Doğal sivrisinek ilacı nedir? Sivrisinek kovucu bitkiler nelerdir?
Sağlık

Doğal Sivrisinek İlacı Nedir? Sivrisinek Kovucu Bitkiler Nelerdir?

28 Ağustos 2018 - 17:06:39

Sivrisinekler için ev alanında yapılan sivrisinek kovucu yöntemlerine doğal sivrisinek ilacı denir.

Doğal Sivrisinek İlacı Nedir?

Küçük böcek çeşitlerinden olan sivrisinekler kanla beslenir. Kanla beslenen bu böcek tehlikelidir. Bulaştırdığı hastalıklar sarı humma, dang ve sıtmadır. Isırıkları kişileri rahatsız eder. Rahatsız edici olmasının nedeni küçük şişliklere neden olmasıdır. Ayrıca kaşındırır. Genellikle durgun suda ve evde yaşayabilir. Çevre koşullarının sağlıksız olması sinekler için avantajdır. Tehlikeli olan böceklerin uzak tutulması için hijyen önlemlerinin alınması gerekir. Sivrisineklerin uzaklaştırılması için çeşitli teknikler vardır. Büyük marketlerde satışa sunulan sinek kovucu ilaçlar ve evde uygulanan yöntemler sineklerin ortadan kaldırılmasını sağlar. Market ilaçları kimyasal içerdiği için sineğe zarar verdiği gibi insana da zarar vermektedir. Hal böyle olunca evde uygulanan yöntemlerin hazır hale getirilmesi tercih edilir.

Sivrisinek Kovucu Bitkiler Nelerdir?

Güçlü ve etkili bir kokusu olan sarımsak sivrisinekleri püskürtebilir. Sarımsakla hazırlanacak olan doğal ilaç 1 diş sarımsağın ezilmesi ve sineklerin olduğu alanlara yerleştirilmesi ile çözüm elde edilir. Aroması ile etkileyen tarçın sineklerin nefret ettiği bir baharattır. Bir miktar tarçın sıcak suyun içine koyulur ve oturma odasının yakınındaki bir kabın içerisine bırakılır. Fesleğen de aynı şekilde evin giriş kısmına koyulabilen ve böceklerin eve girmesi engelleyen bitkidir. Birkaç tane kekik tohumu yakılır ve kokunun eve dağılması sağlanır. Rahatsız eden böcekleri püskürtmede oldukça etkilidir. Nanenin ferahlatma özelliği vardır ve kokusu sayesinde böcekleri uzaklaştırır. Yatak odası, oturma odası ve mutfağa yerleştirilebilir. Karanfili yakmak sivrisineklerin gitmesine yardım eder. Birkaç adet karanfil bir kabın içine koyulur ve aromasının kokusu etrafa yayılana kadar ısıtılır.

Sivrisinek Kovucu Yöntemler Nelerdir?

Evin içine ya da bahçeye nane yaprağı yerleştirilebilir. Bunun yanı sıra birkaç tanesi suda ezilir ve ezilen nane etrafa koku yayar. Evde her daim taze fesleğen bulundurulması tavsiye edilir. Bir saksının içinde yetiştirilebilir. Fesleğen yatak odasına yerleştirilir ise sineklerin içeri girmesi engellenir. Böcekler fesleğeni hiç sevmez. Bir kabın içerisine bir miktar su ve birkaç tane kıyılmış sarımsak koyulur. Bir iki saat bekletilen sarımsak spreyi olan bir şişenin içine dökülür. Perde, pencere, kapı ve koltuklara sıkılır. Sarımsaktaki sülfür sinek, pire ve kene gibi canlıların uzaklaşmasına yardım eder.

Sivrisinekten Nasıl Korunulur?

Günlük bol oranda C vitamini tüketilmelidir. Suda erime özelliği olan C vitamini vücutta birikmez ce fazla terleme sorununu önlemektedir. Sinekler bu durumdan nefret etiği için C vitaminin alınması ihmal edilmeyebilir. Sivrisinek kovma özelliği olan Hint yağı, Çam, biberiye, mine, sedir yağı, çam, sarımsak yağı kullanılabilir. Sirke olan bardağı pencere kenarına koyabilirsiniz. Sirkenin kokusu keskin olduğu için sineklerin içeri girmesi engellenir. Sivrisinek kovucu bitki ve doğal sivrisinek ilaçlarından fayda sağlanabilmektedir.

Yorumlar
Nil çiftçi 28 Ağustos 2018 - 17:16:39 Evde doğal sivrisinek ilacı nasıl yapılır? Normalde ilaç sıkıyorum ama kimyasal olduğundan diğer doğal yöntemler denemek istiyorum. Sivrisinekler hem çok yiyor hem de kesinlikle uyutmuyor. Bunun için nasıl bir önlem alabilirim?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: