Kabızlık neden olur? Ne giderir? Kabızlığa iyi gelen besinler neler?
Sağlık

Kabızlık Neden Olur? Ne Giderir? Kabızlığa İyi Gelen Besinler Neler?

20 Kasım 2017 - 19:14:04

Kabızlık; tüketilen besinlerin tam olarak sindirilememesi ve buna bağlı olarak hazımsızlık problemlerinin ortaya çıkması ile gerçekleşmektedir.

Kabızlık Nedir, Ne Demek?

Çoğu kişinin karşılaştığı bu sorun oldukça sıkıntılı bir dönemin yaşanmasına sebep olmaktadır. Bağırsaklardaki sorunlardan dolayı vücudun tepki vermesinin bir nedeni olarak görülebilmektedir. Kabızlık neden olur bu konu hakkında belirtilecek bir çok sebep vardır. Düzensiz beslenme, susuzluk, sürekli hazır gıda tüketimi, bağırsak tembelliği ve daha bir çok neden kabızlığa sebep olabilmektedir.

Kabızlığın Sebepleri Nelerdir? Nasıl Oluşur?

Bu rahatsızlık özellikle vücudun susuz kalmasından dolayı sıkça meydana gelebilmektedir. Özellikle küçük yaşlarda beslenmeye bağlı olarak çocuğun düzensiz beslenmesi ileriki yaşlarda kabızlık sorunu ile sık sık karşılaşmasına neden olmaktadır. Bu yüzden özellikle uzmanlar çocukların beslenmesinde tek tip beslenme yerine tüm besinlerden tüketilmesi gerektiğini belirtirler. Beslenmenin yanı sıra günlük su tüketimi de bu sorunun çözümünde etkilidir. Su bağırsakların çalışması için büyük bir öneme sahiptir. Su içerisinde vitamin ve mineraller bağırsakların yumuşayarak çalışmasına yardımcı olur.

Kabızlık Sorunu Neden Olur?

Bu konu hakkında çok fazla bilgi olsa da aslında asıl sebeplerden biri genetik olmasıdır. Annede kabızlık çok fazla ise bebeğinde de bu sorun ile karşılaştığı görülmektedir. Bağırsak tembelliğinin en büyük nedeni hareketsiz yaşamın fazla olmasındandır. Bağırsakların doğru bir şekilde çalışabilmesi için bebeklikten itibaren vücudun hareket etmesi gerekmektedir. Anne sütü bebeğin bağırsaklarında da rol oynayarak ileriki dönemlerde bu rahatsızlık ile karşılaşmasına sebep olabilir. Kabızlık nedenleri arasında yüksek miktarda proteinli gıdaların tüketilmesi de olmaktadır. Protein kişinin tok tutmasına yardımcı olduğundan özellikle spor yapan kişilerce çok tüketilmektedir. Bu durum da kabızlığa sebep olabilmektedir. Protein ağırlıklı beslenme yerine mutlaka sebzelerin de tüketilmesi gerekir.

Kabızlığa İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Bu rahatsızlığı yaşayan kişilerin lif kaynaklı gıdaları tüketmesi gerekmektedir. Lif bağırsakların çalışmasında büyük rol oynar. Böylece bağırsaklar düzenli olarak çalışmaya başladığında lifli besinlerin sürekli olarak tüketilmesi gerekmektedir.Yoğurt bu problemde etkili olan süt ürünleri arasında yer almaktadır. Süt ürünlerinin yanı sıra sebze ve meyvelerinde tüketilmesi gerekmektedir. Bağırsakların yumuşaması ve bağırsaklarda bulunan posanın dışarıya atılması için sebze ve meyvelerin vitaminlerine ihtiyaç duyulmaktadır.Zeytinyağı ve zeytinyağı ile yapılmış olan gıdalar da bağırsakların çalışmasında etkili olduğu görülmektedir. Özellikle bebeklerde bir kaç damla zeytinyağı bebeğin bu sorununa çözüm olmaktadır.

Kabızlık Nasıl Önlenir? Nasıl Engellenir?

Kabızlığı ne giderir öğrenmek için başlangıçta kabızlığa neden olan faktörlerin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Böylece kişinin bu sorundan dolayı meydana gelebilecek rahatsızlıklarının da önüne geçilmiş olacaktır. Kabızlık çocuk yada yetişkin herkesin rahatsızlık duyduğu bir durumdur. Günlük olarak tuvalete gidememek kişiyi oldukça fazla huzursuz eder. Bu durumda da kişi huzursuzluktan kaynaklı bunalım eğilimi gösterebilir. Bu rahatsızlıkta daha çok bağırsakların yumuşatılması önemlidir. Meyve ve sebzeler yardımcı olacağı gibi bazı kuru meyvelerde bu konuda yardımcı olacaktır. Kuru incir, kuru kayısı ve kuru üzüm gibi kurutulmuş meyveler kabızlığa iyi gelebilmektedir.

Yorumlar
Menekşe Salma 20 Kasım 2017 - 19:24:04 Kabızlık çözümü nedir? Nasıl geçer? Bağırsak tembelliğim olduğu için devamlı olarak bu sorunu yaşıyorum. İlaç kullanmak istemediğim için bitkisel yöntemler arıyorum. Kabızlık çayı bu sorunu ortadan kaldırmak için etkili olur mu?cevapla
Gülay Şit 25 Eylül 2018 - 12:10:21 Kabızlık beslenmeyle ve stresle çok yakın ilişkili gerçekten. Öncelikle belirtmeliyim ki beslenme düzeniniz yoksa bu durum ortaya çıkabiliyor. Birde sürekli katı yiyecekler tüketmek de nedne oluyor. Kabızlık giderici ilaçlardan yararlanabilirsiniz ya da sebze yiyerek bul su içerek de bu durum iyileştirilebilir.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: