Yaşam 13 Mart 2021 - 05:51:06

Hangi Yüze Hangi Gözlük Yakışır?

Hangi Yüze Hangi Gözlük Yakışır?

Yüz tipine göre gözlük modeli seçmek; gözlüğün yüze oturması ve hoş durması için gerekli olan bir durumdur. Hangi yüze hangi gözlük yakışır, gözlük seçimi nasıl olmalı diye merak ediyorsanız bu yazımız ile kafanızdaki pek çok soru işaretini girebilirsiniz.

Bana Hangi Gözlük Yakışır?

Gerek güneş gözlüğü gerekse numaralı gözlük seçimi yaparken yüz şeklinize göre tercih yapmanız gerekmektedir. Gözlük seçimi burun yapısına göre olmalıdır fakat aynı zamanda yüzün oval ya da uzun olması da burada önem arz etmektedir. Kendiniz için en uygun gözlük modelini seçmek istiyorsanız sizler için yüz şekline göre gözlük modellerini sıraladık:

Oval Yüz: Genel olarak gözlük kullanımına en uygun yüz şeklidir. Hemen her gözlük bu yüz tipinde güzel durmaktadır. Oval yüz şekline göre gözlük modelleri yumuşak köşeleri bulunan ve şakağa doğru yükselen kare şeklindeki çerçeveli gözlükler olmalıdır. Bunlar oval yüzlü kişiler için ayrıca güzel durmaktadır. Eğer yüzünüz oval ise bu tarz gözlükleri tercih edebilirsiniz.

Yuvarlak Yüz: Bu yüz şekli için uygun olan gözlük modeli yüzün daha uzun ve ince gözükmesini sağlayacak şekilde olmalıdır. Yüksek şakaklı gözlükler yüzün daha uzun durmasını sağlayan bir etki yaratır. Üst tarafı kalın ve belirgin olan çerçeveler tercih edilebilir. Bunlar gözü şekik gösterir. Bu da yüzün daha geniş gözükmesini sağlar. Bu açıdan köşeli, dikdörtgen ve genişçe çerçeveler bu yüz şekline hitap etmektedir.

Kare Yüz: Elmacık kemikleri, belirgin bir çene çizgisi ve geniş bir alın ile detaylandırılan bu yüz tipi için uygun gözlük modeli, yumuşak kenarlı ve kıvrımlı çerçevelerdir. Genel olarak oval ve yuvarlak çerçeveler bu yüz şekli için idealdir.

Elmas Şekilli Yüz: Geniş ve yüksek elmacık kemikleri, dar alın ve belirgin bir çene çizgisinin eşlik ettiği bu yüz tipine göre uygun olan gözlük modeli oval çerçeveli gözlüklerdir. Bunlar yüzün kenarlarını yumuşatır ve hafif bir geçiş sağlar. Yumuşak kıvrımları olan kare çerçeveli gözlüklerden yararlanabilirsiniz. Buradaki asıl önemli olan gözlük çerçevesinin elmacık kemiklerinin genişliğinden daha geniş olmamasıdır. Bu açıdan oval, kare ya da çerçevesiz gözlükleri tercih edebilirsiniz.

Uzun Yüz: Birçok kişi uzun yüze optik gözlük modellerini merak etmektedir. Bu yüz tipine sahipseniz yüzün en geniş bölgesinden daha geniş olmayan bir çerçeve tercih etmelisiniz. Bu şekilde yüzün geniş ve kısa görünmesini sağlayabilirsiniz. Yuvarlak ve kare gözlükle bu yüz şekli için uygundur. Yani eni kısa boyu uzun gözlükleri tercih etmelisiniz.

Üçgen Yüz: Bu yüz tipi için yüzün altı kısmının belirginliği azaltılmalı ve göz bölgesi vurgulanmalıdır. Şakaklara doğru sivrilen gözlükler bu yüz şekline uygundur. Alt tarafında çerçeve olmayan metal modeller tercih edilebilir. Üzt hatları düz olan çerçeveler güzel durmaktadır.

Yüzümüzün şekli kullanacağımız gözlüğün yapısını ve modelini belirler. Yüz tipine göre gözlük erkek ve kadın fark etmeksizin her birey için önemlidir.

Bana Hangi Gözlük Yakışır?

Burun Şekline Göre Gözlük Seçimi

Yüz şekli gözlük seçiminde önemliyken aynı zamanda burun tipine göre gözlük seçimi de önem arz etmektedir. Kemerli buruna gözlük modelleri, kemeri örtecek düşüklükte ve kalınlıkta olması gerekmektedir. Eğer burnunuz kemerliyse bu şekilde bir gözlük seçmeniz gerekmektedir. Büyük buruna göre gözlük modellerine baktığımızda ise seçeceğiniz gözlüğün öncelikle yüz tipinize uygunlığı söz konusu olmalıdır. Gözlüğün buruna tam oturmuş olması gerekir. Yüze uygun olan bir gözlük tam oturacağı için burun yapısındaki büyüklüğün göz ardı olması mümkün olacaktır.

Burun Şekline Göre Gözlük Seçimi

Gözlük Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Güneş gözlüğü ya da optik gözlük alırken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bunlardan ilki gözlüğün yüz tipinize uygun olmasıdır. Bir başka detay ise rahat gözlüklerin tercih edilmesidir. Gözlüğün yüzünüzü sıkmaması, burnunuza ağırlık yapmaması gerekir. Ayrıca tarzınıza uygun olan modelleri seçiniz. Seçtiğiniz çerçeve buruna oturmalıdır ve kaymamalıdır. Ayrıca numaralı gözlük alıyorsanız eğer göz numaranız ile gözlük numaranızın uyumlu olması gerekir. Aksi durumda baş ağrısı yapabilir. Yüz ve çerçeve oranlarının eşlenmiş olmasına dikkat ediniz. Gözlüğü taktığınızda gözlerin gik ve ortada durması önemlidir. Gözlük aldım eğri görüyorum diye şikayeti olan pek çok kişi bulunmaktadır. Bunun olmaması için doğru gözlükleri tercih ediniz.

Güneş Gözlüğü Nasıl Olmalı?

Güneş Gözlüğü Nasıl Olmalı?

Bu tarz gözlüklerin kullanımında ilk amaç gözlerin güneşten korunmasıdır. Bundan dolayı gözlük camında birtakım özellikler olmalıdır. UV ışınlarını bloke etmelidir. Gözlüğü taktığınız zaman bulanık görmemelisiniz. Bunun için güvenilir tescil belgesi olmalıdır. Gözlük dikey bir çizgide odaklanmalıdır. Işık emilim oranı uygun olmalıdır. Pahalı olan gözlük iyi olacak diye bir şey yoktur. Aynalı ya da polarize gözlük olması onu çok iyi bir gözlük yapmamaktadır. Ayrıca sahte güneş gözlüğünü asla kullanmayınız. Güneş gözlüğü yakışmayan insan düşüncesi çok önemli değildir. Önemli olan göz sağlığınızın korunmasını sağlamaktır.

  • hangi yüze hangi gözlük yakışır
  • bana hangi gözlük yakışır
  • gözlük seçimi burun yapısına göre olmalıdır
  • yüz şekline göre gözlük modelleri
  • Oval yüz şekline göre gözlük modelleri
  • uzun yüze optik gözlük modelleri
  • yüz tipine göre gözlük erkek
  • burun şekline göre gözlük seçimi
  • kemerli buruna gözlük modelleri
  • büyük buruna gözlük modelleri
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Nikotin Yoksunluğu Nedir? Sendromu Ne Zaman Biter? Belirtileri ve Tedavisi