Sağlık

Emziren Annelerde Kalsiyum Eksikliği

03 Kasım 2018 - 21:43:30
Emziren annelerde kalsiyum eksikliği

Anne sütü, yeni doğan bebeklerin gelişimi ve birtakım hastalıklardan korunması adına oldukça önemli bir besindir.

Emziren Annelerde Günlük Kalsiyum İhtiyacı Nedir?

Emzirme dönemindeki annenin kalsiyum ve protein miktarı yüksek olan besinlerden tüketmesi gerekmektedir. bu hem bebeğin gelişimi hem de annenin kemik sağlığı için oldukça önemlidir. Emziren kadınların günde yaklaşık olarak 1000 mg kalsiyum almaları gerekmektedir. Kalsiyumun ana besinleri süt ve süt ürünleri olsa da tahıllarda, bakliyatlarda, et ürünlerinde ve meyvelerde de bol miktarda kalsiyum bulunmaktadır. Emziren annelerin her gün süt içmeleri ve peynir tüketmeleri gerekmektedir. Bu sayede vücutlarında kalsiyum eksikliği yaşanmaz ve hem kendileri hem de bebekleri için daha sağlıklı bir yaşam oluşur.

Emzirme Döneminde Kalsiyum Eksikliği Neden Olur?

Anneler emzirme döneminde bebekleri için kalsiyum içeren süt meydana getirirler. Eğer ki bu süreç içerisinde yeterli miktarda kalsiyum almazlarsa ilerleyen dönemlerde kemik erimesi gibi problemler ortaya çıkmaktadır. Kalsiyum eksikliğinin en büyük nedenlerinden bir tanesi yetersi ve sağlıksız beslenmedir. Annelerin emzirme dönemi içerisinde kalsiyum depolarını korumaları gerekmektedir. Eğer ki bu dönem içerisinde yeterli miktarda kalsiyum alınmazsa sütün kesilmesi gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bu mineralin eksikliği durumunda hormonlar süt üretemezler.

Emzirirken Kalsiyum Desteği Nasıl Sağlanır?

Emziren anneler bu süreç içerisinde protein, mineral ve vitamin alımlarına dikkat etmesi gerekmektedir. Bu dönem içerisinde kalsiyum ihtiyacının karşılanması için öncelikle bol miktarda süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi gerekmektedir. Peynir ve süt gibi ürünler bu mineralin büyük bir kısmının karşılanmasına yardımcı olmaktadır. Bunların yanı sıra düzenli beslenme oldukça önemlidir. Sebze, et ve meyve tüketimine dikkat ederek bu mineralin vücuda yeterli miktarda alınması sağlanmaktadır. Emzirme dönemi süresi içerisinde sütün kalitesini artması annenin tüketmiş olduğu besinlere bağlı gerçekleşmektedir. Annen her ne kadar sağlıklı beslenirse sütünün besleyiciliği de o kadar yüksek olur. Çocuklar ek besine geçen kadar sadece anne sütüyle beslenmektedir. Onların kemik gelişimi için kalsiyum çok önemlidir. Anne sütü ne kadar besleyici olursa çocuk için o kadar sağlıklı olur.

Emzirme Döneminde Kalsiyum Yetersizliği Neler Eyol Açar? Önemi Nedir?

Doğumdan sonra emzirme döneminde annelerin yeterli miktarda kalsiyum almaması osteoporoz isimli hastalığın ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu hastalığın halk dilinde bilinen adı kemik erimesidir. Kalsiyum eksikliği nedeniyle güçsüz düşüp çözülmeye başlayan kemikler zaman içerisinde erir. Bu oldukça ciddi bir rahatsızlıktır. Anne hem kendisi hem de bebeği için sağlıklı beslenmelidir. Bu sadece emzirme dönemi için değil aynı zamanda hamilelik sürecinde de önemlidir. Bebeğin gelişimi hamilelik sürecinden ek besine geçene kadar anneye bağlı olarak devam etmektedir. Anne karnında da tüm vitamin ve minerali anneden sağlamaktadır. Bu nedenler annenin kalsiyum alımına dikkat etmesi ve her gün süt tüketmesi gerekmektedir. Bahsettiğimiz şekilde bu minerali birçok besinden karşılayabilirsiniz.

Yorumlar
Buse Akalın 03 Kasım 2018 - 21:53:30 Emziren annelerin günlük kalsiyum ihtiyacı alımının sağlanması için hangi besinlerin tüketilmesi gerektiğini merak ediyorum. Eksikliğine dair bir belirti yok ama oluşmaması için neleri tüketmem gerekiyor öğrenirsem benim için çok iyi olacak.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: