Yaşam

Türk Kahvesi Çeşitleri ve İsimleri Nelerdir?

03 Mart 2018 - 18:03:55
Türk kahvesi çeşitleri ve isimleri nelerdir?

Türk kahvesi ülkemizin tüm dünyada bilinen ürünlerinden birisi olurken kendi içerisinde 13 farklı çeşidi bulunmaktadır.

Türk Kahvesi Çeşitleri ve İsimleri

Kahveye olan tutkumuz oldukça yüksek düzeylerde olurken insan vücudu için çok faydalı olan bu ürünün birçok farklı çeşidi bulunur. Bu çeşitler, içerisinde kullanılan malzemelere, pişirilme şekline ya da sunuma göre oluşmaktadır. Sütlü Türk kahvesi, menengiç kahvesi, Dibek kahvesi, Mırra, Adana gar kahvesi, Kervansaraya kahve, tatar kahvesi, aromalı kahve, Hatay kahvesi, cilveli kahve, süvari kahvesi, kül kahvesi ve kafeinsiz kahve olarak 13 farklı çeşidi bulunmaktadır. Ülkemizin farklı bölgelerinde oranın gelenek, görenek ve kültürlerine göre kahveler farklı şekillerde pişirilerek hazırlanır.

Türk Kahvesi Nasıl Pişirilir?

Kaliteli ve lezzetli bir Türk kahvesi pişirmek için belirli malzemeler gerekmektedir. Belirli ve güvenilir markaların sattığı Türk kahveleri satın alındıktan sonra pişirilmesi için bakır cezve ve sunum takımı satın alınmalıdır. Bu aşamada ilk olarak soğuk suyun kullanılması gerekir. Çünkü kahvenin pişme süresi ne kadar uzun olursa lezzeti de o kadar yüksek seviyede olur. Bu aşamada bakır cezve kullanımı oldukça önemlidir çünkü bu tür cezveler ısıya son derece homojen bir biçimde dağıtır. İlk olarak cezveyi yarısına kadar soğuk su ile doldurmak gerekirken bunun sonrasında 1 kaşık kahve ekleniyor. Sonrasında iyice karıştırılıp kalan yarısı da su ile dolduruluyor. Son olarak ikinci yarım miktar için de 1 kaşık kahve atılıyor ve karıştırılıyor. Sonrasında kahve, ateşe koyulup olabilecek en kısık ateşte pişirilmeye başlanıyor. Kahvenin üst kısmı köpüklenmeye başladığında bu köpük bardaklara dağıtılıyor ve biraz daha pişirildikten sonra kahveler fincanlara dağıtılarak servis ediliyor.

Türk Kahvesinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Türk kahvesi ilk olarak muhteşem bir antioksidandır. Bu etkisi ile birlikte zararlı maddelerin vücuttan daha rahat bir biçimde atılmasını sağlayacaktır. Bunun yanı sıra insanların çok daha rahat bir biçimde konsantre olmasını sağlamaktadır. Bu etkisi özellikle iş hayatında da kahvenin çok fazla tüketilmesini sağlayacaktır. Tansiyon üzerinde de düzenleyici bir etki ortaya çıkarıyor. Günümüzde tansiyon hastalığı olan binlerce kişi bulunurken bu kişiler için oldukça etkili bir araç oluyor. Kalp dostu olarak tüketilen bu kahve, bunun yanı sıra şeker hastalığına yakalanma riskini de minimum düzeylere çekiyor. Tüm bu etmenler ile birlikte kişiler çok daha sağlıklı bir hayat sürebiliyor. Çok sayıda faydası bulunan kahvenin fazla tüketiminde farklı zararlar da ortaya çıkabiliyor. Genel olarak fazla kafeinin vücuda alınması uykusuzluğa sebep olurken bunun yanında demir ve çinko eksikliği gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Muhteşem bir lezzete sahip olmasıyla tüm dünyada ünlenen Türk kahvesi, düzenli kullanım ile birlikte insanlara onlarca farklı fayda sağlıyor.

Yorumlar
Hüma Koz 03 Mart 2018 - 18:13:55 Türk kahvesi sunumu neden su ile yapılır? Ben kahveyi çok seven biriyim. Günde mutlaka 1 tane içerim. Bahsedilen çeşitlerin hemen hemen birçoğunu denedim. Gerçekten hepsini lezzeti bir ayrı. Maskesinin de çok işe yaradığını duydum ama nasıl uygulanmalı?cevapla
Gamze Seçer 08 Ocak 2019 - 14:58:16 Türk kahvesi çeşitleri arasında en sevdiğim menengiç kahvesi. Bu kahveye gerçekten bayılıyorum. Çok güzel bir tadı var. Normal kahve bana biraz ağır geliyor ama bunun tadı gayet güzel. Dibek kahvesini de denemiştim. O da güzeldi.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: