Güzel kokmak için doğal yöntemler? Ne yapmalı? Ne yemeli?
Sağlık

Güzel Kokmak İçin Doğal Yöntemler Nelerdir? Ne Yapmalı? Ne Yemeli?

04 Haziran 2018 - 20:42:27

Vücudun güzel kokması için uygulanan doğal yöntemler, yapılan teknikler ve tüketilen yiyeceklere dikkat etme sürecidir.

Vücut Kokusu Neden Olur?

Vücudun bası bölgeleri diğer bölgelere nazaran daha keskin kokulara sahiptir. Genital, ayak ve koltuk altı bölgeleri keskin kokuya sahip olan kritik bölgeler arasında yer almaktadır. Bu durumun sebebi olarak ise nemli alanlarda yaşamayı tercih eden mikroorganizmaların tepkisi gösterilebilir. Seçilen alanda terleme meydana geldiği zaman sıcaklık artmakta ce mikroorganizmalar çoğalmaktadır. Hal böyle olunca kötü kokuların meydana gelmesi kaçınılmaz olmaktadır.

Terleme Nasıl Olur? Ter Kokusu Sebebi Nedir?

Kritik bölgelerde ter bezlerinin olmasından kaynaklı, havanın ısınması veya egzersizler ile ter meydana gelmektedir. Ter bezinin görevi sıcaklığın azaltılması ve çeşitli problemlerin önüne geçilmesidir. Terin bir diğer görevi ise vücuttaki toksinleri dışarı atmaktır. Ter oluştuğu zaman kötü kokular meydana gelir. Hormonal sebepler veya hava sıcaklığından kaynaklı olarak meydana gelen terlemeler kötü kokulara yol açtığı için bu durum bireylerin hayatında sorun olmaya başlar. Stres altında yaşamak, baskı altında hissetmek, kaygı, endişe gibi olumsuz duygular terlemeye yol açar. Terlemeyi oluşturan en önemli nedenlerden biride aşırı kilolu olmaktır. Sentetik malzemelerden üretilen ayakkabıların ayaktaki terin buharlaşmasına engel olduğunu söylemek mümkündür. Ter buharlaşmadığı zaman bakteri ve mantarlar çoğalarak kötü kokuları oluşturmaktadırlar. Aynı şekilde kötü malzemeden yapılan çoraplar da bu sonuçlara neden olmaktadır.

Ten Kokusu Nasıl Önlenir?

Beslenme şekli ten kokusunun nasıl bir koku yayacağını belirleyen etkenler arasında yer alır. İşlenmiş gıdalar, rafine şeker, hayvansal yağ çeşitleri, kızartma, işlenmiş etlerin tüketilmesi halinde bu yiyeceklerin neden olduğu toksinler atılmaya çalışılır. Dolayısı ile bu durumu ortadan kaldırmak için fasulye, bol bol meyve, sebze, baklagil ve tam tahıllı besinlerden tüketmek gerekir. Ayrıca bol bol su içilmesi gerekir. Ten kokusunun güzelleşmesi için hijyene dikkat etmek gerekir. Düzenli olarak duş almak ihmal edilmemeli, kötü koku yayan bölgeler ayrıca sabunlanmalı ve bu bölgelerin temiz olmasına özen gösterilmelidir. Sprey ve krem içeren deodorant türleri koltuk altında bulunan gözenekleri kapatarak kötü kokulara neden olmaktadır. Bu yüzden bu tür ürünler kullanılmamalı, doğal yollar ile bu alan temizlenmelidir.

Güzel Kokmak İçin Ne Yapmalı?

Kimyasal madde içeren, gözeneklerin kapanmasına neden olarak daha kötü kokuları beraberinde getiren deodorantları kullanmak yerine doğal malzemeler ile evde yapılan ürünlerin tercih edilmesi ten kokusunu güzelleştirmektedir. Doğal deodorantın yapılması için gerekli olan malzemeler bir bardak kaynar su, beş tane nane yaprağı ve beş tane rozmarin yaprağıdır. Malzemeler karıştırılır ve demlendikten sonra süzülerek cam kavanozun içerisine dökülür. Kulak temizleme çubuğu yardımı ile gün içinde koltuk altı ve ayak gibi koku yayan bölgelere sürülerek tenin güzel kokması sağlanabilir. Bunun yanı sıra gününün çoğunu dışarıda geçiren kişiler yedek kıyafet alarak bu soruna çözüm bulabilmektedir.

Yorumlar
Sevda Gürpınar 04 Haziran 2018 - 20:52:27 Yoğun ve yorucu çalıştığım için gün içerisinde terliyorum. Normalde deodorant sıkıyorum fakat çok terlediğim için bir etkisi olmuyor. Bu durumu nasıl engelleyebilirim? Kötü kokmamak için uygulayabileceğim doğal yöntemler var mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: