Sağlık 29 Nisan 2021 - 20:40:41

Crohn Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Crohn Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Crohn hastalığı; sindirim sisteminde meydana gelebilen ve ince bağırsağın bitiminin olduğu bölgede kendini gösteren, ciddi problemlere yol açarak hayatı olumsuz yönde etkileyen bir rahatsızlıktır.

Crohn Hastalığı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Genel olarak ince bağırsak ve ince bağırsak ile karın bağırsak bölgelerinin birleşim yerinde meydana gelen crohn hastalığı, fakat ağız, yutak, mide, ince bağırsak ve anüs gibi sindirim sisteminin pek çok bölgesinde oluşabilen bir hastalıktır. Kadınlarda, erkeklere oranlar daha fazla görülen bu hastalık genel olarak 35-40 yaşları arasında görülmektedir. Fakat çocukluk ve ergenlik dönemlerinde de oluşabilmektedir. Kron hastalığı sindirim sisteminin hangi bölgesinde meydana gelirse orada iltihap, ülser gibi etkilerin oluşması şeklinde ortaya çıkmaktadır.

Sindirim sisteminde iltihap oluşması anlamına gelen crohn hastalığında, bu iltihap bağırsağın tüm katmanlarına yayılabileceği gibi aynı zamanda bazı bölümleri atlayabilir. Yani bu durumda hastalıklı kısımlar haricinde bağırsağın normal bölümleri de yer alabilmektedir. Bu hastalık ilk olarak Amerikalı bir doktor tarafından 1932 yılında bulunmuştur.

Crohn Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Kron hastalığının belirtileri, hastalığın ince bağırsakta ya da kalın bağırsakta olmasına göre değişkenlik gösterir. Bu hastalık ilk aşamada net belirtiler göstermemektedir. Bu nedenle de tanısı kolay konulmamaktadır. Belirtiler kişiden kişiye değişkenlik gösterse de genel olarak bir grup halinde toplanabilmektedir. Buna göre pek çok kişide oluşan detayları şu şekilde nitelendirebiliriz:

 • İshal oluşması,
 • Karın ağrısının meydana gelmesi ve özellikle ağrının karnın sağ tarafında görülmesi,
 • Bağırsakların düzgün çalışmamasına bağlı olarak bazı durumlarda kabızlık ve şişkinlik oluşması,
 • Sindirim sistemindeki dengesizlik nedeniyle mide bulantısı ve kusma yaşanması,
 • Ateş görülmesi,
 • Anüs çevresinde çatlak meydana gelmesi,
 • Dışkıda kan olması ve iltihap oluşması sayılabilmektedir.

Genel olarak bu şekilde kendini belli eden kron hastalığında aynı zamanda iştahsızlık ve iştahsızlığa bağlı olarak kilo kaybının oluşması, halsizlik ve ağızda yaralar da görülebilmektedir. Bu tarz belirtiler fark edildiği zamanda mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır. Bu belirtilerin her biri sindirim sisteminin dengesiz ve düzensiz çalışmasından kaynaklanmaktadır. Buna neden olan etkenin saptanması, hastalığın tanısının koyulmasıdır.

Crohn Hastası İyileşir mi? Yaşam Süresi Ne Kadardır?

Birtakım önemli ve ciddi sonuçlara neden olan crohn hastalığı kesin olarak iyileşme gösterememektedir. Crohn hastası yaşam süresi ne kadardır tam olarak bilinmemektedir. Çünkü bu hastalığı iyileştirilmesi için genel olarak cerrahi müdahaleler yapılmaktadır. Bunun yanında hastalığın yol açmış olduğu bazı etkiler farklı rahatsızlıklarında oluşmasına neden olabilir. Bu durumdan da anlaşılacağı üzere, crohn hastasının iyileşmesi ve yaşama süresi hastalığın durumuna, tedavi aşamasına göre değişkenlik gösterir.

Kron Hastalığının Tedavisi Var mı? İyi Gelen Bitkiler ve Yiyecekler Nelerdir?

Genel olarak crohn hastalığının tedavisi için, iltihabı engelleyici ilaçlar kullanılmaktadır. Bunun yanında hastaların yaklaşık olarak %75'inde en az bir kere ameliyat gerekli olmaktadır. Cerrahi anlamda uygulanan tedaviler hastadaki belirtileri azaltılması yönündedir. Crohn hastalığına iyi gelen bitkiler ve yiyeceklere baktığımızda, brokoli, karnabahar, çekirdek, mısır, kuruyemiş, patlamış mısır gibi besinler yerine muz, yulaf ve bal gibi yiyecekler tüketilebilir. Burada amaç dışkılamanın azalmasına yöneliktir. Ayrıca probiyotik alımına da özen gösterilmesi gerekmektedir. Daha az ve sık beslenmek, bol miktarda sıvı almak hastalığın semptomlarının azalması konusunda etkilidir.

 • crohn hastalığı
 • crohn hastalığı nedir
 • kron hastalığı
 • kron hastalığının belirtileri
 • crohn hastası iyileşir mi
 • crohn hastası yaşam süresi
 • kron hastalığının tedavisi
 • crohn hastalığına iyi gelen bitkiler
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Yoğurtlu Ayva Detoksu Nasıl Yapılır? Ayva Detoksu ile Zayıflayanlar