Organik tarım nedir? Nasıl yapılır? Neden önemlidir?
Yaşam

Organik Tarım Nedir? Nasıl Yapılır? Neden Önemlidir?

19 Ağustos 2018 - 06:10:02

Ürünlerin yetiştirilme sürecinde herhangi bir kimyasal madde içeriği olan ilaçların kullanılması organik tarımdır.

Organik Tarım Nedir? Nasıl Olur?

Doğal bir şekilde yetiştirilen bitkiler hiçbir kimyasal içerikli maddeye maruz kalmamaktadır. Eski senelerde kullanılmış olan uygulamalar organik tarım türü kadar başarılı değildir. Türkiye'de bu şekilde yapılan faaliyetler Avrupa'dan farklı biçimde ilerlemektedir. 1986 senesine gelindiği zaman yerli üretim haricinde ihracat yapılmaya başlanmıştır. Tarım sürecinde kullanılan kimyasal içerikli maddeler zaman içinde olumsuz sonuçlarını ortaya koymuştur. İnsanların sağlığını tehlikeye atan bu maddelerin kullanılması zararlıdır. Kimyasal içerikli maddelerin çok az kullanılma tavsiye edilmektedir. Kimyasal içeriği olmayan organik gübre çeşitleri önemlidir. Bu tarım sistemde yapılmış olan hatalardan kaynaklı olarak doğal dengenin eski haline getirilmesi için yapılmakta olan bir uygulama olarak karşımıza çıkar.

Organik Tarım Neden Önemlidir?

Çevreyi ve insanları kaliteli hale getirmek için yapılmaktadır. Kaliteli yaşamak aynı zamanda sağlıklı yaşam anlamına gelir. İnsanların sağlıklı yaşayabilmelerini doğal ürünler sağlamaktadır. Kimyasal ilaçlar sağlığı tehlikeye atan ürünler yetiştirilmesine neden olur. Günümüz koşullarından kullanılmakta olan GDO şeklindeki kimyasal içerikli maddeler kişilerin vücuduna uzun zamanlı olarak zarar verir. Dolayısı ile insan hayatı için organik tarım türünün ziyadesiyle önemi bulunmaktadır.

Organik Tarımın Faydaları Nelerdir?

Organik koşullarda üretilen ürünler diğer ürünler göre oldukça lezzetlidir. Toprağın iyi korunması ürünlerin sağlıklı yetişmesini ve lezzetli olmasını sağlar. Organik ürünler sertifikalı olduğu zaman bu durum ürünleri garantisi olduğunun ispatıdır. Organik üretimin yapılması sağlık sorunlarını çok büyük oranda azaltmaktadır. Yapılan araştırmalarda kullanılan kimyasal ürünlerin hem insan vücuduna hem de çevreye zarar verdiği ortaya çıkmıştır. Organik tarım türü çeşitliliği korumakta ve yok olmaya yüz tutmuş tohumların korunmasına yardım eder.

Organik Tarımın Avantajları Nelerdir?

Organik tarımın toprağı ve insan vücudunu koruduğu söylenebilir. Kimyasal içeren maddelerin kullanılmaması bunların yerine doğal içeriği olan ürünlerin kullanılası toprağın ve insanoğlunun geleceğini ciddi manada korumaktadır. Su kaynaklarını koruyan bu tarım çeşidi bütün canlılara sağlıklı bir yaşam sunmaktadır. Su kaynaklarının korunması sadece insanlar için değil dünyadaki canlılar için de önem taşır. Organik tarımın olması kırsal nüfusun varlığının sürmesine izin vermektedir. İş olanağı olduğu zaman insanlar şehre göç etmek zorunda kalmazlar.

Organik Tarım Nasıl Yapılır?

Fide, tohum ve fidan kullanılır. Kullanılan ürünlerin çeşitli özellikleri bulunur. Tohumların genetik özelliği değişikliğe uğratılmamıştır. DNA'sına müdahale edilmeyen tohumlar radyasyonla ilgili işlem görmemişlerdir. Fideler ise organik tohumlardan yani esas bitkiden elde edilir. Kimyasal içeriği olan ürünler büyüme sürecinde kullanılmaz. Tohum iklim ve toprak yapısını desteklemektedir. Ağaç ve fidan da organik uygulamalarla elde edilmiş olan, gelişme sürecinde herhangi yabancı maddenin, hormonun kullanılmadığı haldedir. Organik tarım dünyada varlığını sürdüren tüm canlılar için gerekli bir uygulamadır.

Yorumlar
Leyla Yuvalı 19 Ağustos 2018 - 06:20:02 Organik tarım nerelerde yapılır? Bu tarım tam olarak nasıl yapılır? Şartları nelerdir? Aslında insan sağlığı açısında bu tarımın çok faydalı olabileceğini düşünüyorum. Bu tarımı yapmak için gerekli olan şeyler nelerdir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: