Selülit nedir? Nasıl geçer? Selülit giderme yöntemleri, kürleri, tedavisi
Yaşam

Selülit Nedir? Nasıl Geçer? Selülit Giderme Yöntemleri, Kürleri, Tedavisi

28 Ağustos 2017 - 01:57:11

Herkes selülitler konusunda bu zamana kadar yanlış bilgilendirildi. Bu bölgesel yağ fazlencesinin adı değildir. Bacakların arkasındaki portakal kabuğu görüntüsü selülit olarak adlandırılır.

Selülit Nedir, Ne Demek?

Estetik bir problem olarak görülen selülit görünümü sağlık açısından tartışılmalıdır. Vücut geliştirme çalışmalarına verdiğimiz stres, hasar ve yıl birikimi işaretidir. Özellikle uyluk ve kalçalarda oluşumu çok kolaydır. Çünkü bu bölge metabolik hareketin en düşük olduğu yerdir. Dahası, bu bölgelerde yoğun olarak bulunan LPL enzimi, yağın tutulmasına neden olur. Bu bölgede, mikro sirkülasyonun bozulması ile birlikte selülit ortaya çıkmaya başlar.

Selülit Nasıl Oluşur? Nasıl Meydana Gelir?

Vücudumuzu besleyen damarlar, örümcek kılcal damarları olarak adlandırılan mikro damarlar olup, vücudumuzun tamamı örümcek ağı gibidir. Bu damar ağlarından günde yirmi litre besin sıvısı sızdırıyor, ki bunlar görünmüyor. 18 litre geri emilebilir. Bu emilen miktarda çok küçük hücre döküntüleri var. Kalan iki litre ne olacak? Bu kalıntı sıvı, damarlara tekrar giremeyen büyük protein, özellikle de protein içerir. Bu, lenfatik olarak adlandırdığımız kan damarları tarafından alınır. Mikro sirkülasyon bozulursa, artıklar birikmez. Uyluk ve bacaklarda, özellikle de metabolizmanın daha kötü olduğu yerlerde, doku yumuşak, pürüzsüz dokusunu kaybeder ve şişer. Bununla birlikte, dikey bantların bulunduğu yerler esnek değildir, yerden çekilerek çukurlara neden olmaz. Ortaya çıkan görüntü, selülit adı verilen tepeler ve vadilerdir. Özetle, bölgesel, yüzeysel yağ dokusu kalınlaşması, mikro sirkülasyon bozulması halinde oluşur. Hareket yoksa portakal görünümü kaçınılmazdır.

Selülit Her Kadında Olur mu?

Bütün kadınlar bu sorun ile karşılaşabilirler. Özellikle uyluk ve taban bölgesinin yüzeysel yağ tabakasında küçük yağ bölmeleri oluşturan dikey bantlar kadınlarda bulunur. Erkeklerde bu bantları çapraz olarak düzenlenmiştir. Bu nedenle erkekler portakal görünümüne dirençlidir. Buna ek olarak, kadınlarda düşük metabolik hareketlilik sorunuya katkıda bulunur. Cilt kalınlığı ve direnci de portakal görünümünde rol oynar. Sorun en altta devam edebilir, ancak dirençli ve kalın cilt hücresel görünmeyebilir. Bununla birlikte, her kadının bunun için bir aday olmasına rağmen, mikro sirkülasyonun bantların bulunduğu yağ tabakasında iyi olması durumunda görünür değildir. Bu portakal görünümü her yaşta görülebilir. Bununla birlikte, yaşlı bir yaşta, türü ve nedeni değişmeye başlar. İleri yaşlı olan ikincil seviyedir. Dokulardaki sarkma nedeniyle suya gelir.

Selülit Neden Oluşur? Selülit Eritme Diyeti İşe Yarar mı?

Aynı konumda oturmaları gereken tüm meslek grupları risk altındadır. Sabit ve zayıf oturma konumu mikrosirkülasyonu bozar. Portakal kabuğu görüntüsü bir meslek hastalığıdır. Selülit eritme diyetleri ile vücutta hücre yenilenmesi ve yağ doku parçalanması gerçekeleşrek oluşum engellenebilir. Mikro sirkülasyonu akılda tutarsak, bu görünümün oluşum nedenlerini kolayca bulabiliriz. En önemli nokta stresdir, ancak hala yaşam, dengesiz beslenme, alkol, sigara içme akla ilk gelenler arasındadır. Eylem mekanizmalarını kısaca açıklıyoruz; gerilmiş damarlarda sıkışan bir etki vardır ve mikrosirkülasyonu kesintiye uğratmaktadır. Dengesiz beslenme, yağ birikimini arttırarak su tutmaya neden olur. Sigara içen damarları küçültür ve mikrodolaşımı rahatsız eder ve ayrıca vücudun antioksidan kapasitesini azaltır.

Selülit Neden Kadınlarda Olur?

Kadınlarda yüzeysel yağ dokusundaki bantların dikeyliği, özellikle bazı bölgelerde metabolik hızların düşük olması nedeniyle bir problem yaratır. Madalyanın başka bir yanı var ki bu belki de görünüşünden daha önemlidir. Çünkü bu görünüme psikolojik sıkıntılar eşlik edebilir. Kadınlar, bunlardan dolayı alay konusu yapmaktan korkma, kendine güven içinde düşme, istenildiği gibi giyinememek gibi sorunlarla karşı karşıyadır. Tedavisinde harcanan zaman ve para harcamaları da bir iş meselesidir. Dinlenmek için de faydalıdır. Tüm vücut zayıf olabilir, ancak biseps bölgesi, düşük metabolik hızı nedeniyle halen yağ içerebilir. Mikro sirkülasyonda çok bölgesel yağ ile parçalanırsa portakal görünümü zayıflığında da görülebilir. İkincil selülit, zayıflıklar sırasında doku sarkmasına bağlı kayışlardan sarkan çevre dili tarafından oluşturulur.

Selülit Nasıl Tedavi Edilir? Nasıl Önlenir?

Bol hareket ve dengeli beslenme ile tedavi edilebilir. Önlemenin yolu ise, anti selülit masajları ile mikro sirkülasyonu arttırmak ve korumaktır. Struthen, hücresel hayattan, rahatlamadan, aynı konumda oturmadan kaçınılması, dengeli beslenme, spor, alkol, sigara ve kafeinden uzak dururulması gerekir.

Yorumlar
Hülya Taş 25 Ağustos 2017 - 15:36:57 Bacaklarımın arkasında selülitleri nasıl geçirebilirim? Zayıflasam geçer mi?cevapla
Adile Aydın 25 Ekim 2017 - 19:47:34 Selülit eritme hareketler nelerdir? Doğal yollar ve yöntemler işe yarar mı acaba? Çok fazla ilerlemeden önlemini almak istiyorum. Selülit gidermek ve oluşumunu engellemek için neler yapmalıyım? Diyete gerek var mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: