Evlilikte mutlu olmanın yolları ve aile içi huzur için öneriler
Yaşam

Evlilikte Mutlu Olmanın Yolları ve Aile İçi Huzur İçin Öneriler

28 Ağustos 2017 - 17:06:01

Herkes mutlu bir evlilik hayatının olmasını ister. Mutlu evlilikler için bazı fedakarlıklar ve anlayışlar gereklidir.

aronya çayı

Evlilikte Mutluluk ve Aile İçi Huzur İçin Öneriler

Evliliği devam ettirebilmek için bazı temel iletişim becerileri vardır, çünkü daha sonra öğrenilebilir, böylece herkes öğrenebilir. İletişim devamlı mı konuşmak mı? Hayır, iletişim ilk önce dinlemek demektir. İletişim sadece düşünceleri paylaşmak değildir. Hem düşünce hem de duygular birlikte paylaşıldığında sağlıklı iletişim olduğunu söyleyebiliriz. İletişim becerileri arasında dürüstlük, adalet, ikame ve fikir ve tercihlerine saygı vardır. Duygularınızı paylaşırken, sizden öğrenir ve sizi bir örnek olarak alır. Duygularınızı eşinize söyleyiniz. Özleminizi, üzüntünüzü, öfkenizi öbür tarafa bildirin. Sadakat; onu sevmek ve korumaktır. Öte yandan, 'Sensiz yaşayamam' demektir. Evlilikte eşlerin en büyük şikayeti, eşlerine çok bağımlı olmalarıdır. Başka bir insana güvenmek ne kadar güvenlidir ... İnsan için en güvenilir yer kendisidir. Önce kendinizi sevin, kendinize güvenin.

Evlilkte Sevgi ve Saygının Önemi Nedir?

Sevgiyi diğer tarafa iletmek çok önemlidir. Kadınlar veya erkekler der ki; "Karımı çok seviyorum, ama diğer taraf hissetmiyor, hissetmeyin." Kendinize saygı gösterin: "Siz sizsiniz ve önemlisin." Bazen ilişkiler hakkında inatçıyız. Kendinize olan saygınız eşinize olan saygınızı tetikler. İnatçı omaktan ziyade uzlaşmacı olmaya özen gösteriniz. Aile bağları oldukça önemlidir. Fakat evlendiğiniz zaman artık bir aile kurduğunuzu unutmayınız. Aile sorunlarınızın evde eşinizi ve sizi yıpranmasına izin vermeyiniz. Uzlaşmacı olunuz. Her evlilikte tartışmalar olur. Önemli olan bu tartışmaların aşkı yıpratmasını engellemektir. Eşiniz kızgın ya da sinirli olabilir. Sabırlı olun ve konuşmayı bekleyin. Çift arasında bazı anlaşmazlıklar olabilir. Ancak önemli olan şey, tarafların aynı anda çok gergin olmamalarıdır. Eşiniz sinirliyse, bir süre bekleyiniz. Haklı olsanız bile, ortamın sakin olmasını bekleyin. Böylece, istediğinizi elde etme şansınızı artıracaktır. Hatta tatlı dilin yılanı bile delikten çıkacağını unutmayın.

Mutlu Evlilik Sırları Nelerdir?

Var olduğumuz kişiyi değiştirmeye çalışmayalım, kendimizi değiştirmeye çalışalım. Kişi yalnızca istediği gibi değişir. İnsan kendini değiştirebilir, ancak karısını değiştirmek o kadar kolay değildir. Eşinizi, içine sığamayacağınız kalıplara sokmaya çalışmayın. Çok doğru bir söz vardır; "Allah'ım, değiştirebildiğim şeyleri değiştirmek için bana güç ver, değiştiremeyeceğim şeyleri kabul etme sabrını ver ve en önemlisi ikisinin arasındaki farkı görmeyi düşün". Eşinize bağırmamaya dikkat ediniz.. Bağırarak hiçbir şeyi çözemezsiniz. Hiçbir koşulda, eşinize karşı sesinizi yükseltmeyin. Sevginizden önce saygınızı koruyorsanız, uzun yıllar mutlu bir evliliğiniz olacaktır. Elbette, eşinizin hareketlerini sevmeyebilirsiniz. Bu konuda düşüncelerinizi ifade etmekte özgürsünüz. Ama önemli olan, bunu nasıl yaparsın ... "Hareketten nefret ediyorum" yerine, "Hayatım, sende böyle davranmanı sevmiyorum" diyebilirsiniz.

Evlilikte Tartışmalar Neden Olur?

Birisi tartışmayı kazanmak zorunda kalırsa, eşinizin kazanmasına izin verin. Aşkın bir savaş gücü olmadığını biliyoruz. Evlilik bunu daha da narin yapar. Tartışmayı kazanan ya da kaybeden sizin için ne kadar önemli? Asla geçmiş hataları hatırlamayın. Tartışmada, birdenbire eşinizin daha önce yaptığı konuyla ilgili bir sorunu tekrardan gündeme getirmek ilişkinizi yıpratır. Kendi hayatınızdan farklı hayatlarınız olabilir ve eşiniz maça çıkarken eski kız arkadaşlarınızla dışarı çıkabilirsiniz. Ama planladığın zaman eşinin fikrini almazsan, yanlış yol sensin. Karınızı her şeyden önde tutmalısınız. Eğer şiddetli bir tartışma varsa, yatağa girmeyin ve asla üzülme. Yatmadan önce tüm sorunlarınızı çözdüğünüzden emin olun. Yatak odanız sizin için özel bir dünya. Sorunlarınızı o odaya taşımayın.Günde en az bir kez hayat partnerinize iyi bir söz söyleyin. Farkı göreceksiniz. Evlilikte mutlu olmak herkesin hakkıdır. Bu kesinlikle zor birşey değildir. Hem kadınların hem de erkeklerin karşılıklı özverileri sayesinde mutlu bir yuvanın kapıları açılabilir.

aronya çayı

Yorumlar
Hasret Tutar 25 Ağustos 2017 - 16:49:54 Mutlu evlilik için ne yapmalıyız? Evlilikte huzur nasıl sağlanır?cevapla
Elif Çetin 11 Nisan 2018 - 16:18:58 Mutlu evliliğin sırları nelerdir? Evlilikte tartışmaların olmaması için ne yapmak gerekiyor? 5 yıllık evliyim. Son zamanlar birtakım tartışmalar yaşıyoruz. Bunları nasıl aşabiliriz? Eşimi çok seviyorum ama bazen tahammül edemiyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum:
aronya çayı