Sağlık 30 Kasım 2021 - 12:56:09

Pırasanın Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Nasıl Yapılır?

Pırasanın Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Nasıl Yapılır?

Lif bakımından oldukça zengin olan ve bol miktarda antioksidan içeren pırasanın faydaları içerisinde yer alan A, C, E, K, B3, B5 ve B9 vitaminleri sayesinde bağışıklığı güçlendirilmesi ve hastalıkların iyileştirilmesi konusunda etkili olmaktadır.

Pırasanın Faydaları Nelerdir? Besin Değeri Nedir?

Kalsiyum, demir, fosfor, magnezyum, potasyum ve sodyum gibi minerallerin yanı sıra içerisinde pek çok vitamin barındıran pırasanın faydaları metabolizmanın düzenli çalışmasının yanı sıra aynı zamanda pek çok hastalığa şifa olması şeklindedir. Soğan familyasından gelen ve pişirilerek tüketilen pırasının yaprakları ve sapı tam bir besin kaynağıdır. Hafif bir soğan tadını andırmaktadır. Dünya üzerinde oldukça yüksek oranda tüketimi yapılan pırasa, hem ucuz hem de kolay yetişen bir sebze olma özelliğini göstermektedir.

İnsan sağlığı açısından pırasanın yararları tartışılmazken aynı zamanda kozmetik sanayisinde de kullanıldığını ve beraberinde ilaç sektöründe de tercih edilmektedir. Antioksidan açısından zengin olan bu besin vücudu kanser ve kronik hastalıklara karşı korumaktadır. Özellikle kolon kanseri ve prostat kanseri gibi hastalıkların önlenmesi konusunda faydalıdır. Kötü kolesterolün düşürülmesine destek olurken damar sertliğinin giderilmesi ve damar hastalıkları riskinin azalması gibi etkiler meydana getirir. Aynı zamanda kan dolaşımının düzenlenmesine destek olur. Bunun yanı sıra kan şekerinin düzenlenmesi konusunda da etkili olmaktadır.

Lifli içeriği sayesinde kabızlık problemlerinin önlenmesini sağlayan pırasanın bağırsaklara faydası bulunurken, aynı zamanda etkili bir idrar söktürücüdür. Bunun yanı sıra böbrek ve karaciğer için de şifalı etkiler sunmaktadır. Soğuk algınlığı, öksürük, grip, nezle, bronşit gibi hastalıkların önlenmesi, iyileştirilmesi için destekleyici bir içeriğe sahiptir. İştah düzenleyici etkisi sayesinde daha sağlıklı beslenmeye destek olur.

Pırasanın Neye İyi Gelir?

Pırasa Neye İyi Gelir?

Sinüzit benzeri hastalıklar için faydalı etkilere sahip olan pırasanın cilde faydaları da bulunmaktadır. İçerisinde bol miktarda demir vardır ve bunun sayesinde saç dökülmelerinin engellenmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca demir eksikliğine bağlı olarak meydana gelen anemi gibi hastalıkların önlenmesini sağlar. Sivilcelerin azalmasını sağlarken cildin daha genç ve canlı durmasını sağlar. İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde cildi besler ve onarır.

Bol oradan omega 3 içeren pırasa yemeğinin faydaları sayesinde kalp ve damar hastalıklarının ve tansiyon problemlerinin önlenmesi sağlanabilir. Bunlarla birlikte depresyon gibi hastalıkların giderilmesi için da faydalıdır. Gut hastalığına karşı yararlı etkileri bulunmaktadır. Gebelik döneminde kadınların folik asit açısından zengin beslenmesi gerekmektedir. Pırasanın zengin içeriği bu süreçte tüketiminin önemli olduğunu göstermektedir. Kemik sağlığı için önemli bir role sahiptir. Ayrıca göz sağlığını iyileştirici bir etki de meydana getirmektedir.

Pırasa Nasıl Yapılır?

Pırasa Nasıl Yapılır? Nasıl Pişirilir?

Genel olarak çiğ pırasanın faydalarında söz edilse de bu sebzenin yemeği de oldukça yararlı ve lezzetlidir. Yemeği hazırlamak için 4 adet temizlenmiş pırasa, 1 tane havuç, yarım çay bardağı kadar pirinç, 3 tane domates, 3 su bardağı su, isteğe göre yarım soğan, 1 çay kaşığı oranında tuz ve karabiber gereklidir. Temizlenen pırasaları 1 parmak genişliğinde doğrayınız. Havuçları yıkayıp soyun ve halka şeklinde doğrayınız. Soğanı güzelce doğrayınız, domatesleri ise rendeleyiniz. Bir tencenin içerisine yağ koyup soğanları atınız. Kavurmaya başlayınız ve ardından domatesle birlikte domates salçası ekleyiniz. Yaklaşık 4 dakika sonra pırasaları ve havuçları ekleyip kavurmaya devam edin. Daha sonra pirinçleri ekleyip biraz daha kavurunuz. Sonrasında üzerine su ekleyip tuz ve baharatı atıp pişiriniz. Biraz piştikten sonra altını kısınız ve pişirmeye devam ediniz.

Pırasanın Zararları Var mı?

Gereğinden fazla tüketilen pırasanın gebelik döneminde yan etkisi oluşabilmektedir. Bundan dolayı hamile kadınlar tüketim öncesinde doktora danışmalıdır. Aşırı tüketim alerjik durumlar meydana getirebilirken, gaz yapıcı özelliğinden dolayı sindirim problemlerine de sebebiyet verebilmektedir. Pırasının zararlarının oluşmaması için aşırı değil dengeli tüketim önerilmektedir.

  • pırasanın faydaları
  • pırasanın yararları
  • pırasanın bağırsaklara faydası
  • pırasa neye iyi gelir
  • pırasanın cilde faydaları
  • pırasa yemeğinin faydaları
  • pırasa nasıl yapılır
  • çiğ pırasanın faydaları
  • pırasanın zararları
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Yağlı ve Kuru Saçlar Kaç Günde Bir Yıkanmalı?