Yaşam 14 Mart 2021 - 08:50:06

Painite Taşı Nedir? Nerede Bulunur? Sertliği ve Özelliği

Painite Taşı Nedir? Nerede Bulunur? Sertliği ve Özelliği

Dünya üzerindeki en nadir minerallerden biri olan painite taşı; kimyasal olarak zirkonyum, kalsiyum, aliminyum, bor ve oksijen içeren oldukça değerli bir taştır.

Painite Taşı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Dünya üzerindeki en değerli taş olarak nitelendirilen painite taşı, 2001 yılında dünya üzerinde sadece 3 tane vardır. Renk ve özellikleri bakımından yakutlarla özleşen bu taş, genel olarak farklı taşlarla karıştırılabilmektedir. Bu taşın yakutlardan farkı kırılma indisindedir. Bu doğal taş diğer taşlara göre farklı bir çift kırılma ve absorpsiyon spektrum özelliği göstermektedir. Çoğunlukla yakut ile karıştırılıyor olsa da painite taşı özelliği farklı bir bileşim içermektedir. Astrolojik olarak ateşi simgelemektedir.

Painite taşı doğal olarak altıgen şeklindedir ve aliminyum, kalsiyum, bor ve oksijen içermektedir. Ayrıca içerisinde zirkonyum isimli bir element de yer almaktadır.

Zirkonyum ve borun anormal bileşmesinin gerçekleştiği painite taşı benzersiz bir görünüş ve özelliğe sahiptir. Krom yanı sıra vanadyum elementinin varlığı ile rengi koyu kahverengi tonlu kırmızıdan açık turuncuya doğru gitmektedir. İçerisindeki mineraller bakımından yakut taşından tamamen farklı olan painitenin içerisinde kırmızılar onu yakuta benzetmektedir. Bu özellikleri ve görünüşü nedeniyle lal taşı ve yakut taşı ile sıklıkla karıştırılmıştır.

Painite Taşı Nerede Bulunur?

Painite Nere Bulunur? Nereden Çıkartılır?

Dünya üzerinde nadir bulunan en değerli taşlardan biri olan painite taşı ilk olarak 1950 yılında Myanmar'da keşfedilmiştir. Üzerinden geçen bunca yıl sonrasında bu taştan yapılmış yalnız iki mücevherin olduğu belirtilmektedir. Bunun dışında başka var mı yok mu bilinmemektedir. 2006 yılında Burma'da bu taşa benzer yapılar gözlemlenmiştir. Fakat bunların daha önceki taşa göre daha düşük minerallere sahip olduğu gözlemlenmiştir. Son yıllarda ise Myanmar'da tekrardan bu taşlardan keşfedilmiştir. Son rakamlara göre şu anda yaklaşık olarak 1000 tane olduğu belirtilmektedir. Nadir olduğu için oldukça değerlidir. Painite taşı görsellerine baktığınız oldukça güzel ve alımlı olduğu görülmektedir.

Painite Taşı Nasıl Anlaşılır? Sertliği Kaçtır?

İçerisinde mineraller ve bileşenler onun gerçek olup olmadığını anlamak için önemlidir. Renk olarak kırmızıi kahverengimsi, turuncu-kırmızı olarak karşımıza çıkmaktadır. Özel ağırlığına baktığımız zamanda 4.01 – 4.03^'tür. Ayrıca kristal şekli altıgendir. Painite taşı sertliği 8 olarak nitelendirilmektedir.

Painite Taşının Faydaları ve Fiyatları

İçerisinde yer alan mineraller ve bileşenler sayesinde vücut için birçok faydası bulunan painite taşı, kan dolaşımını düzenler, tiroidi dengeler, endokrin bezinin çalışmasına olumlu yönde katkı sağlar, sindirim sistemini iyileştirir ve cildin gençleşmesine katkı sağlar. Painite taşı fiyatları çok pahalıdır. Dünya üzerinde az ve nadir bulunduğundan yüksek değerlere sahiptir.

  • painite taşı
  • painite taşı nedir
  • painite taşı özelliği
  • painite taşı görselleri
  • painite taşı nerede bulunur
  • painite taşı nasıl anlaşılır
  • painite taşı sertliği
  • painite taşının faydaları
  • painite taşı fiyatları
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Diyet Atıştırmalıkları Tarifi ve Önerileri