Yaşam 13 Mart 2021 - 17:33:17

Egzotik Meyveler ve İsimleri Nelerdir?

Egzotik Meyveler ve İsimleri Nelerdir?

Hem isimleri hem de tatları farklı olan, dünyanın pek çok yerinde yetişen ve ülkemizde çok fazla bulunmayan egzotik meyveler, rengarenk yapıları ve hoş lezzetleri ile tropikal iklimin görüldüğü yerlerde bulunan meyvelerdir.

Egzotik Meyveler ve İsimleri

Görünüşleri oldukça güzel olan, vitamin ve mineral açısından zengin olan egzotik meyve isimlerini ve özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Hindistan Cevizi: Hemen hemen tüm amino asitleri içeren ve protein bakımından oldukça zengin olan bu meyve aynı zamanda potasyum, magnezyum, sodyum ve kükürt bakımından da yüksek değerler sahiptir. Bu meyvenin yağı sürülüp güneşlenilebilirken aynı zamanda suyu da içilmektedir. Çok amaçlı bir kullanıma sahiptir.

Mango: Kokusu ve lezzeti oldukça güzel olan mango, A,B ve C vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Ülkemizde rahatlıkla bulup tüketebileceğiniz bir meyvedir.

Rumbatan: Dışarı sert kabuğu ve tüyleri bulunan tamburan, beyaz renkte bir meyvedir. Demir yönünden oldukça zengindir ve vücuda enerji vermektedir. Kabuğunda yer alan dikenleri ele batmaz ve rahatlıkla soyulabilir. Tadı oldukça güzel olan bu meyve, aroma bakımından oldukça lezzetlidir.

Mangoen: Dışında kahverengi-bordo benzeri bir kabuğu bulunan mangosteen, kremaya benzer bir tada sahiptir. Tatlı bir aromaya sahip olan bu meyve aynı zamanda yumuşak bir yapıya sahiptir. Ağızda hemen eriyip gitmektedir.

Ananas: Bol suyu ile yaz aylarının rahatlatıcı meyvesi olan ananas, vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir. Dış kabuğu serttir. Güzelce soyularak tüketilebilir.

Durian: Kabuğu dikenli kokusu ise oldukça kötü olan durian meyvesi, soyulduktan sonra oldukça lezzetli bir tat olarak karşımıza çıkmaktadır. Oldukça besleyici olan bu meyve, B, E ve C vitaminleri bakımından da zengindir.

Dragon Fruit: Bir diğer ismi ile ejderha meyvesi olarak tanımlanan kaktüsgiller familyasına ait olan bu meyve, tat olarak oldukça hafif bir aromaya sahiptir. Yumuşak, beyaz bir meyvesi vardır. Meyvesi çekirdeklidir. Tıpkı bir çörek otuna benzemektedir. Magnezyum, potasyum ve kalsiyum açısından oldukça zengindir.

Star Fruit: Enlemesine kesilip yendiği zaman tıpkı bir yıldızı andıran bu meyve, çıtır çıtır ve oldukça lezzetlidir. B ve C vitaminleri açısından zengindir.

Passion Fruit: Tadı ve kokusu ile kendine hayran bırakan bu meyve, vitamin ve mineral içeriği yanı sıra antioksidan açısından zengin olması ile tanımlanmaktadır.

Jackfruit: Hindistan'da yetişen ve ülkede en sevilen meyveler arasında yer alan bu besin, Asya ülkelerinde kızartılmış şekilde tüketilmektedir. Vitamin ve mineral bakımından da oldukça zengindir.

Marula: Afrika'nın sıcak ve kurak iklimini seven marula, sulu içeriği ile bilinen bir meyvedir. Bekletildiği zaman alkol etkisi meydana getirebilmektedir. Bundan dolayı fazla tüketilirse sarhoş olmaya neden olabilir.

Cupuaçu: Çikolata ve ananas karışımı bir lezzete sahip olan cupuaçu Amazon ormanlarında yetişmektedir. Yağlı bir yapısı bulunmaktadır. Aroması ve kokusu açısından kozmetik sektöründe de sıklıkla tercih edilmektedir.

Pitaya: Estetik görünümü, rengi ve kokusu ile en çok sevilen tropikal meyveler arasında yer almaktadır. Güney ve Orta Amerika'da yetişmektedir. Dış görünüşül kivinin renk değiştirmiş hali gibidir.

Bael: Hindistan'da yetişen bu meyve, yaklaşık olarak 1 yıl içerisine olgunluğa erişmektedir. Marmelat benzeri bir tadı vardır. Taze olarak tüketilirken aynı zamanda kuru hali de tercih edilebilmektedir.

Aguaje: Kırmızı kabuğu ve sarı etli bir kısmı olan A ve C vitaminleri bakımından zengin olan aguaje, Latin Amerika ülkelerinde karşımıza çıkmaktadır.

Çerimoya: Dünyanın en lezzetli meyvesi olarak bilinen çerimoya, son zamanlarda ülkemizde de yavaş yavaş tüketilmeye başlanmıştır. Uzmanlara göre dünya üzerindeki en besleyici meyvedir.

Tamarillo: Görünüşü bakımından tıpkı bir domatesi andıran bu meyve, tat olarak biraz ekşidir.

Siyah Sapote: Tadı itibariyle çikolatalı pudingi andıran bu meyve, tüketim öncesinde bir süre olgunlaşması ve siyahlaşması beklenir. Tadı oldukça lezzetlidir.

Yukarıdaki meyve isimleri listesi dünya üzerinde farklı yerlerde yetişen birtakım meyvelerdir. Her biri farklı tatlara ve vitaminlere sahiptir. Bazıları ülkemizde de bulunmaktadır.

Türkiye'de Yetişen Tropikal Meyveler

Türkiye'de Yetişen Tropikal Meyveler Nelerdir?

Ülkemiz iklimi ve toprak verimliliği açısından birçok meyvenin yetişmesine uygundur. Türkiye'deki tropikal meyvelere baktığımızda ilk olarak muz sayılabilir. Çok uzun yıllardır ülkemizde yetiştirilmektedir. Anavatanı Güneydoğu Asya'dır. Bir diğer meyve çin greyfurtudur. C vitamini bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Ananas ülkemizde yetişen egzotik meyvelerden biridir. Adana, Mersin ve Antalya'da yetişmektedir. Akdeniz Bölgesi'nde yetişen mango bir diğer torpikal meyve olarak karşımıza çıkar.

Armuta benzeyen tropikal meyve olarak tanımlanan avokado, zengin vitamin içerikli kumkuat, kivi ve ekmek ağacı gibi meyveler de aynı şekilde ülkemizdeki egzotik meyvelerdendir. Türkiye'de yetişen değişik meyveler de bulunmaktadır. Her geçen yıl farklı meyveleri tatmaya devam ediyoruz.

Egzotik Meyve Fiyat ve Sipariş

Gerek internet üzerinden gerekse pek çok markette egzotik meyveler satılmaktadır. Egzotik meyve siparişi vermek için tatları hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Her birinin fiyatı değişkenlik göstermektedir. Ayrıca tüketim öncesinde içerisindeki bileşene alerjiniz olmaması ve kronik hastalığınız varsa bunun için zararlı olmamasına önem gösteriniz.

  • egzotik meyveler
  • egzotik meyve isimleri
  • meyve isimleri listesi
  • türkiyede yetişen tropikal meyveler
  • armuta benzeyen tropikal meyve
  • türkiyede yetişen değişik meyveler
  • egzotik meyve fiyat
  • egzotik meyve siparişi
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Göz Kanlanması, Ağrıması ve Batması Sebepleri Nelerdir?