Sağlık 04 Kasım 2021 - 14:45:31

Boy Uzatma Yöntemleri, Yolları ve Egzersizleri

Boy Uzatma Yöntemleri, Yolları ve Egzersizleri

Boy uzatma yöntemleri; daha çok gelişim çağındaki çocuklarda etkili olan, omurların açılmasını ve kemiklerin esnemesini sağlayan birtakım egzersizler ve doğal yollarla desteklenebilen uygulamalardır.

Boy Uzatma Yöntemleri Nelerdir?

Boyunun kısa olduğunu düşünen hemen herkes boy uzatmak için birtakım yöntemler denese de asıl olarak bu gelişim ve büyüme çağındaki çocuklarda etkili olmaktadır. Fakat bazı boy uzatma egzersizlerinin düzenli olarak tekrarlanmasının yetişkinler de etkili olabileceği belirtilmektedir.

Yapılan bazı araştırmalara göre 10 dakika sırt üstü uzanmak kişinin boyunda 5 mm kadar uzama sağlamaktadır. Buradan anlaşıldığı üzere sabah uyandığımızda boyumuz gün içine göre daha uzundur.

25 yaşın üzerindeki bireylerde boy uzaması konsunda etki görülmesi çok mümkün değildir. 4 günde boy uzatma gibi yöntemler bulunsa da asıl olarak boy belli bir sürede uzar. Büyüme çağındaki çocuklarda ve 18 yaş altı bireylerde ise etkili sonuçlar alınabilmektedir.

Asılmak boy uzatmak için en etkili yollardan biridir. Düzenli olarak her gün kademeli bir şekilde arttırarak 30 dakikaya kadar asılı kalabilirsiniz. Bunun yanı sıra son zamanlarda özellikle kadınların popüler sporlarından olan platesin boy uzatma konusunda oldukça etkili olduğunu görmekteyiz.

Boy Uzatma Egzersizleri Nelerdir?

Boyun uzaması için birtakım hareketler ve sporlar yapabilirsiniz. Sizlere boy uzatma hareketlerinden bahsedecek olursak eğer;

Kedi esneme: ellerin ve dizlerin üzerinde durup düzenli nefes alınıp verilir. Nefes alıp verme sırasında kafa omuzların arasında alınır sırt yukarı doğru kaldırılır.

Kobra: Yere sırt üstü yatılır. Daha sonra boyuna yüklenmeden ellerden ve kollardan destek alarak gövde yukarı doğru kaldırılır. 3-4 kez tekrarlanır ve her defasında 10 saniye beklenir.

Bacak germe: Normal bir oturuş ile bacaklar açılabildiği kadar açılır. Daha sonra sağ bacağın üzerine doğru yatılarak sağ elle ayak tutulur ve destek alınır. 10 saniye bu şekilde beklenir. Sonra aynısı sol bacağa da yapılır.

Esneme hareketi: ayakta yapılan bu harekette baş hem yukarı hem de geri doğru aynı anda itilir. Bu hareket tüm vücudun esnmesini sağlar. Her uygulamada 101-2 saniye kadar yapılır.

İp atlama: Her gün düzenli bir şekilde ip atlamak kas ve kemik yapısını esnetir sonrasında boyun uzamasını sağlar.

Genel anlamda boy uzatma egzersizleri evde rahat bir şekilde yapılmaktadır. Bunların düzenli uygulanması ve dengeli beslenme sağlanması büyüme çağındaki çocuklarda fark edilir şekilde uzama sağlamaktadır.

Boy Uzatma Yolları Nelerdir?

Boy uzatmak için en doğal yol boy uzatan hareketli düzenli ve bilinçli olarak yapmaktır. İnsanlar artık daha bilinçli bir şekilde hareket edip hayatlarını düzenli hale getirmek için uzun boylu olmasını istiyorlar. Beslenme, uyku ve en önemlisi boy uzatmaya yarayan sporlar vazgeçilmez unsurlardandır.

Kısa boy birçok insanda özgüven eksikliği gibi problemlere yol açmaktadır. Boyun uzaması için geliştirilmiş olan bazı yöntemler bulunmaktadır. Eğer doğru bir boy uzatma yöntemi uygulanırsa yeterli süre içerisinde başarıya ulaşılabilir.

Kalsiyum içeren besinleri daha fazla tüketmek gerekmektedir. Kalsiyum, kemik gelişimi için olmazsa olmazdır. Süt ve süt ürünleri çocuk yaşlardaki kişiler için büyük önem arzdır. Çocukların vitamin ve mineral bakımından zengin beslenmesi bu konuda önemlidir.

Boy Uzatmak İçin Ne Yapılmalı?

Basketbol, voleybol ve yüzme gibi sporlar boy uzatma konusunda oldukça etkiliyken aynı zamanda hem eğlenceli, hem de gelişiminizi destekleyicidir. Düzenli ve dengeli beslenme, spor yapmak büyüme hormonunun daha dengeli salgılanmasını ve beraberinde boyun uzamasını sağlar.

Son zamanlarda özel bitkisel boy uzatan kürlerin de varlığından bahsedebiliriz. Bu özel kürlerin normal kullanımı ile sonuç alabilir olabilmektedir. Boy uzatma ilaçlarından son yıllarda sıklıkla bahsedilmektedir. Ayrıca boyun uzaması için cerrahi işlem gerektiren ameliyatlar da vardır

Yıllar içinde yapılan araştırmalar gösteriyor ki boyun uzaması için vitamin takviyeleri, hormon enjeksiyonu, spor, beslenme gibi birçok faktör ön plana çıkmaktadır.. Öncelikle şunu unutmamak gerekir; büyüme hormonu çoğunlukla küçük çocukların vücudunda görülür. Bu nedenle, küçük çocuklar gençlere göre daha hızlı büyürler.

Boyun uzaması için takviyeler ve dengeli beslenme çok önemlidir. Bununla birlikte gerinme ve asma hareketleri gibi egzersizle uygulanabilir. Ayrıca kesinlikle yüzme boy uzatmak için en etkili spor dallarından biridir.

  • boy uzatma
  • boy uzatmak için
  • boy uzatma egzersizleri
  • boy uzatma yöntemleri
  • boy uzatma yolları
Yorumlar
Sude Kara 18 yaşındayım boyum 1.60 daha uzar mıyım? Boyumun uzaması için ne yapmalıyım? cevapla
Tuğba Ilgın Boy uzatma hareketleri ve egzersizleri nelerdir? Boyumun uzamasını istiyorum. 23 yaşındayım ve boyum 1.60. En azından 1.65 olmak istiyorum. Uzar mı acaba bu yaştan sonra? Bide bot uzatma ameliyatı nasıl oluyor etkili bir yöntem mi? Kimler olabilir? cevapla
yorum yaz
Tokluk Kan Şekeri Nedir? Değerleri Kaç Olmalı? Neden Çıkar? Nasıl Düşer?