Sağlık

Adenovirüs Nedir? Nasıl Bulaşır? Belirtileri Nelerdir?

28 Kasım 2020 - 18:40:49
Adenovirüs Nedir? Nasıl Bulaşır? Belirtileri Nelerdir?

Adenovirüs; bademcik, göz, idrar yolu gibi pek çok bölümü etkisi altına alan, korona gibi hızlı bir bulaşıcılığı olan, Tip 4 ve Tip7 olarak yaygın bir şekilde gözlemlenen enfeksiyondur. Ölümcül etki meydana getiren bu enfeksiyon nasıl bulaşır, belirtileri ve korunma yolları nelerdir soruları herkes tarafından merak edilmektedir.

Adenovirüs Nedir? Tehlikeli mi?

Çocuk ve yetişkinler başta olmak üzere hemen her yaşta görülebilen adenovirüs, oldukça kolay bir şekilde enfekte olan, bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde ölümcül sonuçlar meydana getirebilen bir enfeksiyon çeşididir. Bağırsak enfeksiyonu ya da menenjit gibi durumlara yol açabilen bu virüs yenidoğan bebeklerde ishal gibi semptomlarla kendini gösterebilmektedir. Üst solunum yollarını etkisi altına alan bu virüs bir DNA virüsüdür ve hexagonal yapıya sahip ikozahedral özelliğine sahiptir. Birden fazla çeşide olan bu virüsler kırmızı kan hücreleri ile birlikte aglütine yani antikor olurlar.

Akut solunum ve gastroenterik enfeksiyonlara neden olan adenovirüs uzun süre yaşayan ve çevrede stabil olarak bulunan bir virüs çeşididir. Dezenfektan ile ile kolaylıkla inaktivite edilebilirler. Fakat vücuda bulaştığı zaman burada konakçı olarak yaşarlar ve belli bir süre sonrasında aktif hale gelerek hastalığa sebebiyet verirler. Bulunduğu bir yüzeye elle temas ettikte sonra elin göz, burun ya da ağıza sürülmesi sonucunda vücuda enfekte olabilmektedir.

Adenoviral göz enfeksiyonuna sebebiyet berenilen adenovirüs çevresel etkenlere karşı oldukça dirençlidirler. Vücuda daha çok burun, göz ve boğaz yolu ile girmektedirler. Göz içerisinde kanlanma gibi belirtiler ile kendilerini gösterebilirler. Bağışıklık sistemi baskılanmış olan kişilerde daha etkin sonuçlar meydana getirebilmektedirler.

Adenovirüs Nasıl Bulaşır

Adenovirüs Nasıl Bulaşır? Kuluçka Süresi Ne Kadar?

İnsandan insana hava yolu ile bulaşabilen adenovirüs bademcik ve göz başta olmak üzere vücuttaki pek çok bölümü etkilemektedir. Genel olarak el ve göz teması sonucunda solunum damlacıkları aracılığı ile bulaşma etkisi göstermektedir. dış ortamda uzun bir süre yaşayabildikleri için bulaşma ve yayılma etkisi yaygınlık göstermektedir. gıdalar yolu ile de bulaşma gösterebilmektedir. Virüsü kapmış bireyin çevresindeki bir eşyaya dokunmak, temas sağlamak bulaşma etkisi meydana getirebilmektedir.

Genel olarak adenovirüs kuluçka süresi 2-12 gün arasında değişkenlik göstermektedir. Yani virüs vücuda girdikten sonra birtakım semptomların gelişmesi yaklaşık olarak bu süreç içerisinde gerçekleşmektedir. Sonrasında 2-3 hafta kadar vücutta etkinliği devam edebilmektedir. Aynı evde yaşayan kişiler arasındaki yayılm hızı ve oranı %10-50 arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Hijyen ve mesafe kurallarına uyulması burada oldukça önemli bir detaydır.

Adenovirüs belirtileri

Adenovirüs Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Soğuk algınlığına benzer semptomlar meydana gelen adenovirüs belirtileri burun akıntısı, boğaz ağrısı şeklindedir. Konjonktivit, zatürre, bronşiolit, orta kulak enfeksiyonu ve ateş yaygın olarak görülen diğer belirtiler arasında yer almaktadır. Adenovirüs korona gibi hızlı yayılm gösterebilmektedir. Boğmaca benzeri sert öksürükler, göz içerisinde kanlanma oluşması gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Bazı kişilerde bağırsakları etkiler ve karın ağrılarına, ishale sebep olabilir. Bağışıklık sistemi düşük olan kişilerde menenjit ya da ensefalite olabilir. Ayrıca adenovirüs antijeni pozitif olan kişilerin bazılarında ölümcül birtakım sonuçlara neden olabilmektedir.

Adenovirüsten Korunma Yolları Nelerdir? Aşısı Var mı?

Hijyen ve mesafe kuralları bu virüsten korunmak için oldukça önemlidir. Tedavisi için antibiyotikler çok etkili olmamaktadır. Genel olarak semptomların giderilmesi için birtakım yöntemler uygulanır. Tip4 ve Tip7 çeşitleri için adenovirüs aşısı bulunmaktadır. Bu aşı sayesinde bu virüs tiplerinin neden olduğu pek çok hastalık türü önlenebilmektedir. Hastaların bu dönemde istirahat etmesi gerekli görülmektedir.

Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz