Sağlık 24 Mart 2021 - 08:09:50

Ekimoz Nedir, Ne Demek? Nedenleri Nelerdir?

Ekimoz Nedir, Ne Demek? Nedenleri Nelerdir?

Karşılaşılan travmalar sonucunda kılcal damarların kanayarak hasar meydana gelmesi sonucu kanın cilt altına sızması beraber görülen hastalığa ekimoz denmektedir. Bu durum cilt altındaki kanamaların derecesine göre renklenmektedir. Kırmızı, mor, lacivert, kahverengi, yeşil ve sarı renge dönüşerek daha sonra cilt yüzeyinde kaybolur. Kanamanın derinliğine göre isimlendirilse de kanamanın çapı 1 cm geniş ise ekimoz adı verilir.

Ekimoz Nedir, Ne Demek?

Travma, enfeksiyon ve çeşitli rahatsızlıklardan dolayı deri altı kanamalarının meydana gelmesi ve bunlara sebep olan koşullar bu durumun oluşmasına neden olmaktadır. Bu durumun oluşmasına sebep olan durumlar arasında delici alet yaraları, kesici alet yaraları ve ezici alet yaraları yer alabilmektedir. Özellikle yaralardan sonra meydana gelen ekimoz kişinin vücudunda bir süre kalarak rahatsız edici bir hal olabilmektedir.

Ekimozun Nedenleri Nelerdir? Nasıl Oluşur?

  • Yaralanmalar ekimoza sebep olduğu gibi ayrıca yaralanma dışında da meydana gelebilmektedir. Bu durumlar karşısında özellikle buz uygulaması deri altındaki kanamayı durdurabilen bir yöntem olabilmektedir.
  • Alerjik reaksiyon, ilaç yan etkisi, kan enfeksiyonu, doğum, kemoterapi ve radyasyon tedavisi, yaşlılık, lösemi, menenjit ve sepsis gibi durumlar da ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bunun yanı sıra en sık karşılaşılan durum ise vücudun farklı bölgelerindeki çürüklerdir. Özellikle darp sonucu meydana gelmiş olan kılcal damar kanamaları deri yüzeyinin morarmasına sebep olarak ekimozu ortaya çıkarmaktadır.
  • Genel olarak derinin gergin olduğu bölge yerine yumuşak dokunun fazla olduğu bölgelerde görülebilmektedir. Alın bölgesine darbe almış birinin göz altında morarma meydana gelebilir. Bunlara genel olarak göçmen ekimoz denmektedir. Darp alınan bölgenin yerine bölgeye yakın yumuşak dokuların yer aldığı bölgeye hücum eden kan burada morarmaları oluşturabilmektedir.
  • Travmanın meydana geldiği bölgede daha derin olarak meydana gelmiş ise derin ekimoz adı ile anılır. Darp alınan bölgede kanama meydana gelerek deri yüzeyinde görünüyor ise buna da sabit ekimoz adı verilmektedir.

Ekimoz Tedavisi Nasıl Yapılır? Nasıl Geçer?

Deri altında meydana gelen kılcal damar kanamaları genel olarak geçici bir süreçtir. Travmanın meydana geldiği alanın geniş ve derin olması iyileşmeyi geciktirebilir. Genel olarak ekimoz herhangi bir enfeksiyon kaynaklı değil ise ve ciltte herhangi bir yara mevcut değil ise evde birkaç yöntem ile daha kısa sürede tedavi edilebilir. Zamanla renginin açılıyor olması deri altında meydana gelen kanamanın hücre yenilemesi ile geçmesini sağlamaktadır.Travma sonucu oluşabilecek durumlara engel olmak için mutlaka soğuk buz uygulaması tavsiye edilebilir. Soğuk deri altındaki kılcal damarların kanamasını durdurarak deri altında kanın daha geniş alana yayılmasına engel olacaktır. Çok küçük bir alanın morarmasını sağlayacaktır.

Ekimoz Hangi Bölgelerde Görülür?

Bu durum özellikle yaralanmalardan sonra meydana gelmiş ise bu durum karşısında mutlaka doktor kontrolünün olması gerekir. Yaşlılarda vücudun çeşitli bölgelerinde de ekimoz meydana gelmektedir. Bunun için de mutlaka uzman kontrolü gerekir.

  • ekimoz
  • ekimoz nedir
  • ekimoz tedavisi
  • sabit ekimoz
  • göçmen ekimoz
  • derin ekimoz
Yorumlar
Fidan Çiftçi Ekimoz için krem var mı? Ekimoz hematom farkı nedir? Genelde yara oluşumlarının sonraısnda ortaya çıkıyormuş. Daha çok hangi bölgelerde kendini gösterir? Derin oluşan yaralarda mı meydana gelir? Tedavisi nasıl yapılır? cevapla
yorum yaz
Temizlik Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?