Gettoseksüel nedir? Gettoseksüel ne demek? Kimlere Gettoseksüel denir?
Yaşam

Gettoseksüel Nedir? Gettoseksüel Ne Demek? Kimlere Gettoseksüel Denir?

27 Temmuz 2018 - 14:04:31

Gettoseksüel kavramı geliri yüksek olmayan erkekler için yapılan kişisel bakım olarak adlandırılmaktadır.

Gettoseksüel Nedir, Ne Demek?

Gün geçtikçe çevremizde bakımlı erkeklerin sayısı oldukça artmaktadır. Güzellik merkezlerinin artması ve erkekler için özel alanlarında oluşturulması metroseksüel erkek sayısını da arttırmaktadır. Maddi olarak belirli bir düzeyde gelir elde eden erkeklerin çoğunda kişisel bakımına önem veren ve özellikle giyim kuşamına dikkat eden erkeklere metroseksüel adı verilmektedir. Her kesimde özellikle lüks semtlerde erkeklere yönelik güzellik merkezleri hizmet vermektedir. Getto kelime anlamı belli bir çoğunluğun bulunduğu fakat gelir düzeyi düşük olan kesimlerde bulunan semtlere verilen isimlerdir. Gelir düzeyi düşük fakat mahalle içerisinde erkeklere yönelik bakım hizmeti sunan ve bu merkezlerde kendi kişisel bakımını yaptıran kişilere gettoseksüel adı verilmektedir. Henüz yeni terim olmasına rağmen yurdumuzda gün geçtikçe bu teriminde çoğaldığı görülmektedir.

Gettoseksüel Kimlere Denir? Nasıl Olur?

  • Metroseksüelin maddi açıdan imkanı kısıtlı olan fakat kendine bakım konusunda dikkat eden erkeklere gettoseksüel kavramı kullanılmaktadır.
  • Tıpkı bakımlı erkekler gibi belli gelir düzeyine sahip olan mahallelerdeki erkeklerin kendine bakması gettoseksüel yapıyla bağdaşması bunun cinsel kimlikten çok tercih olmasını sağlamaktadır.
  • Manikür yaptırılmış tırnaklar, düzgün kesilmiş saç ve sakallar, temiz giyim ve nazik tavırlar çok fazla gelir düzeyi düşük olan kişilerde karşılaşılan durumlardan değildir. Fakat bazı kişiler özellikle ilgi çekebilmek için bakımlı olmak adına gelirinin bir kısmını ayırabilmektedir. Henüz genç yaşlarda başlayan bu durum ilerleyen yaşlarla da devam edebilmektedir.

Gettoseksüel Yapısı Nasıl Olur?

Erkeklerin kendini iyi hissetmek için kadınlar gibi kendini güzellik merkezlerine ya da alışverişe atmasına gerek olmadığı düşünülmektedir. Fakat bazı yapıdaki erkekler kendilerine bakmaktan kendini ödüllendirmek için kuaför hizmeti almak isteyebilir. Gelir düzeyi düşük fakat yine de kendi bakımından ödün vermek istemeyen kişiler kendine bakım yaptırarak gettoseksüel yapıya bürünebilmektedirler. Bu yapıdaki kişiler genel olarak çevresinde daha önce bulunan kişilerden aynı kafa yapısına sahip olmayanlar çevresinden uzaklaşabilmektedir. Kendini iyi hissettiği kuaför ortamı kişiyi psikolojik olarak da rahatlatabilmektedir. Gettoseksüel yapıdaki erkeklerde genel olarak hoş görünme ve bakımlı olma eğilimi süreklidir. İnsanların genel olarak metroseksüel erkeklerden hoşlandığının farkında olan bu kişiler kendilerini onlara yetişme çabası içine girerler.

Gettoseksüel ile Metroseksüel Arasında Fark Nedir?

Metroseksüeller henüz gettoseksüel yapıyı kabul etmiş değildir. Özellikle karşı çıkarak bu durumun mümkün olmayacağını dile getirirler. Gelir düzeyi düşük kişilerinde mahallesinde yer alan güzellik merkezlerinde bu açıdan rahat bir işlem yaptırmaları henüz kabul görmüş olmasa da erkekler ısrarla düşüncelerinde sabittir. Gettoseksüeller metroseksüeller ile çok fazla çatışma içerisindedir. Gettoseksüeller her ne yaparsa yapsın metroseksüel yapıya kavuşamayacakları metroseksüeller tarafından savunulmaktadır. Kişinin kendine bakması ve bunu sürekli hale getirmesi erkekler arasında tepki gösterilmesine sebep olsa da zamanla bu durumunda kabul göreceği belli olmaktadır. Genç kesimin bilinçli yaklaşımı ile bakımlı erkek sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

Yorumlar
Sevil Türkay 27 Temmuz 2018 - 14:14:31 Daha önce birçok kavram duymuştum ama gettoseksüel duymamıştım. Genelde ben her bakımlı erkeğin metroseksüel olarak kabul edildiğini düşünüyordum. Bu iki kavram arasında nasıl bir fark vardır?cevapla
Hande Demirci 07 Ocak 2019 - 10:38:38 Bence her erkek bakımlı olmalıdır. Gettoseksüel ve metroseksüel arasında çok fazla bir fark yok bence. Herkes bütçesine göre bakım yaptırıyor ve bakımlı gözüküyorsa bunun kavram çelişkisi yaratmasına gerek yok. Her ikisi de güzel bence:)cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: