Elde ve kolda sinir sıkışmasına ne iyi gelir?
Sağlık

Elde ve Kolda Sinir Sıkışmasına Ne İyi Gelir?

11 Şubat 2019 - 13:42:34

Elde ve kolda sinir sıkışması problemi bazı faktörlerden oluşan ve çeşitli tedavi yöntemleri olan rahatsızlık biçimidir.

Elde Sinir Sıkışması Neden Olur?

Tendonlar, kas, kemik ve kıkırdaklar sinire normalden fazla basınç uyguladıkları zaman sinir sıkışması meydana gelmektedir. Bu basıncın sinirin işlevini bozduğu söylenir. Ayrıca zayıflama, uyuşukluk, karıncalanma, ağrı gibi faktörlere yol açar. Vücudun bazı bölgelerinde bu sorun meydana gelebilmektedir. Bilek bölgesinde sıkışan bir sinir, parmaklarda uyuşukluk ve ağrılar oluşabilir. Sinir sıkışması genel olarak bu tarz nedenlerle oluşur. Fakat bazen elde ve kolda sinir sıkışmaları farklı rahatsızlıklar nedeniyle oluşabilir. Sinir sıkışması kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülmektedir. Bu durum kendini ilk olarak güçsüzlük olarak göstermektedir. Bu nedenle uzman bir hekime başvurmak faydalı olacaktır.

Elde ve Kolda Sinir Sıkışmasının Belirtileri Nelerdir?

Bir sinire basınç olduğu zaman bahsi geçen problem kendini göstermektedir. Tekrar etmekte olan hareketler sonucunda ise baskı görülür. Çoğunlukla dokular arasında sinir basıldığı zaman oluşur. Bu problemden dolayı bir sürü belirti ortaya çıkar. Diğer nedenler arasında darbeye maruz kalınması, omuriliğin hasar görmesi, ruh rahatsızlıklarının artış göstermesi, genetik yatkınlık, yatma, oturma gibi pozisyonlarda ani hareket edilmesi vardır. Yakıcı bir ağrının olması, sırt ağrıları, iğneleme hissi, uyuşma, siyatik, elde ve ayakta uyuşma hissinin varlığı belirtilerdendir. Belirtilerin görülmesi sinirin sıkıştığı bölgeye göre değişkenlik gösterir.

Sinir Sıkışmasının Tedavisi Nedir?

Sinir sıkışmasının belirtilerinin görülmesi ile beraber uzmana başvurulması gerekir. Genel olarak bu rahatsızlığın tedavisi için ortopedik ve ilaç desteğinin alındığı görülür. Fizik tedavi sık tercih edilen tedavi yöntemlerindendir. Fizik tedavinin genelde ilerleyen yaşlarda verildiği söylenebilir. Bunlar haricinde bol bol dinlenebilir, doğru duruşta olabilir, sıcak su uygulaması yapabilirsiniz. Sıcak su uygulamasıyla birlikte masaj yapılabilir. Masaj ağrıları azaltan en önemli uygulamadır. Problemin tedavisi hangi sebepten kaynaklandığı ve bulunduğu yer ile ilgilidir. Etki gören alanın dinlenmesi önemlidir. Hatta tekrarlayan durumlardan dolayı yaralanma hali etkilidir. Bel çevresi sorunu ya da sıkışan sinirin boyun probleminden kaynaklanması karşısında fiziksel tedavinin faydalı olduğu söylenir.

Elde ve Kolda Sinir Sıkışmasına İyi Gelen Şeyler

Omuz bölgesindeki sıkışan sinirin tedavi edilmesi için sıcak yağlar ve kokuları kullanılabilir. Faydaları saymakla bitmeyen zeytinyağı, bu problemin tedavi sürecinde bazı kişiler tarafından kullanılmaktadır. İyileştirici özellikleri olan yağın kullanımı için ½ bardak zeytinyağı ısıtılır. Isıtılan yağ problemi bölgeye masaj yardımı ile sürülebilir. Bir diğer doğal yöntem ise üzümdür. Üzümün anti inflamatuar içeriği olduğu için bu problemin yol açtığı ağrıları hafifletebilmektedir. Üzüm tüketimi haricinde patates uygulaması yapılabilir. Uygulama için çiğ patatesler kalın şekilde dilimlenir. Dilimlenen bu patatesler problemli bölgeye yerleştirilir. 30 dakika bekleyen patates kuruyunca alan sıcak suyla yıkanabilir. Bazı kişiler elde ve kolda sinir sıkışmasına patates uygulaması yapmaktadır.

Yorumlar
Yasemin Şenol 11 Şubat 2019 - 13:52:34 Bazı zamanlarda ellerimde uyuşukluk ve karıncalanma hissi meydana geliyor. Aslında bunu bu zamana kadar hiç önemsememiştim. Uykudan uyandığımda oluyor ama ben kolumun üzerinde yatmışımdır diye düşünüyordum. Sinir sıkışması olabileceğini şuan fark ettim ve doktora gideceğim.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: