Gebelikte Sırt Üstü Yatmanın Zararları Nelerdir? Bebeğe Zarar Verir mi?
Sağlık

Gebelikte Sırt Üstü Yatmanın Zararları Nelerdir? Bebeğe Zarar Verir mi?

19 Mayıs 2019 - 21:40:25

Kadınlar gebelikte sırt üstü yatmanın zararları konusunda bilgi sahibi olmalı ve bu yatış pozisyonundan neden kaçınmak zorunda olduklarını öğrenmelidir.

Gebelikte Sırt Üstü Uyumak Zararlı mı?

Kadınlar için yaşamlarının en mucizevi dönemi olan gebelik döneminde attıkları her adıma dikkat etmeleri gerekmektedir. Tükettikleri besinlerden günlük hareketlerine, yatış pozisyonlarından aldıkları ilaçlara kadar her etmene dikkat etmezlerse kendilerine ya da bebeklerine zarar verme durumları söz konusu olabilmektedir. Bu aşamada yatış pozisyonları direkt olarak hem anneyi hem de bebekleri etkileyen bir etmendir. Doğru yatış pozisyonları ile birlikte her iki taraf da rahat ederken bebeklerin gelişimi kusursuz bir biçimde gerçekleşebilmektedir. Sırt üstü yatmak hem anneye hem de bebeğe belirli oranda zarar veren bir pozisyondur. Bu sebeple de bundan kaçınmak son derece önem arz eder.

Hamilelikte Sırt Üstü Yatmak Tehlikeli mi?

Gebelik durumu olmayan kadınlar, yorgun bir günün ardından dinlenmek istediklerinde yatağa sırt üstü uzanırlar. Yemekten 2 saat sonrasında yatağa sırt üstü uzanmak, insanın tüm değerlerini normal seviyelere çeken ve onu çok iyi bir biçimde dinlendiren yatış pozisyonudur. Gebelik dönemine giren kadınlarda da bu tarz bir eğilim gözlenir. Alışkanlıkları sebebiyle evlerinde geldiklerinde ya da gün içerisinde yorulduklarında sırt üst yatmak isteyeceklerdir. İlk 20 haftada istedikleri gibi yatma şansları olacaktır. Ancak bunun sonrasında sırt üstü yattıklarında omurgalarına çok büyük bir baskı oluştururlar. Bu durum ciddi bel ve sırt ağırlarına sebep olacaktır. Bunun yanı sıra kalbe giden damaların üzerine de baskı yapıldığında kalbe daha düşük miktarda kan ulaşımına sebep olur. Bu durumda annenin tansiyonun da yükselmeler ortaya çıkabilmektedir.

Gebelikte Sırt Üstü Yatmak Bebeğe Zarar Verir mi?

Annenin yatış pozisyonu dolaylı olarak bebeklerin de yatış pozisyonunu etkilemektedir. Bebeklerin annenin damarlarının üzerinde kalması kan aktarımını azaltırken bu durum direkt olarak bebeği de etkilemektedir. Ana rahmine, yani bebeğe ulaşan kan miktarında da azalmalar olmaktadır. Bu durum bebeklerin yeteri kadar beslenememesi anlamına gelir. Son dönemde birçok kişinin düşük yaşamasının başlıca sebeplerinden birisi olarak bu durum gösterilmektedir. Gebeliğin son aylarına kadar sorunsuz bir şekilde gelen kişiler, son aylarda yaşadıkları düşük problemlerinden şikayet ederler. Sırt üstü yatış pozisyonu bunu tetikleyen durumlardan bir tanesidir.

Hamilelikte Nasıl Yatılmalı? Nasıl Uyunmalı?

Kadınların doğru yatış pozisyonları tam sağa ya da tam sola yatış şeklidir. Burada kadınlar istedikleri yöne doğru tam olarak yatış gösterebilirler. Yattıktan sonra bacaklarının arasına bir yastık koyularak dengenin daha iyi bir şekilde sağlanması çok daha önemli bir durumdur. Bu şekilde kadınlar ve bebekler için muhteşem bir pozisyon elde edilebilir. Doktorlar gebelikte sırt üstü yatmanın zararları konusunda aileleri uyarırken bunun sonuçlarının son derece ciddi olabileceğini her fırsatta dile getirmektedir.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: