Diyabetik ayak nedir? Tedavisi ve bakımı nasıl olur?
Sağlık

Diyabetik Ayak Nedir? Tedavisi ve Bakımı Nasıl Olur?

28 Ağustos 2018 - 13:16:33

Şeker hastalığında en çok görülen diyabetik ayak önemli komplikasyonlardan biri olarak tanımlanmaktadır.

Diyabetik Ayak Nedir? Nasıl Olur?

Şeker hastalığı olan kişilerin önemsemediği ayak bakımının sonucunda meydana gelen ve iyileşme süreci zor olan yaralara denir. Problemin oluşma nedenleri arasında bacak bölgesindeki damar tıkanıklığı, uygun ayakkabıların tercih edilmemesi, rahatsızlığın dikkate alınmaması, ayaklarda meydana gelen şekil bozukluğu, bacaktaki damar tıkanıklığı, bireyin diyabetik ayak yaralarının ciddiye alınmamasından dolayı bakım eksikliğinin olması mevcuttur.

Diyabetik Ayak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diyabetik ayak tanısı koyulduğu zaman kişinin damar tıkanıklığı açısından değerlendirilmesi gerekir. Hastalığın oluşma nedeni damar tıkanıklığıysa var olan etkenin ortadan kaldırılması zorunludur. Hastalığın tespitinin yapılması için bireyden anamnez alınmalıdır. Ayrıca bireyin iyi bir şekilde fizik muayeneden geçmesi gereklidir. Fizik muayenesi ve anamnez sonrası bireye doppler çekilir, uygun görüldüğünde anjiyografi, tomografi yapılır.

Diyabetik Ayak Bakımı Nasıl Olmalı?

Yaranın meydana gelmesinin önemli nedenlerinden biri basınca maruz kalmaktır. Dolayısı ile diyabet hastalarının ayak bakımına dikkat etmesi gerekir. Diyabet hastası olan kişilerin yara iyileşme zamanı uzun olabilir. Hatta bazı zamanlarda bu yaralar iyileşmeyebilir. Diyabet hastalarının başına gelen periferik nöropatiye bağlı olan insanlar his kaybı yaşayabilmektedir. Bu yüzden diyabet tanısı koyulan insanların yara oluşumunun olup olmaması fark etmeksizin ayak bakımına özen gösterilmesi gerekir.

Diyabetik Ayak Nasıl Engellenir?

Diyabetik ayak bakımının yapılabilmesi için kişinin ayaklarının her gün ılık suyla yıkanması gerekir. Mantar oluşumunun önlenmesi için ayaklar ve parmak aralarının iyi bir biçimde kurulanması tavsiye edilir. Ayak kuruluğunun önlenmesi amacı ile ayakların düzenli olarak nemlendirilmesi önem teşkil eder. Kişilerin çıplak ayakla dolaşmamaları tavsiye edilmektedir. Ayakkabı seçme sürecinde ekstra önem gösterilmesi gereklidir. Ayakkabıların çok dar veya bol olmaması önemlidir. Bol ayakkabılar ayaktan çıkar ve düşer. Dar ayakkabı modelleri de ayakları vurur, yara açmasına sebep olur. Ayakların düzenli olarak ayna aracılığıyla gözlemlenmesi önerilir. Yara oluşumu, mantar ya da kesik gibi etkenler var olup olmadığı gözlemlenmelidir.

Diyabetik Ayak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ayağında nasır olan kişinin nasırı kesmemesi, nasır bantları kullanmaması önemlidir. Nasır problemi için en doğru karar hekime başvurmaktır. Ayaklar bazı zamanlarda üşüyebilmektedir. Bu tarz durumlar için ayakların ısıtıcıya tutulmaması gerekir. Hissizlik etkeni olduğu için yanma hali fark edilemeyebilir. Ayak tırnaklarının şekle girmesi için düz kesim önerilir. Köşelerinin yuvarlak şekilde olmaması çok önemlidir. Ayakkabı giymeden önce her zaman çorap kullanılmalıdır. Ayakkabıların içi kontrol edilmeli ve içinde böcek, taş, çivi, cam parçası gibi eşyaların olması halinde içi boşaltılır. Sigara kullanımı tırnakların kalınlaşmasına yol açtığı için bırakılmalıdır. Ayakkabıların açık olmaması önemlidir. Ayrıca terlik giyilmemelidir. Çoraplar ayağı sıkıyor ise kullanılmamalı ve çorapların yünlü, pamuklu olmasına özen gösterilmelidir. Diyabetik ayak tedavisi hakkında doktordan bilgi alınması tavsiye edilmektedir.

Yorumlar
Asuman taflıoğlu 28 Ağustos 2018 - 13:26:33 Diyabetik ayak pansumanı nasıl yapılır? Yarasının bakımı nasıl olmalıdır? Hemşirelik bakım planı oluşturmak için ne yapmak gerekiyor? Bu durumun oluşma nedeni nedir? Nasıl geçer? Nasıl tedavi edilir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: