Sağlık 22 Ocak 2021 - 18:23:55

Genital Bölgede Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Genital Bölgede Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Genital bölge; üreme organlarının bulunduğu, döllenme işleminin de gerçekleştiği bölge demektir. Vajinal bölge olarak da bilinmektedir.

Genital Bölgede Mantar Neden Olur?

Yaklaşık olarak kadınların %75'i senede bir ya da daha fazla genital bölgede mantar oluşumuna maruz kalmaktadır. Genital bölgede mantar oluşumu farklı sebeplerden dolayı oluşabilmektedir. Şeker oranı kontrol edilemeyen diyabet hastaları, uzun müddet antibiyotik ilacı kullananlar, doğum kontrol hapı kullananlar, hamileler, sıklıkla vajinal duş alanlar, kilosu normalin üzerinde olanlar vajinal mantar oluşumuna sıklıkla rastlamaktadır. Bunun yanı sıra kronik bir rahatsızlığı bulunanlarda, sıklıkla vajinal tampon kullananlarda, genital bölgenin uzun bir müddet nemli kaldığı zamanlarda ve parfümlü ped kullananlarda da genital mantar oluştuğu görülmektedir. Mantar rahatsızlığı bulunanların bunlardan uzak durması gerekmektedir.

Genital Bölgede Mantar Belirtileri Nelerdir?

Genital bölge temizliğine önem verilmediğinde ya da cinsel yolla bulaşan enfeksiyon sonucunda vajinal mantarlar oluşabilmektedir. Bunun yanı sıra kullanılan antibiyotikler, gebelik gibi durumlar vajinal kaşıntılara sebep olacağı gibi beraberinde mantar oluşumuna da sebep olmaktadır. Kadınlarda östrojen hormonun azalmasına bağlı olarak vajina duvarında incelme ve beraberinde kuruluk oluşur. Bu da kaşıntıya sebep olmaktadır. Her şiddetli kaşıntı enfeksiyonla birlikte mantar oluşumunu tetikleyebilmektedir. Yani menopoz döneminde de kadınların vajinal bölgelerinde mantar oluşması mümkündür. Genital bölgede mantar belirtileri şunlardır; idrara çıkarken ağrı ve yanma oluşması, vajinal döküntü, genital çevresinde şişlik, beyaz ya da gri renkte vajinal akıntı, deride oluşan kırmızılık, vajinal ağrı. Kadınlarda vajinal akıntı sarı renkte de olabilmektedir.

Genital Bölgede Mantar Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinal mantar belirtilerinin kendisinde açığa çıktığını gören kişi doğru teşhis konulabilmesi için öncelikle mutlaka doktor muayenesinden geçmelidir. Daha önce benzer sorunla karşılaşanlar, kullandıkları ilaç veya kremler sayesinde bu şikayetin ortadan kalkmasını sağlayabilirler. Genital bölgede mantar tıbbi yöntemlerle atlatılabildiği gibi doğal yollarla da iyileşebilmektedir. İlerlemiş vajinal mantar rahatsızlıklarının yan etkilerinin azalmasında bitkisel yöntemlerin de oldukça etkili olduğı görülmektedir. Genital bölge mantarının bitkisel tedavi yöntemleri şunlardır;

  • Mantarlı bölgeye çay ağacı yağı sürmek
  • Vajinal bölgeyi üzüm sirkesiyle yıkamak
  • Kekik ve adaçayını banyo suyuna eklemek
  • Günde iki defa demirhindi çayı tüketmek vajinal bölge mantarının olumsuz etkilerini azaltmaktadır. Özellikle ilaç kullananlar, deneyecekleri her bitkisel yöntem için muhakkak alanında uzmanlaşmış hekimlerden onay almalıdır.
Vajinal Mantar İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Vajinal mantar sonucunda; ilgili bölgede yanma, krampların oluşması, ateş ve titreme gibi şikayetler oluşmaya başladığında mutlaka doktora gitmek gerekmektedir. Çünkü farklı mantar oluşumları farklı belirtilerin görülmesine sebep olmaktadır. Vajinal mantar tedavisi süresince dikkat edilmesi gereken en önemli konu cinsel beraberlikte bulunmamaktadır. Çünkü bu durum tedavi sürecini uzatacağı gibi bulaşıcı da olabilmektedir. Genital bölgede mantar oluşumu tedavisi için kadın hastalıkları ve doğum uzmanına gitmek gerekmektedir.

  • genital bölgede mantar belirtileri
  • genital bölgede mantar neden olur
  • vajinal mantar
Yorumlar
Kader Çoban Genital bölgede mantar belirtileri genel olarak kendini kaşıntı ile belli ediyor. Bazı kremlerle bu sorunu çözebiliyorsunuz. Ama öncesinde doktora gitmek gerekiyor çünkü kaşıntının farklı nedenleri olabiliyor. Vajinal temizliğe önem göstermek gerekiyor. cevapla
yorum yaz
Beyinde Elektriklenme Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi