi için gerekli antikorların sağlandığını belirtmişlerdir. Böylece sitokin fırtınası tedavisinin gerçekleşeceği ve ölümlerin azalabileceğini dile getirmişlerdir.

Sitokin Fırtınası Nasıl Önlenir?

Vücudumuza giren virüs ve bakterilerin etkisi hale gelmesi için savaşan bağışıklık sisteminin, tam tersi olarak vücudu düşman algılayıp hücrelerin yok edilmesine etki göstermesi sitokin fırtınası anlamına gelmektedir. Coronavirüs sitokin fırtınası nedeniyle iltihaplanma ile birlikte semptomların artması ve sonucunda ölüm vakalarının gelişmesi ile daha fazla kişinin ölmesine neden olmuştur. Bu durumun önlenmesi için ise sitokinlerin etkileşim oluşturmaması ve bunların antikorlar ile yok edilmesi gerekmektedir. Bu ise yeni geliştirilen ilaç tedavileri ile mümkün hale gelebilmektedir.

Sitokin Fırtınası Ne Kadar Sürer?

Koronavirüs vakaların ölümlerin nedeni olarak gösterilen sitokin fırtınası süresi kişiden kişiye göre değişmektedir. Yoğun bakımdaki pek çok hastada bu durumun yaşandığı belirtilmektedir. Hatta bazı vakalarda ölümle sonuçlandığı gözlemlenmiştir. Özellikle geliştirilen bazı tedaviler ile bu durum daha kısa sürede atlatılarak kişinin sağlığına kavuşması sağlanabilecektir.

  • sitokin fırtınası
  • sitokin fırtınası nedir
  • sitokin fırtınası covid
  • sitokin fırtınası tedavisi
  • coronavirüs sitokin fırtınası
  • sitokin fırtınası ne kadar sürer
  • sitokin fırtınası nasıl önlenir
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Bebeklerde Balgam Nasıl Atılır? Bebeklerde Balgam Sökmenin Doğal Yolları