Doğru nefes verme teknikleri, kullanımı, önemi
Yaşam

Doğru Nefes Verme Teknikleri, Kullanımı, Önemi

11 Şubat 2019 - 09:50:00

Doğru nefes verme teknikleri, oksijenin vücuttaki tüm organlara ulaşması açısından önem art etmektedir.

Doğru Nefes Verme Tekniklerinin Önemi Nedir?

Her canlı nefes alıp vermektedir ancak doğru şekilde mi nefes alıyoruz sorusunu sorgulamamız gerekmektedir. Nefes alırken kullandığımız oksijeni ne kadar verimli kullanıyoruz. Doğduğumuz andan itibaren nefes almaya başlarız ve bu süreç biz ölene kadar devam etmektedir. Yaşam süresi boyunca ne kadar doğru nefes almaktayız. Doğduğumuz anda her mükemmel yaratılanda olduğu gibi çok iyi şekilde nefes alır ve aldığımız nefesi mükemmel verimle tüketiriz. Fakat yıllar boyunca yaşanmış olan olaylar gerek fiziksel gerek psikolojik olarak nefes alma şeklimizi değiştirerek bu verimliliği düşürmektedir. Buna nazaran birkaç hafta boyunca düzenli çalışarak günlük birkaç dakika ayırıp nefes alma alışkanlıklarımızı yeniden kazanmamız mümkündür.

Doğru Nefes Almanın Faydaları Nelerdir?

Farkında olmaksızın yaptığımız bu refleks hareketini düzgün bir şekilde öğrenerek kendimize çok büyük bir iyilik yapmış oluruz. Bu tekniği öğrenerek kendimize ruhsal ve fiziksel olarak büyük farklılıklar kazandırabiliriz. Fiziki kazanımlarını düşünecek olursak dolaşım sistemindeki kan hücreleri daha çok temizlenir ve zararlı maddeler uzaklaştırılır. Hormonal denge yeniden sağlanmış olur ve sinir sistemi güçlendirilir. Yaşlanma etkilerini azaltarak genç bir görünüm kazandırır. Akyuvar sayısının artmasına sebep olarak bağışıklığı güçlendirir. Doğru kiloya ulaşmada yardımcı olur. Daha enerjik olmakla birlikte daha az yoruluruz.

Doğru Nefes Verme Tekniklerinin Kullanımı

Zihinsel etkilerini düşünecek olursak konsantrasyon etkisini artmasına sebep olur. Hafıza güçlenerek okuduğunu anlama kavrama yetenekleri geliştirilmiş olur. Yaratıcılık ve hızlı düşünme kabiliyetinde artış sağlanır. Uyku kalitesini arttırarak verimli uyku geçirilmesi sağlanmış olur. IQ seviyesi artar bununla birlikte beyin fonksiyonları güçlenir. Vücuda alınan oksijenin yüzde yirmi beşlik kısmını beyin tüketmektedir. Yapılan çalışmalarda doğru nefes egzersizleri ile insanların IQ seviyelerini yüzde on civarında attırdığı kanıtlanmıştır. Bütün bu faydaları kazanmak için doğru nefes almak şarttır bunu başarmanın dört temeli vardır. Öğrendiğiniz sayı on ikiden küçük ise bu sizin için iyi bir sonuç ancak on ikiden büyük olanlar için dört çarpı dört yöntemi ile nefesinizi düzenlemeniz gerekmektedir. Dört saniye nefes alıp dört saniye tutup dört saniye nefes verip dört saniye beklemeniz gerekmektedir. Bunu düzenli aralıklarla günlük olarak uygularsanız üç dört haftanın sonunda sizde normal sayılara ulaşacaksınızdır.

Doğru Nefes Verme Teknikleri Nelerdir?

İdeal nefes alınması burundan yapılmaktadır zorunlu olmadıkça ağzınızı kullanmadan nefes almaya çalışmalısınız bunun yanı sıra sağlık problemleriniz varsa KBB polikliniklerine gitmenizi tavsiye ederiz. Enerjinizin düştüğünü hissettiğiniz zamanlarda derin nefes alarak konsantre olmaya çalışırsanız açıldığınızı fark edeceksinizdir. Diyaframdan alınan nefes daha derin ve daha etkili olmaktadır. Doğru nefes verme teknikleri arasında uygulanması en kolay olanı ise karın üzerine koyulan kitapla sırt üstü uzanıp nefes alarak kitabı hareket ettirmektir.

Yorumlar
Serpil Yalçın 11 Şubat 2019 - 10:00:00 Daha önce doğru nefes almak için ne yapmalıyım diye araştırıp bulduğum yöntemleri uygulamaya çalışıyordum. Spora başladığımdan beri bunun için egzersizler uyguluyorum ve vücudumu daha iyi hissediyorum. Nefes almak vücut için çok önemli unutmayın :)cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: