Yüze buhar banyosu nasıl yapılır? Buhar banyosundan sonra ne yapmalı?
Yaşam

Yüze Buhar Banyosu Nasıl Yapılır? Buhar Banyosundan Sonra Ne Yapmalı?

28 Ağustos 2017 - 22:11:37

Makyaj kalıntısı, cildin altında toplanan toksinler ve ölü olan cildi arındırmak için buhar banyosu çok pratik ve sağlıklı bir yöntemdir.

Buhar Banyosu Nedir? Ne İşe Yarar?

Makyaj ve cilt kendi ürettiği sebum ile tıkanabilir, bu durumda arındırıcı maske tıkanmış gözenekleri soyulmadan önce açmanın en etkili yöntemlerinden biridir. Özellikle, karışık ve yağlı cildi iyice temizlemek için buhar banyosu düzenli aralıklarla, yani haftada 1 veya 15 gün uygulanmalıdır. Bununla birlikte, kuru ve hassas cilde sahip olanlar cildi rutin olarak temizlemeli ve gereksiz yere buharlı banyo tekrar etmemelidir.

Yüze Buhar Banyosu Nasıl Yapılır?

Bunun için ihtiyacınız olanlar şu şekildedir:

  • Derin ve geniş bir kap (1-2 litre su)
  • Orta havlu
  • Kaynatılmış su

Bu basit malzemelerle cildinizi mükemmel bir şekilde temizleyebilirsiniz. Ayrıca, siyah nokta sorunlarınız varsa, buharlı banyo gözenekleri açacaktır. Önce, 1 ila 5 litre su kaynatın. Cildinizi temizleyin ve saçlarınızı toplayın ve buhar banyosuna hazırlayın. Kaynayan suyu derin kap içine alın ve yüzünüzü kovaya tutabileceğiniz rahat bir yerde oturun. Havanın buharın yayılmasını önlemek için başınızı ve gövdeyi örtecek şekilde örtün. Başınız 20-30 cm'nin üzerinde olacak ve 5-10 dakika devam edeceğinden yüzünüzü buharla tutun. Bu süreçte, gözeneklerinin açık ve serinletici olduğunu hissedersiniz.

Buhar Banyosuyla Siyah Nokta Temizliği Yapılır mı?

Banyodan sonra kolayca siyah noktalarınızı temizleyebilirsiniz. Bunun için yuvarlak uçlu bir cihaz veya kozmetik pazarlarında satılan bir siyah nokta temizleme bandı kullanabilirsiniz. Bu noktada, cildi tahriş etme ve kalıcı hasara neden olma riski bulunduğundan, önemli bir ayrıntıda gözenekleri tırnağınla asla sıkmayınız.

Buhar Banyosundan Sonra Ne Yapılmalı?

Buhar banyosu yaptıktan sonra cilt bakımı da önemlidir. Yüzünüzü soğuk su ile yıkayın ve açık gözenekleri sıkılaştırmak ve gözenek büyümesini önlemek için sıkı bir sıkılaştırıcı tonik uygulayın. Tonik uygulandıktan 15 dakika sonra. Sonra gözenek tonlamasını yapın ve günlük nemlendiricinizi cildinize uygulayın. Son olarak, cildinizdeki koruyucu tabaka bakımdan sonra hasar görebileceğinden cildinizi yenilemek ve cildi yeniden canlandırmak için cilt bakım ürünlerinde makyaj yapmanız gerektiğinden derinize bakım yapmamaya dikkat etmelisiniz. Dış etkilere karşı koruyucu bir duvar için koruyucu bir tabaka oluşturmak için yağ. Maske olarak, nemlendirme ve yapılandırma özelliklerinden dolayı yoğurt ve bal kullanabilirsiniz.

Buhar Banyosu Sonrası Maske Tarifi

Bir iki çorba kaşığı yoğurt (tercihen organik) ve 1-2 çay kaşığı bal karıştırın. İsterseniz bir ya da iki damla limon suyu ekleyebilirsiniz (eğer sivilce probleminiz varsa ya da eğilim varsa, limon asiditesi özelliği nedeniyle iyi olabilir ve cildi aydınlatacaktır.) Bu karışımı soğuk su ile yıkayabilirsiniz Yüz ve boynunda 15-20 dakika bekledikten sonra. Özellikle kış aylarında cildin daha fazla beslenmesi gerektiğinde, bu maske bu cilt ihtiyacını karşılayacak. Bu, burada verdiğim bir örnek. Size en uygun maskeyi uygulayabilirsiniz. Birçok kişi kozmetik ürünler yerine cilt bakımını evde tercih eder. Mutfaktaki doğal malzemelerle hazırlanması aslında oldukça kolaydır. Ayrıca son olarak cildinizi nemlendirmelisiniz. Nemlendirmek için iyi bir kozmetik ürününe yatırım yapabilirsiniz ve aynı amaç için hindistancevizi yağı, badem yağı gibi doğal yağları kullanabilirsiniz. Tek kural derinize uyan birini bulmanızdır. Hepimiz güzellik uğruna cilt bakım ürünleri satın alıyor ya da evde doğal ürünler uyguluyoruz. Unutmayın; önemli olan bu malzemeleri doğru ve yerinde kullanmaktır.

Yorumlar
Aylin Çınar 25 Ağustos 2017 - 17:13:12 Yüze buhar banysu siyah noktalara çok iyi geliyor gerçekten. Ben yapıyorum etkisini görüyorum.cevapla
Halide Güven 11 Nisan 2018 - 16:47:54 Burunum üzerindeki siyah noktalardan kurtulmak için buhar banyosu yapmak istiyorum. Etkisini görür müyüm acaba? Genelde birçok kişi bu yöntemi uyguladığını belirtiyor. Ben de denemek istiyorum. Günde 1 kez yeterli mi?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: