Sağlık 13 Mart 2021 - 11:43:04

Evlek Mantarı Ne Zaman Çıkar? Nasıl Pişirilir? Faydaları Nelerdir?

Evlek Mantarı Ne Zaman Çıkar? Nasıl Pişirilir? Faydaları Nelerdir?

Evlek mantarı; baharın gelmesi ile birlikte yaylalarda ve meralarda görülmeye başlayan, protein açısından oldukça zengin bir besindir. Gümüşhane çevresinde yetişen bu mantar damar mantarı olarak da tanımlanır Ayrıca yöre halkı tarafında mavi sağlı çaşır olarak da betimlenmektedir.

Evlek Mantarı Ne Zaman Çıkar? Nerede Yetişir?

Oldukça geniş ve büyük bir yapıya sahip olan evlek mantarı, kültür mantarından farklı bir yapıya sahiptir. Besin değeri oldukça yüksektir. Protein ve sodyum açısından zengin değerlere sahiptir. Nemli yerlerde kendiliğinden yetişen bu mantar, öbek öbek büyürler ve toplanması oldukça kolaydır. Evlek mantarı nasıl olur diye yanıtlayacak olursak etli kısmı iri ve sulu olan evlek mantarı, beyaz renktedir. Tadı ve kokusu ile birçok kişi tarafından sevilerek tüketilmektedir. Genel olarak bahar aylarında toplanan bu mantar, kış soğunun kırılması ile ortaya çıkar. Nemli havada yetişmeye başlarlar.

Çok sıcak iklimi sevmeyen evlek mantarı, diğer mantarlarda olduğu gibi yaz sonu ve kış sonu yağmurları ile ortaya çıkmaktadır. Evlek mantarı nerede yetişir diye baktığımızda genel olarak ülkemizde Karadeniz Bölgesi'nde yaylalarda ve çayırlarda rastlarız. Bu bölgeler ılıman ve yağış aldığı için mantarın oluşumu için elverişlidir. Ne kadar yüksek yerlerden toplanırsa o kadar sağlıklı olmaktadır. Çoğunluklar Gümüşhane, Artvin ve Sinop illerinde toplanan bu mantar ülkemizin her iline gönderilmektedir.

Evlek Mantarı Nasıl Pişirilir?

Genel olarak birçok mantar türü zehirli olduğu için evlek mantarı yenir mi diye sıklıkla sorulmaktadır. Tüketime uygun olan bu mantar için farklı tarifler bulunmaktadır. Fakat satın alırken oldukça güvenilir bir yerden almanız gerekir. Ayrıca toplarken de kesinlikle bilen biri ile toplamanız gerekmektedir. Yemeden önce güzelce yıkanıp temizlenmesi gerekmektedir. Eğer ki toplama sırasında üzerinde böcek vs varsa o mantarı toplamayınız. Rengi koyulaşmış ve küflenmeye yüz tutmuş olanları da toplamayınız. Nasıl pişirilir diye merak ediyorsanız bu lezzetli mantarı omletlere ekleyebilirsiniz. Mantar sote yaparak tüketebilirsiniz. Pizzalara ekleyebilir ve daha lezzeti olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca sulu bir yemek için mantar çorbası yapabilirsiniz. yani diğer mantarlar gibi pek çok şekilde tüketebilirsiniz.

Evlek Mantarının Faydaları Nelerdir?

Protein ve demir açısından zengin olan evlek mantarı aynı zamanda içerisinde pek çok vitamin ve minerali bir arada bulundurmaktadır. Bu özleliği sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesini ve hastalıklara karşı vücudun korunmasını sağlar. Vücuda zindelik ve enerji vererek yorgunluğun giderilmesini sağlar. Zihni açan bu mantar diğer mantar türlerinde olduğu gibi kansızlığın giderilmesine destek olur. Evlek mantarının faydalarına baktığımızda aynı zamanda kolesterol dengeleyici etkisinden söz edebiliriz. Vücutta enfeksiyon riskinin azalmasını sağlayan bu besin, aynı zamanda iltihaplamaları giderir. Kalp ve daar hastalıkları, tip-2 diyabet hastalığı gibi rahatsızlıklar için olumlu etki sağlamaktadır.

Evlek Mantarının Zararları Var mı? Zehirli mi?

Mantar tüketimi oldukça sakıncalı ve bir o kadar da faydalıdır. Evlek mantarı zehirli mi diye çok fazla sorulmaktadır. Normalde bu mantar tüketilen mantar çeşitleri arasındadır. Fakat evlek mantarı diye topladığınız bir mantar zehirli olabilir. Bu da organların zarar görmesine sebebiyet verebilir. Bundan dolayı bilen biri ile toplamanız ve küflü gibi olanları asla tüketmemeniz gereklidir. Kronik bir rahatsızlığınız varsa tüketim öncesinde doktora danışınız. Hamile kadınların ve emziren annelerin her ihtimale karşı tüketmemesi gereklidir. Ayrıca sağlıklı kişilerin de aşırı tüketimden kaçınması gerekmektedir.

  • evlek mantarı
  • evlek mantarı ne zaman çıkar
  • evlek mantarı nasıl olur
  • evlek mantarı nerede yetişir
  • evlek mantarı nasıl pişirilir
  • evlek mantarı yenir mi
  • evlek mantarının faydaları
  • evlek mantarının zararları
  • evlek mantarı zehirli mi
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Mide Ağrısı İçin Ne Yapılmalı? Neden Olur?