Güneş yanığına ne iyi gelir? Güneş kızarıklığı nasıl geçer?
Sağlık

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir? Güneş Kızarıklığı Nasıl Geçer?

28 Ağustos 2017 - 07:05:43

Güneş ışınlarına çok fazla maruz kalmanın sonucunda güneş yanığı problemi meydana gelir. Kakao yağı gibi birtakım yağlar bu süreci hızlandırmaktadır.

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Salatalık: Kabuklarla öğütülüp suyun dışına sıkıştırıldığında cilt yenilenir ve yanma sonucu ortaya çıkan yanma ve ağrı kesin çözüm olacaktır.
Zeytinyağı: Zeytinyağının yanıkların tedavisinde çok iyi sonuçlar verdiğini hepimiz biliyoruz. Bu nedenle, zeytin yağı güneş yanığı mucizesidir. Yanıklardan kaynaklanan yanma ve ağrı yanı sıra yanıp sönmesinden dolayı derideki gerilimleri kaldırmak sizin için de iyi olacak ve cilt yumuşaklık ve canlılık hissi verecektir.
Yoğurt: Bilinen en klasik yöntemlerden biridir. Bunu günde 3-4 defa yapmanız kesinlikle acı vermez ve acıyı azaltır.
Aloe Vera: Güneş ışınlarında güneş yanığında oldukça iyi bir iyileşme ve nemlendirici özelliği sunan aloe vera jeli ağrı hissini ortadan kaldıran oldukça iyi bir nemlendiricidir.

Lavanta Yağı Güneş Yanığına İyi Gelir mi?

Güneş ışınlarının neden olduğu yanıkların tedavisinde çok iyi sonuçlar alınmış ve faydası görülen lavanta yağı, yanıklarda güneş yanı sıra hem ağrı hem de ağrıyı gidermek için güneş yanığına uygulanması önerilir. Cildinizi önemli ölçüde nemlendirir. Cildin nemlenmesi yaşlanmaması için oldukça önemlidir. Bu nedenle cildinizi mutlaka güneşin zararlı ışınlarından koruyunuz.

Güneş Yanığına İyi Gelen Bitkisel Yöntemler Nelerdir?

Güneşten gelen yanıklara elma daireleri uygulamak ağrı ve acıyı azaltarak yanan bölgeyi nemlendirerek ağrıdan kurtulmaya yardımcı olur. Siyah çayın yanıklarda çok fazla etkisi olduğu bilinmektedir. Yanmış bölgede küçük torbalar şeklinde uygulanmasına ek olarak, açık siyah çay, ağrıyı ve yanan hissi ortadan kaldırarak çok rahatlatıcı bir etki yaratacaktır. Güneş yanığındaki bu ürünlerin yanı sıra, cildin nemini korumak için bol su tüketmeniz de yararlıdır. Kullanılan su cildi nemlendirecek ve sadece yanıktan kaynaklanan ağrı hissini ortadan kaldırmayacak aynı zamanda vücuttaki hücrelerin su kaybetmesini olmasını önleyecektir.

Güneş Kızarıklığı Nasıl Geçer?

Güneş yanığı sonucu ciltte kızarıklıklar ve kaşıntı meydana gelebilir. Kızarıklıklar ileri derece olmayan yanıklarda birkaç güne iyileşme gösterir. Kaşıntıdan kurtulmak için, oral antihistaminik ilaçlar çare olarakkullanılabilir. Kaşıntıyı engellemek önemlidir, çünkü kaşıntı derideki enfeksiyonu arttırabilir. Kortizon içerikli krem kaşıntı için etkili olabilir. Kaşıntıya karşı bir diğer faktör ise suyun artmasıdır. Deri kuruluğu kaşıntı ile tetiklenebilir. Vücuttaki su miktarını artırmak gereklidir. Eğer bir krem ve ilaç tercih edilcekse mutlaka bir doktora danışmalısınız.

Yorumlar
Gülşen Ahmetoğlu 25 Ağustos 2017 - 15:54:59 Beyaz tenli olduğum için güneşlenince kızarıyorum bunu nasıl önleyebilirim nasıl bronzlaşabilirim?cevapla
Cansu Koç 11 Nisan 2018 - 16:07:33 Güneş yanığına ne iyi gelir? Güneş kremi sürsem bile cildim biraz hassas olduğu için yanıyor ve acıyor. Yanıkların giderilmesi için ne yapmam lazım? Güneş yanığı tedavisi nasıl yapılır? yoğurt sürmek etkili bir yöntem midir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: