Sağlık 04 Kasım 2021 - 14:09:44

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir? Güneş Kızarıklığını Ne Geçirir?

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir? Güneş Kızarıklığını Ne Geçirir?

Güneş yanığı; güneş ışınlarına gereğinden fazla maruz kalınması durumunda meydana gelen, özellikle güneş kremi kullanılmadığında görülen, kaşıntı, kızarıklık ve hatta su toplama belirtileri ile kendini gösteren bir durumdur.

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Oldukça acılı ve sancılı bir şekilde meydana gelen güneş yanığı, aynı zamanda kaşıntı da meydana getirebilir ve kişinin rahatsızlık duymasına neden olur. Güneş yanığına iyi gelen şeylerden bahsedecek olursak eğer;

Salatalık: Kabuklarla öğütülüp suyun dışına sıkıştırıldığında cilt yenilenir ve yanma sonucu ortaya çıkan yanma ve ağrı kesin çözüm olacaktır.

Zeytinyağı: Zeytinyağının yanıkların tedavisinde çok iyi sonuçlar verdiğini hepimiz biliyoruz. Yanıklardan kaynaklanan yanma ve ağrı yanı sıra yanıp sönmesinden dolayı derideki gerilimleri kaldırmak sizin için de iyi olacak ve cilt yumuşaklık ve canlılık hissi verecektir.

Lavanta yağı: Güneş ışınlarının neden olduğu yanıkların tedavisinde çok iyi sonuçlar alınmış ve faydası görülen lavanta yağı, yanıklarda güneş yanı sıra hem ağrı hem de ağrıyı gidermek için güneş yanığına uygulanması önerilir. Cildinizi önemli ölçüde nemlendirir. Cildin nemlenmesi yaşlanmaması için oldukça önemlidir. Bu nedenle cildinizi mutlaka güneşin zararlı ışınlarından koruyunuz.

Elma: Güneşten gelen yanıklara elma daireleri uygulamak ağrı ve acıyı azaltarak yanan bölgeyi nemlendirerek ağrıdan kurtulmaya yardımcı olur.

Siyah çay: Siyah çayın yanıklarda çok fazla etkisi olduğu bilinmektedir. Yanmış bölgede küçük torbalar şeklinde uygulanmasına ek olarak, açık siyah çay, ağrıyı ve yanan hissi ortadan kaldırarak çok rahatlatıcı bir etki yaratacaktır.

Aloe Vera: Güneş ışınlarında güneş yanığında oldukça iyi bir iyileşme ve nemlendirici özelliği sunan aloe vera jeli ağrı hissini ortadan kaldıran oldukça iyi bir nemlendiricidir.

Cilt güneşten zarar gördüğü zaman nemlendirilmesi gerekmektedir. Bunun için aynı zamanda bol su içilmesi gerekir. Vücuttaki su kaybı cildin daha fazla kurumasına ve yanıkların kaşıntı yaratmasına neden olur. İyi gelen şeyler arasında bol su da tüketilmesi gerekmektedir.

Güneş Yanığına Yoğurt Sürülür mü?

Çok eski yöntemlerden biri olan güneş yanığına yoğurt sürülmesi, cildin yatışmasını sağlaması bakımından faydalı ve işe yarar olarak betimlenmektedir. Cildin soğumasını sağlayarak rahatlamasına yardımcı olmaktadır.

Ener güneşten zarar görmüş bir cildiniz varsa, yağsız yoğurt dürmeniz gerekmektedir. Sürmeden önce buzdolabında bir süre bekletiniz. Daha sonra cildinize sürerek 3-4 dakika bekletiniz. Ardından ise ılık su ile durulayınız.

Güneş Yanığı Ne Zaman Geçer?

Özellikle yaz aylarında meydana gelen deniz yanığının ciltte iyileşme süreci farklılık göstermektedir. İleri derecede yanıkların iyileşmesi daha uzun sürmektedir. Genel anlamda 5-15 gün içerisinde azalır ve iyileşmeye başlar.

Bazı durumlarda yanıkların iyileşmesi uzun zaman alabilir. Birtakım doğal alternatif yöntemler ve beraberinde güneş yanığı kremi gibi ilaçlar ile iyileştirme süreci hızlandırılabilir. Kaşıntıdan kurtulmak için, oral antihistaminik ilaçlar çare olarak kullanılabilir. Kaşıntıyı engellemek önemlidir, çünkü kaşıntı derideki enfeksiyonu arttırabilir. Kortizon içerikli krem kaşıntı için etkili olabilir. Kaşıntıya karşı bir diğer faktör ise suyun artmasıdır. Deri kuruluğu kaşıntı ile tetiklenebilir. Vücuttaki su miktarını artırmak gereklidir. Eğer bir krem ve ilaç tercih edilecekse mutlaka bir doktora danışmalısınız.

Güneş Kızarıklığını Ne Geçirir?

Güneş yanığı sonucu ciltte kızarıklıklar ve kaşıntı meydana gelebilir. Kızarıklıklar ileri derece olmayan yanıklarda birkaç güne iyileşme gösterir. Yüzdeki güneş kızarıklığını gidermek için sık sık duş alabilirsiniz. Suyun ılık olması etkili olacaktır.

Bir başka yöntem olarak soğuk kompres yapabilirsiniz. Yanık olan bölgelere soğuk suya batırmış olduğunuz bezler ile kompres uygulayınız. Dar kıyafetlerden uzak durunuz. Ayrıca gün içerisinde bol su içiniz. Güneş yanığı bu şekilde hızlıca iyileşecektir.

  • güneş yanığı
  • güneş kızarıklığı
  • güneş yanığı nasıl geçer
  • güneş yanığı kaşıntısı
Yorumlar
Gülşen Ahmetoğlu Beyaz tenli olduğum için güneşlenince kızarıyorum bunu nasıl önleyebilirim nasıl bronzlaşabilirim? cevapla
Cansu Koç Güneş yanığına ne iyi gelir? Güneş kremi sürsem bile cildim biraz hassas olduğu için yanıyor ve acıyor. Yanıkların giderilmesi için ne yapmam lazım? Güneş yanığı tedavisi nasıl yapılır? yoğurt sürmek etkili bir yöntem midir? cevapla
yorum yaz
Mikro Filiz Tohumu Nedir? Faydaları ve Yetiştiriciliği