Hamilelikte tüketilmesi gereken kalsiyum içeren besinler
Sağlık

Hamilelikte Tüketilmesi Gereken Kalsiyum İçeren Besinler

03 Kasım 2018 - 09:50:49

Kalsiyum sadece hamilelik döneminde değil, hayatın her anında sağlıklı olabilmek için gerekli olan bir mineraldir.

Hamilelikte Kalsiyumun Önemi ve Faydaları Nelerdir?

Gebelikte kalsiyum bebeğin gelişimi açısından oldukça önemlidir. Hamilelikte alınan bu mineral sayesinde bebeğin kemik gelişimi ve diş gelişimi sağlıklı bir şekilde tamamlanmış olur. Aynı zamanda kalsiyum annenin kemik sağlığı için de çok önemlidir. Gebelik döneminde anne adayı yeterli miktarda kalsiyum almazsa bu sefer bebeğin gelişimi için gerekli olan kalsiyum annenin vücudundan sağlanır. Bu da annede kalsiyum eksikliğinin oluşmasına neden olur. Bu durum annenin kaslarında kasılmaların meydana gelmesine neden olur. Kalsiyum eksikliği uzun vadede ise kemik erimesine yol açabilir. Kalsiyum kas dokularının kasılma işlevlerini yerine getirme konusunda yardımcı olmaktadır. Bunun yanında kanın pıhtılaşması konusunda da önem arz etmektedir.

Hamilelikte Kalsiyum Nasıl Alınır?

Bebeğin gelişimi açısından oldukça önemli olan kalsiyumun vücuda yeterli bir şekilde alınması için düzenli beslenme düzeninin oluşması gerekmektedir. Düzenli beslenmek bu konuda tek başına yeterli değildir. Bunun yanında her gün 1 bardak süt içilmesi de gerekmektedir. Eğer ki süt içemiyorsanız bunun yerine yoğurt, peynir gibi diğer süt ürünlerinden tüketmeleri gerekmektedir. Özellikle 28-40 haftaları arasında bebeğin gelişimi oldukça hızlı bir şekilde ilerlemektedir ve en çok kalsiyum ihtiyacı bu dönemde olmaktadır. Bu dönemler içerisinde alınan kalsiyum annenin sütü için vücut tarafından depolanır. Bu nedenle gebelikte 3. aşama olarak adlandırılan son dönem içerisinde kalsiyum alımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu bebeğin iskeletinin geliştiği bir dönem olduğu için büyük önem arz etmektedir. Hamilelik döneminde annede kalsiyum eksikliğinin belirtileri hipoglisemi, bacaklarda meydana gelen kasılmalar gibi sorunlarla kendini göstermeye başlamaktadır.

Hamilelikte Kalsiyum İçeren Besinler Hangileridir?

Gebelik döneminde kalsiyum içeren birçok besin bulunmaktadır. Bunların başında süt ve süt ürünleri gelmektedir. İnek sütü, yoğurt, çökelek, kaşar peyniri, yağlı ve yağsız beyaz peynir, süt tozu ve kremadır. Kuru bakliyatlarda da kalsiyum bulunmaktadır. Fasulye, barbunya, bakla, nohut, bezelye, mercimek, fındık, ceviz içi ve yer fıstığı gibi bakliyatlar da kalsiyum açısından zengin besinlerdir. Kalsiyum minerali et ve tahıl ürünlerinde de bol miktarda bulunmaktadır. Her gün tükettiğimiz ekmek, tavuk, sığır eti, yumurta kalsiyum açısından zengin besinlerdir. Kalsiyum açısından zengin olan meyveler de bulunmaktadır. Muz, kayısı, elma, incir, kiraz, ayva erik ve daha birçok meyvenin içerisinde yüksek miktarda kalsiyum bulunmaktadır. Bu minerali vücudunuza almak için aynı zamanda sebze de tüketmek gerekmektedir. Sağlıklı ve düzenli beslenme sayesinde kalsiyum eksikliği gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.

Hamilelikte Kalsiyum Neden Kullanılır?

Kadınların hayatlarının her döneminde kalsiyum ihtiyacı bulunmaktadır. Gebelik döneminde bebeğin gelişimi annenin yedikleri ile doğru orantılıdır. Sağlıklı bir hamileliğin söz konusu olabilmesi için bu mineralin vücutta eksik olmaması gerekmektedir. Rahat bir doğum ve doğum sonrası bebeğin anne sütü ile beslenmesi konusunda kalsiyum önemli rol almaktadır. Annenin doğum öncesi ev sonrasında vücudunun sağlıklı kalabilmesi için beslenmesine çok özen göstermesi gerekmektedir.

Yorumlar
Deniz Özçarıkçı 03 Kasım 2018 - 10:00:49 Ben hamileyken doktorum haftada 2-3 kere balık tüketmemi önermişti. Bu günler haricinde süt ve süt ürünleri de tüketiyordum. Kalsiyum değerlerim hep normal oldu eksiklik yaşamadım. Et ve sebze tüketimi de önemli tabi ki. Aslında olay tamamen sağlıklı beslenmekten geçiyor.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: