Yaşam 04 Kasım 2021 - 16:26:47

Evlilikte Mutlu Olmanın Yolları ve Sırları Nelerdir? Aile İçi Huzur İçin Öneriler

Evlilikte Mutlu Olmanın Yolları ve Sırları Nelerdir? Aile İçi Huzur İçin Öneriler

Evlilikte mutlu olmanın yolları; fedakarlık ve karşılıklı anlayıştan geçen, eşlerin birbirine sevgi ve saygı göstermesi ile sağlanan birtakım tavsiyelerdir.

Evlilikte Mutlu Olmanın Yolları Nelerdir?

Günümüzde pek çok evliliğin türlü sebeplere dayanarak bittiğine şahit olmaktayız. Tüm bunların yanı sıra ilişkiyi taze tutan, mutlu bir evlilik için sırlar da bulunmaktadır. Eğer kendinizi ve eşinizi iyi tanırsanız, beklentilerinizin karşılıksız kalmamasını sağlar ve böyle evliliğiniz her zaman güzel gider.

Yapılan bazı araştırmalara göre aşkın bir ömrü vardır. Biten evlilikler de asıl olarak bunu göstermektedir. Evlilikte asıl temel sevgidir. Sevgi ve saygıya dayalı olan bir evlilik, karşılıklı anlaşmayı getirir ve böylece evlilik daha uzun sürer. Yakınlık, bağlılık ve tutku oldukça önemlidir. Biten evlilik belirtileri çoğunlukla bu üç etmenin olmadığını gösterir.

Agresif tavırlar, narsist davranışlar ve kişinin bencil davranması evliliği mutsuzlaştırır ve bitmesine neden olur. Asıl olarak ben değil biz olarak düşünmek gerekir. Eşlerin sadece kendini düşünmesi ve bencil davranması evliliğin bitmesine neden olabilir.

Mutlu Bir Evlilik Nasıl Olur?

Aile yapısı altında eşlerin asıl olarak sorumlulukları paylaşması ve ortak karar alması mutlu evliliğin anahtarıdır. Çoğu insan mutlu bir evlilik için kadın ne yapmalı diye araştırırken aslında bunun hem kadın hem erkek için ortak bir pay olduğunu belirtebiliriz.

Evlilikte sevgiyi diğer tarafa iletmek çok önemlidir. Sevginizi göstermeye ve eşininizin bunu hissetmesini sağlayınız. Kendinize olan saygınız eşinize olan saygınızı tetikler. İnatçı omaktan ziyade uzlaşmacı olmaya özen gösteriniz.

Aile bağları oldukça önemlidir. Fakat evlendiğiniz zaman artık bir aile kurduğunuzu unutmayınız. Aile sorunlarınızın evde eşinizi ve sizi yıpranmasına izin vermeyiniz. Mutlu bir evlilik için kadınlara tavsiyeler uzlaşmacı olmaları yönündedir. Bu aynı şekilde erkekler için de geçerlidir. Her evlilikte tartışmalar olur. Önemli olan bu tartışmaların aşkı yıpratmasını engellemektir. Eşiniz kızgın ya da sinirli olabilir. Sabırlı olun ve konuşmayı bekleyin.

Çift arasında bazı anlaşmazlıklar olabilir. Ancak önemli olan şey, tarafların aynı anda çok gergin olmamalarıdır. Eşiniz sinirliyse, bir süre bekleyiniz. Haklı olsanız bile, ortamın sakin olmasını bekleyin. Böylece, istediğinizi elde etme şansınızı artıracaktır. Sağlıklı bir iletişim ile aranızdaki sevgi bağlarını yıkmamış olursunuz.

Bir başka konu mutlu evlilik için cinsellik olgusudur. Cinsellik evlilikte önemli bir paya sahiptir. Eşinizle odanızı asla ayırmayınız. Eşinizden herhangi bir şey gizlemeyiniz. Birbirinizi anlamaya ve sorunları birlikte çözmeye özen gösteriniz.

Mutlu Evlilik Sırları Nelerdir?

Evliliği sürmenin yolları karşılıklı anlayıştan geçmektedir. Hayatınızdaki insanı kendi kişisel özellikleri ile kabul ediniz. Eşinizi değiştirmeye çalışmayınız. Eğer o size uygun biri değilse en başta evlenmeme kararı almalısınız. Karşılıklı anlayış ve kabulleniş ile evliliğinizin devamlılığını sağlayabilirsiniz.

Herhangi bir durumda eşinize bağırmamaya dikkat ediniz. Bağırarak hiçbir şeyi çözemezsiniz. Hiçbir koşulda, eşinize karşı sesinizi yükseltmeyin. Sevginizden önce saygınızı korursanız, uzun yıllar mutlu bir evliliğiniz olacaktır. Elbette, eşinizin hareketlerini sevmeyebilirsiniz. Bu konuda düşüncelerinizi ifade etmekte özgürsünüz. Fakat bu konuda nazikçe uyarabilirsiniz. Asla başkalarının yanında yapmayınız. Bunu birebir ve özel konuşmalısınız.

İlişkinize mutlaka zaman ayırınız. Fırsat buldukça konuşun, paylaşın ve bazı durumlarda empati yapınız. Birbirinize arzularınızı, isteklerinizi ve eksikliklerinizi belirtebilirsiniz. Hatalar karşısında bağışlayıcı davranınız.

Aile İçi Huzur İçin Öneriler

Güçlü ilişkiler sağlam aile yapıları meydana getirmektedir. Ailemde huzur yok diyorsanız eğer; bir yerlerde eksiklik olabilir. Sizlere mutluluk ve huzur için bazı tavsiyeler verecek olursak;

  • Yemekleri beraber yiyiniz ve sofrada muhabbet ediniz. Telefon ve televizyondan uzak durunuz. Bu şekilde aradaki iletişim güçlenir.
  • Eşinizle ve varsa çocuklarınızda hep birlikte kısa yürüyüşler yapınız. Küçük şakalaşmalar ve çocuklarınızda basit oyunlar oynarak hoş vakit geçirebilirsiniz.
  • Hayat daha pozitif bakmaya çalışınız. Meydana gelen sorunların geçici olduğunu unutmayınız. Her zaman olumlu ve yapıcı yaklaşınız.
  • Eşinize ve çocuklarınıza kendini özel hissettiriniz. Başkalarını örnek göstermemeli ve başarılarını taktir ediniz. Aynı zamanda sarılınız, öpünüz ve sevdiğinizi sürekli belirtiniz.
  • Aile içerisinde hoşgörülü davranmaya özen gösteriniz. Yanlışları ve hataları büyük mesele haline getirmeyiniz. Uzlaşmacı olmaya çalışınız.

Aile içerisinde şiddetin asla olmaması gerekir. Eşler arasındaki kavga ve şiddet çocuklarda psikolojik sorunlar meydana getirmektedir. İlerleyen zamanlarda kendileri aile kurdukları zaman bu şekilde sorunlar yaşayabilirler. Aile huzuru için bu tavsiyeleri göz önünde bulundurunuz.

  • evlilikte mutlu olmak
  • evlilikte mutlu olmanın yolları
  • aile içi huzur
  • evlilikte nasıl davranmalı
Yorumlar
Hasret Tutar Mutlu evlilik için ne yapmalıyız? Evlilikte huzur nasıl sağlanır? cevapla
Elif Çetin Mutlu evliliğin sırları nelerdir? Evlilikte tartışmaların olmaması için ne yapmak gerekiyor? 5 yıllık evliyim. Son zamanlar birtakım tartışmalar yaşıyoruz. Bunları nasıl aşabiliriz? Eşimi çok seviyorum ama bazen tahammül edemiyorum. cevapla
yorum yaz
Biberiye Çayı Nasıl Yapılır? Zayıflatırmı? Faydaları ve Zararları