Sağlık

Beyaz Kan Nedir? Nasıl Verilir, Nasıl Alınır?

19 Mayıs 2019 - 09:50:21
Beyaz Kan Nedir? Nasıl Verilir, Nasıl Alınır?

Hastanelerdeki raporlarında kanındaki değerli inceleyen kişiler, değerler içerisinde WBC tabiri görürken bu tabir beyaz kan hücrelerinin sayısını ifade eden bir tabirdir.

Beyaz Kan Nedir, Ne Demek?

İnsanların hayatına sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için gerekli olan kanın içerisinde birçok farklı madde bulunmaktadır. Alyuvarlar ve akyuvarlar da bu maddeler arasında yer alır. Kanın içerisinde yer alan lökosit, beyaz kan hücresi ya da akyuvar aynı maddeyi işaret etmektedir. Bu maddeler beyaz kan olarak da isimlendirilmektedir. Bu beyaz kan hücreleri vücudumuzda enfeksiyonlarla mücadele eden hücrelerdir. Bu sebeple de eksikliğinde ciddi problemler ortaya çıkabilmektedir. Zaman içerisinde beyaz kanda azalma ya da yükselme durumları söz konusu olabilirken bu durumda müdahale edilmesi gerekir. Ancak kişilerin buna kendi müdahaleleri söz konusu olmazken hastanelerde gerekli işlemlerin yapılması önem arz etmektedir.

Beyaz Kan Vermek ve Almak Nasıl Olur?

Kan vermek, sağlıklı her vatandaşın görevleri arasında yer alır. Nasılsa yeteri kadar kan veren kişi vardır diye düşünen kişiler yüzünden birçok hasta gerekli kanı bulmakta zorluk çekmektedir. Bazı kişilerde beyaz kan hücresi eksikliği olurken bu kişilerin de beyaz kan hücresi alımı gerçekleştirmesi gerekmektedir. Beyaz kan hücresi bağışlayacak kişiler aferez bağışçısı olarak isimlendirilmektedir. Bu kişilerin 18 ile 65 yaş arasında olması, son 5 günde aspirin ya da benzeri ilaçları kullanmamış olması gerekmektedir. Sağlık durumu ve damar durumu iyi seviyede olan kişiler, hastanelerde özel bir cihaza bağlanarak beyaz kan hücrelerini verebilmektedir. Bu cihaz ilk olarak vücuttan kanı çekerken sonrasında içerisindeki beyaz kan hücrelerini ayrıştırıp kanı geri vermektedir. Bu sebeple de vericiler sadece beyaz kan hücrelerini vermiş olurlar. Benzer bir işlem ile birlikte eksikliği olan kişilere bu hücreler transfer edilmektedir.

Beyaz Kan Hücreleri Yüksekliğinde Neler Olur?

Bu değerin çok yüksek seviyelerde olması insanlarda bazı sorunları işaret etmektedir. Vücutta enfeksiyonlu hastalıklar ve iltihap oluşumları gözlemlenebilir. Bunun yanı sıra bağışıklık sisteminde bozulmalar söz konusu olmaktadır. Sigara tüketimi ile ortaya çıkan bronş hastalıkları da bu değerin yüksekliğinde görülmektedir. Mental ya da fiziksel açıdan yoğun bir stres yaşayan kişilerde bu değerin çok yüksek okunması söz konusu olabilen durumlardan birisidir.

Beyaz Kan Eksikliğinde Neler Olur?

Bu değerin düşüklüğü dalak ya da karaciğerde ortaya çıkan rahatsızlıklardan kaynaklanabilmektedir. Bunun yanı sıra radyoterapi gören kişilerde de bu değer normalin altında çıkacaktır. Kemik iliği yetersizliği olarak tanımlanan rahatsızlıkta da insanların beyaz kan hücresi miktarı düşük görülür. Yetersiz beslenme durumu söz konusu olan kişilerde WBC değeri düşük çıkmaktadır. Son olarak AIDS hastalığı da bu değerin düşmesini tetikleyen rahatsızlıklardan birisidir. İnsanlarda rahatlıkla görülebilen beyaz kan yüksekliği ya da düşüklüğü durumunda gerekli testlerin yapılması ve bunun sebebinin analiz edilmesi gerekmektedir.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: